X
Logo Projektoskop.pl
 
 
reklama:
 
 
 
 
 
 

Ogrodowe ścieżki

ścieżka
Ścieżki ogrodowe mają na celu poprowadzenie nas suchą stopą po ogrodzie. Mogą prowadzić w kierunku ciekawej grupy roślin, do domu, nad oczko wodne lub do miejsca wypoczynkowego z altanką. Nie powinno być ich wiele w naszym ogrodzie, ponieważ zbyt dużo powierzchni utwardzonej może zrobić przytłaczające wrażenie. Może także stać się problemem z odprowadzaniem wody deszczowej.


Na rynku dostępnych jest wiele elementów, które umożliwiają budowanie ogrodowych ciągów komunikacyjnych. Dobierając odpowiednią nawierzchnię trzeba wziąć pod uwagę charakter ogrodu oraz własne upodobania. Warto także dopasować elementy ścieżki do elewacji budynku.

Kolor nawierzchni w naszym ogrodzie warto dobrać do odcienia elewacji, obecnej w ogrodzie małej architektury, tarasu, czy innych istotnych elementów. Dobierając barwy powinniśmy zwrócić uwagę, czy wybrany materiał na nawierzchnię nie jest zbyt jasny i nie będzie razić w blasku słońca. Duże wzory na ścieżkach ogrodowych mogą odwracać naszą uwagę od pięknych roślin ogrodowych. Ścieżki, które są dyskretnie wykończone, w kolorach ziemi, szarościach i brązach.


Wybierając odpowiedni materiał na ścieżki, prócz wytrzymałości materiału, powinniśmy zwracać uwagę na jego fakturę. Nierówna i różnorodna nawierzchnia będzie doskonale wyglądać w swobodnych kompozycjach ogrodowych. Kostka brukowa zdecydowanie lepiej będzie wglądać w krajobrazie ogródków miejskich ze strzyżonymi żywopłotami i uporządkowanej przestrzeni. Natomiast lekka, żwirowa nawierzchnia będzie doskonałym dodatkiem do rabat w stylu angielskim.

Kostka brukowa jest bardzo popularnym materiałem wykończeniowym ścieżki ogrodowej. Dzięki jej niewielkim kształtom, można kształtować kręte drogi, małe ronda czy półkoliste schodki. Może mieć barwę od pastelowej po jaskrawą, powierzchnię gładką lub chropowatą. Może być także uszlachetniona za pomocą różnego rodzaju domieszek np. bazaltu.
Bardzo ciekawe ścieżki mogą także powstać z kostki kamiennej, której główną zaletą jest szlachetny, naturalny wygląd. Prócz popularnego granitu, dostępne są także elementy bazaltowe, marmurowe, kwarcytowe oraz porfirowe.

Nawierzchnie ze żwiru wyglądają naturalnie oraz dobrze komponują się z roślinami. Doskonale nadaję się na wykończenie ścieżek, placyków oraz podjazdów samochodowych. Bardzo ważne jest dokładne ubicie kolejnych warstw nawierzchni. Jednak taki rodzaj nawierzchni wymaga konserwacji i większej uwagi, ponieważ materiał szybko niszczeje.

Nawierzchnia ścieżki, bardzo często wykończona jest płytami kamiennymi. Mogą być one regularne lub łupane. Duże rozmiary takich płyt pozwalają na szybsze ułożenie ścieżki. Bardzo atrakcyjnie wygląda dróżka wyłożona płytami z piaskowca lub z łupków. W ogrodzie, bardzo dobrze spisuje się także klinkier. Dostępny on jest w różnych odcieniach czerwieni i brązu, a nawet bieli.
Tańszym rozwiązaniem, ale równie atrakcyjnym, jest cegła rozbiórkowa. Nadkruszone, odbarwione nadadzą szczególnego uroku w naszym ogrodzie.
Bardzo naturalnie wyglądają ścieżki wykończone brukiem drewnianym. Materiał ten wygląda w ogrodzie szlachetnie i bardzo dobrze komponuje się z roślinami. Takich elementów nie należy układać na styk, ponieważ pod wpływem wilgoci materiał pęcznieje. Mają one kształt klocków o przekroju kwadratowym lub pociętych okrąglaków. Bardzo dobrze sprawdza się twarde drewno np. dębowe. Wszystkie elementy powinny być zaimpregnowane oraz zabezpieczone środkiem grzybobójczym.

Inną opcją są podkłady kolejowe. Dzięki nim mogą powstać bardzo efektowne nawierzchnie. Układane w poprzek osi ścieżki, umożliwiają tworzenie ciekawych zatoczek. Taki układ poprzeczny belek skraca i poszerza optycznie ścieżkę. Dlatego też bardzo popularne jest układanie podkładów wzdłuż drogi.
Warto wiedzieć, że tego rodzaju materiał nie należy układać w słonecznym miejscu wypoczynku, ponieważ to impregnowane drewno wydziela chemiczne opary, które są szkodliwe zarówno dla ludzi jak i zwierząt.

Niekiedy, na przykład do wykonania podjazdu dla samochodu, wykorzystuje się płyty betonowe, które występują w kolorze szarym, białym lub tez różowym. Dostępne są także ażurowe kratki wykonane z tworzywa sztucznego. Mają one zazwyczaj oczka w kształcie plastra miodu. Tego rodzaju materiał występuje zazwyczaj w kolorze zielonym lub też czarnym.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Ogród
Autor: Anna Dębiec
2016-02-29 23:00:26
Tagi do artykułu: Ścieżki ogrodowe | ogród | Oczko wodne | ścieżki | elewacja | taras | kostka brukowa | żywopłot | rabaty | kostka kamienna | żwir | płyty kamienne | piaskowiec | cegły | bruk drewniany | drewno | podkłady kolejowe
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
zestaw wypoczynkowy

Ogród jako strefa relaksu

Coraz więcej ogrodów spełnia dziś funkcję wypoczynkową. Czasami nawet strefa rekreacji jest najważniejsza i wszystko inne, tj. roślinność czy dekor, jest jej podporządkowane.
meble ogrodowe

Garden party, czyli jak zrobić przyjęcie w ogrodzie

Przed nami ciepłe wiosenne weekendy. Jest to doskonały czas na spędzanie czasu z rodziną lub znajomymi na łonie natury. Jeżeli jednak nie mamy możliwości wyruszenia poza miasto, możemy urządzić popołudniowe lub wieczorne przyjęcie w ogrodzie. Takie garden party jest doskonałym sposobem na weekendowy relaks. Nie ma jednego przepisu na udane przyjęcie. Warto zadbać o parę ważnych drobiazgów, które mogą umilić pobyt w ogrodzie.
ogród zimowy

Ogrody pod szkłem

Cieplarnia, palmiarnia, szklarnia, oranżeria, pomarańczarnia, ogród zimowy - są to pomieszczenia skonstruowane przede wszystkim ze szkła, stworzone do uprawy roślin. Pierwsze oranżerie powstawały od XVII do XIX wieku przy pałacach, rezydencjach i parkach. Były to ogrzewane budowle, do których na czas zimy wstawiano rośliny w donicach, takie jak drzewa pomarańczowe, cytrynowe i granaty.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Nowy ogród krok po kroku

Zakładanie ogrodu
Stworzenie odpowiedniego miejsca, w którym będziemy mogli odpoczywać, robić przyjęcia czy czy po prostu spędzać czas na świeżym powietrzu jest niemal tak istotne jak budowa domu. Aby nasz ogród wyglądał ładnie, nie sprawiał zbyt wielu kłopotów a przede wszystkim był funkcjonalny, warto wcześniej zaplanować wszystkie istotne prace.

Kamień – idealny materiał do ogrodu

kamień
W dzień przynosi przyjemne wytchnienie oddając chłód nocy. Wieczorem rozgrzaną powierzchnią przypomina o minionym słonecznym dniu. Kamień – idealny materiał do ogrodu bez względu na to czy planujemy klasyczną czy nowoczesną przestrzeń wokół domu. Kolekcja Garden Stone Connection to odpowiednio wyselekcjonowane granity, marmury, łupki i trawertyny, idealne do zastosowania w ogrodach.

Lato w ogrodzie

ogród
Przed nami lato. Dziś, kiedy wokoło przepięknie rozkwitają łąki i ogrody powinniśmy pomyśleć o nadchodzących miesiącach.
Być może lato da nam popalić... nie powinniśmy więc zapomnieć o podlewaniu naszych roślin. Właśnie latem, w pełni okresu wegetacyjnego nasze drzewa, krzewy i inne rośliny będą potrzebować systematycznego podlewania. W okresie suszy najszybciej wysychają gleby lekkie i piaszczyste. Pamiętajmy, więc o częstym nawadnianiu takich gleb.

Kolory jesieni

liście
Jesień to szczególna pora roku, kiedy przyroda zachwyca pięknem i różnorodnością kolorów. To pora, która często inspiruje właścicieli ogrodów do tworzenia pięknych, barwnych przestrzeni.
Gdy lato powoli odchodzi w dal, w ogrodach zaczynają królować rośliny o ciepłych odcieniach żółci, pomarańczy, czerwieni, miedzi i brązu. Nadchodzi jesień. Wiele bylin zdobiących nasz ogród późnym latem rozkwita także jesienią. Wiele z nich kwitnie także po pierwszych przymrozkach. Od września kolorystykę ogrodów uzupełniają przebarwiające się jesienne liście bylin, drzew i krzewów. Bogactwo przepięknych roślin jest ogromne.