X
 
Logo Projektoskop.pl
 
 
 
 
 
 

Fundamenty i ściany piwniczne

budowanie domu
Wznoszenie ścian fundamentowych i piwnicznych to pierwszy etap budowy domu. To właśnie one przenoszą obciążenia z pozostałych ścian, stropów i dachu na ławy fundamentowe. Dlatego materiał, z którego powstają, musi być wytrzymały, odporny na zawilgocenie i mrozoodporny.


Ściany fundamentowe wykonywane są zarówno w domach niepodpiwniczonych, jak i tych z piwnicami. Przeważnie wykonywane są do wysokości 30-50 cm nad poziom terenu. Dobrze, by decyzję o rodzaju fundamentów podejmować przed rozpoczęciem budowy i by była to decyzja dobrze przemyślana - to od fundamentów zależy trwałość i stabilność domu. Wybrany rodzaj materiału nie może być podyktowany tylko zasłyszaną opinią i ceną, ale przede wszystkim tym, czy zapewni odpowiednią nośność w panujących na działce warunkach hydro-geologicznych.

fundamentyFundamenty wykonywane są pod każdą ścianą nośną, słupami, kominami czy niekiedy w miejscu oparcia schodów. Najczęściej taki fundament składa się z ławy i ścian, które w domach podpiwniczonych stanowią równocześnie ściany piwniczne. Fundamenty mogą być monolityczne lub murowane z cegły, kamienia, bloczków betonowych.

Ściany monolityczne są to klasyczne, betonowe ściany fundamentowe, które charakteryzują się dużą odpornością na ściskanie i małą nasiąkliwością. Niestety ich wadą jest pracochłonność wykonania, która jest związana z koniecznością budowy skomplikowanego drewnianego szalunku, służącego jako forma odlewcza. Wykonywanie ścian monolitycznych jest także uzależnione od warunków pogodowych - w upalne dni należy taki fundament polewać wodą a w chłodne dodawać plastyfikatory poprawiające urabialność. Do wylania fundamentów najbardziej polecany jest beton wodoszczelny o znacznie mniejszej nasiąkliwości niż tradycyjny. Zaletą ścian monolitycznych jest możliwość wykonywania w zależności od potrzeb rozmaitych wariantów zbrojenia.

zbrojenieŚciany murowane – ich zaletą jest fakt, że wykonuje je się znacznie szybciej i łatwiej w porównaniu z klasycznie wylewanymi monolitami. Kolejne warstwy ścian muruje się w taki sposób, aby spoiny pionowe były przesunięte co najmniej o 1/4 cegły. Spoiny nie powinny być zbyt grube – poziome powinny mieć około 10 mm a pionowe 12 mm. Niestety wykonanie fundamentów z cegły jest pracochłonne i drogie a jeżeli już się zdecydujemy na taki wariant, warto poszukać cegieł z rozbiórki. Warto wiedzieć, że prócz cegły ceramicznej, można wykorzystać cegły silikatowe.

Ściany z kamienia – są bardzo pracochłonne i ciężko na nich ułożyć izolację, dlatego są wykonywane bardzo rzadko. Wykonaną w taki sposób ścianę fundamentową należy najpierw otynkować a dopiero później izolować.
Ściany z bloczków betonowych nie powinny być węższe niż 20 cm. Materiał ten można układać w dowolnym boku, z przesunięciem o 1/2 elementu w kolejnym rzędzie. Spoiny poziome powinny mieć grubość 10-15 mm a spoiny pionowe - 10-20 mm. Jedyną niedogodnością podczas wznoszenia ścian jest ciężar bloczków, ponieważ jeden może ważyć nawet 30 kg. Mimo tego bloczki są najpopularniejszym materiałem do wznoszenia ścian fundamentowych.

fundamentyOczywiście należy pamiętać, że ściany po wymurowaniu wymagają odpowiedniego zabezpieczenia. Izolacja pozioma uchroni przed kapilarnym podciąganiem wilgoci z gruntu. Wykonywana jest przeważnie na dwóch poziomach – na ławie fundamentowej oraz na ścianie pod wieńcem stropu nad piwnicą. Jeżeli dom jest niepodpiwniczony, izolację poziomą wykonuje się na ścianach fundamentowych a także na całej powierzchni podłogi na gruncie.
Z kolei izolacja pionowa zapobiega przenikaniu wilgoci lub wody z gruntu przez zewnętrzne ściany piwniczne. Powinna być ona zabezpieczona przed uszkodzeniami mechanicznymi związanymi z naporem ziemi zasypowej oraz przed uszkodzeniami w strefie cokołu. Gdy jest to konieczne, dodatkowo stosuje się także odwodnienie gruntu przylegającego do ściany piwnicy. Grunt zastępuje się wówczas żwirem i wykonuje się odprowadzający wodę drenaż opaskowy.

Warto także wspomnieć, że w obowiązujących przepisach nie ma wymagań dotyczących izolowania termicznego ścian fundamentowych. Natomiast cała podłoga na gruncie musi być ocieplona.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Fundamenty
2016-04-21 11:15:49
Tagi do artykułu: budowa domu | ławy fundamentowe | fundamenty | ściany fundamentowe
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
Velux

Co można samodzielnie naprawić w oknie dachowym?

Dbając o okna dachowe na co dzień, konserwując je zgodnie z zaleceniami producenta, raczej nie będziemy mieli kłopotów z ich sprawnym funkcjonowaniem ani z ewentualnymi uszkodzeniami. Gdyby jednak rama lub skrzydło okna zostały zarysowane, nastąpiło zużycie powłoki lakieru czy uszkodzenie uszczelki, to warto wiedzieć, że większość tego typu napraw w oknie dachowym można wykonać samodzielnie.
Projekt Mini1

Mini 4 – projekt domu parterowego dla 4-osobowej rodziny

Domy parterowe to spełnienie marzeń wielu osób, ponieważ potrafią zaspokoić potrzeby mieszkaniowe nawet licznej rodziny. Często zapewniają funkcjonalny rozkład pomieszczeń z przestronnym salonem, w którym każde spotkanie rodzinne będzie niesamowitym przeżyciem. Taki właśnie jest projekt domu Mini 4. Sprawdźmy bliżej jego parametry i rozwiązania instalacyjne.
Projekt Oli3

Dom na wąską działkę? Poznaj projekt Oli II

Działka o niewielkiej szerokości nie oznacza, że trzeba od razu rezygnować z marzeń o przestronnym domu z ogrodem. W tej sytuacji warto zdecydować się na budynek z funkcjonalnie zaplanowaną przestrzenią. Rozwiązaniem problemu może się okazać projekt Oli II – zwarta bryła z komfortowym wnętrzem.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Ściany fundamentowe i piwniczne

ławy fundamentowe
Materiał na ściany fundamentowe i piwniczne powinien być wytrzymały, odporny na zawilgocenie i mrozoodporny. Wykonane z niego ściany muszą być bowiem solidne - od ich sztywności, nośności i trwałości zależą bezpieczeństwo i stabilność każdego domu.

Pustaki szalunkowe do murowania ścian fundamentowych

fundamenty
Użycie pustaków szalunkowych pozwala szybko i przy niewielkim nakładzie kosztów wykonać jedne z kluczowych dla nowopowstającego budynku prac – wzniesienie ścian fundamentowych. Pustaki szalunkowe firmy Bruk-Bet® swoje zastosowanie znajdują również w innych rodzajach przegród budowlanych wykonywanych w przyziemiu budynku.

Wysoki poziom wód gruntowych a budowa domu

budowanie domu
Wysoki poziom wód gruntowych potrafi znacznie utrudnić budowę domu. Co zrobić, by nie rezygnować z własnych 4 ścian, a powstający budynek ochronić skutecznie przed wilgocią?

Badanie gruntu pod inwestycję budowlaną

ziemia
Badania geologiczne gruntu pod budowę domu przeprowadza się w celu doboru fundamentów i zbrojenia, a w przypadku projektów gotowych, dopasowania „szablonu” do indywidualnych warunków gruntowych.