Fundamenty i ściany piwniczne

budowanie domu

fot. budowanie domu

Wznoszenie ścian fundamentowych i piwnicznych to pierwszy etap budowy domu. To właśnie one przenoszą obciążenia z pozostałych ścian, stropów i dachu na ławy fundamentowe. Dlatego materiał, z którego powstają, musi być wytrzymały, odporny na zawilgocenie i mrozoodporny.

Ściany fundamentowe wykonywane są zarówno w domach niepodpiwniczonych, jak i tych z piwnicami. Przeważnie wykonywane są do wysokości 30-50 cm nad poziom terenu. Dobrze, by decyzję o rodzaju fundamentów podejmować przed rozpoczęciem budowy i by była to decyzja dobrze przemyślana – to od fundamentów zależy trwałość i stabilność domu. Wybrany rodzaj materiału nie może być podyktowany tylko zasłyszaną opinią i ceną, ale przede wszystkim tym, czy zapewni odpowiednią nośność w panujących na działce warunkach hydro-geologicznych.

Fundamenty wykonywane są pod każdą ścianą nośną, słupami, kominami czy niekiedy w miejscu oparcia schodów. Najczęściej taki fundament składa się z ławy i ścian, które w domach podpiwniczonych stanowią równocześnie ściany piwniczne. Fundamenty mogą być monolityczne lub murowane z cegły, kamienia, bloczków betonowych.

Ściany monolityczne są to klasyczne, betonowe ściany fundamentowe, które charakteryzują się dużą odpornością na ściskanie i małą nasiąkliwością. Niestety ich wadą jest pracochłonność wykonania, która jest związana z koniecznością budowy skomplikowanego drewnianego szalunku, służącego jako forma odlewcza. Wykonywanie ścian monolitycznych jest także uzależnione od warunków pogodowych – w upalne dni należy taki fundament polewać wodą a w chłodne dodawać plastyfikatory poprawiające urabialność. Do wylania fundamentów najbardziej polecany jest beton wodoszczelny o znacznie mniejszej nasiąkliwości niż tradycyjny. Zaletą ścian monolitycznych jest możliwość wykonywania w zależności od potrzeb rozmaitych wariantów zbrojenia.

zbrojenie

fot. zbrojenie

Ściany murowane – ich zaletą jest fakt, że wykonuje je się znacznie szybciej i łatwiej w porównaniu z klasycznie wylewanymi monolitami. Kolejne warstwy ścian muruje się w taki sposób, aby spoiny pionowe były przesunięte co najmniej o 1/4 cegły. Spoiny nie powinny być zbyt grube – poziome powinny mieć około 10 mm a pionowe 12 mm. Niestety wykonanie fundamentów z cegły jest pracochłonne i drogie a jeżeli już się zdecydujemy na taki wariant, warto poszukać cegieł z rozbiórki. Warto wiedzieć, że prócz cegły ceramicznej, można wykorzystać cegły silikatowe.

Ściany z kamienia – są bardzo pracochłonne i ciężko na nich ułożyć izolację, dlatego są wykonywane bardzo rzadko. Wykonaną w taki sposób ścianę fundamentową należy najpierw otynkować a dopiero później izolować.
Ściany z bloczków betonowych nie powinny być węższe niż 20 cm. Materiał ten można układać w dowolnym boku, z przesunięciem o 1/2 elementu w kolejnym rzędzie. Spoiny poziome powinny mieć grubość 10-15 mm a spoiny pionowe – 10-20 mm. Jedyną niedogodnością podczas wznoszenia ścian jest ciężar bloczków, ponieważ jeden może ważyć nawet 30 kg. Mimo tego bloczki są najpopularniejszym materiałem do wznoszenia ścian fundamentowych.

fundamenty

fot. fundamenty

Oczywiście należy pamiętać, że ściany po wymurowaniu wymagają odpowiedniego zabezpieczenia. Izolacja pozioma uchroni przed kapilarnym podciąganiem wilgoci z gruntu. Wykonywana jest przeważnie na dwóch poziomach – na ławie fundamentowej oraz na ścianie pod wieńcem stropu nad piwnicą. Jeżeli dom jest niepodpiwniczony, izolację poziomą wykonuje się na ścianach fundamentowych a także na całej powierzchni podłogi na gruncie.
Z kolei izolacja pionowa zapobiega przenikaniu wilgoci lub wody z gruntu przez zewnętrzne ściany piwniczne. Powinna być ona zabezpieczona przed uszkodzeniami mechanicznymi związanymi z naporem ziemi zasypowej oraz przed uszkodzeniami w strefie cokołu. Gdy jest to konieczne, dodatkowo stosuje się także odwodnienie gruntu przylegającego do ściany piwnicy. Grunt zastępuje się wówczas żwirem i wykonuje się odprowadzający wodę drenaż opaskowy.

Warto także wspomnieć, że w obowiązujących przepisach nie ma wymagań dotyczących izolowania termicznego ścian fundamentowych. Natomiast cała podłoga na gruncie musi być ocieplona.REKLAMAPK

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)