X
 
Logo Projektoskop.pl
 
 
 
 
 
 

Mała architektura z klinkieru - przegląd możliwości

Ogrodzenie domu, grill, kwietnik – to tylko niektóre z elementów architektonicznych, które możemy stworzyć z cegły klinkierowej. Popularność elementów małej architektury ogrodowej wynika przede wszystkim z niepowtarzalnego, klasycznego stylu oraz długoletniej wytrzymałości takich budowli.


Niska nasiąkliwość, mrozoodporność oraz duża wytrzymałość mechaniczna i trwałość koloru - te atuty cegieł klinkierowych sprawiają, że idealnie nadają się one jako materiał do budowy małej architektury wznoszonej na zewnątrz budynków.

grillCegły klinkierowe Terca są dostępne w kilkunastu różnych wersjach kolorystycznych, z gładką, ryflowaną lub formowaną ręcznie fakturą lica. Duży wybór to gwarancja swobody stylistyki i możliwość dopasowania wyglądu elementu do wizerunku budynku oraz otoczenia.

Murowany grill
Kwadratowy, okrągły, z otworem kominowym lub otwarty - możliwości rozwiązań architektonicznych stacjonarnego grilla ogrodowego jest tyle, ile kreatywności ma w sobie projektant. Ograniczenie jest tylko jedno - zachowanie walorów funkcjonalnych.

Z uwagi na niewielkie obciążenia, grill może być wykonywany z cegły drążonej – to znacznie obniża koszt wzniesienia takiej budowli. Jedynie w przypadku ostatniej warstwy znajdującej się tuż pod rusztem, a także zwieńczenia otworu kominowego warto zastosować cegłę pełną, aby uniknąć rozszczelnienia materiału.

Coraz większą popularnością cieszą się również przydomowe wędzarnie, które również w całości można wykonać z cegieł klinkierowych.

Płot z klinkieru
ogrodzenieOgrodzenie wizualnie zamyka przestrzeń wokół domu, a także jest elementem zapewniającym bezpieczeństwo. Domy jednorodzinne mogą być ogrodzone pełnym murem lub płotem. W obu przypadkach cegły klinkierowe sprawdzają się doskonale.

Klinkier doskonale współgra z innymi materiałami budowlanymi. Bardzo popularne wśród polskich inwestorów są płoty wykonywane na podmurówce i słupach z klinkieru oraz drewnem lub prętami stalowymi jako wypełnienie. Duża nośność i „sztywność” cegieł klinkierowych umożliwia również osadzenie na słupach elementów mocujących furty oraz bramy wjazdowej.

Śmietniki, murki, kwietniki...
murek oporowyUniwersalność cegieł klinkierowych umożliwia również wykonanie szeregu drobnych elementów, które ubarwią oraz uporządkują przestrzeń wokół domu. Klinkier sprawdzi się jako element odcinający część użytkową od terenów zielonych, ale również od przestrzeni przeznaczonej na odpady. Ogrodzenie śmietników murkiem klinkierowym skutecznie zasłoni ten niezbyt estetyczny element wystroju przed widokiem osób postronnych.

Klinkierowe klomby są też dobrym zabezpieczeniem przed niektórymi owadami i gryzoniami – to szczególnie ważne, jeśli w naszym ogrodzie planujemy posadzenie rzadkich lub mało odpornych na tego typu zagrożenia roślin.

Zaletą cegieł klinkierowych jest również relatywnie proste wykonanie każdego z opisanych elementów. Murowanie – czy to w przypadku cokołu ogrodzenia czy grilla ogrodowego rządzi się identycznymi zasadami i nie wymaga wykorzystywania specjalistycznych narzędzi. Wystarczy odrobina wprawy i nieco wolnego czasu, aby skutecznie zapanować nad przestrzenią wokół domu.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Ogrodzenia
2013-11-13 10:18:05
Tagi do artykułu: cegły klinkierowe | mała architektura | grille | klinkier | ogrodzenia
 
Powiązane galerie:
Galeria Ogrodzenia Ogrodzenia      
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
gryf 3   kosztorys

Piękny dom parterowy, który wybudujesz w cenie mieszkania – to nie mit!

Wiele osób zastanawiających się nad zakupem mieszkania nie bierze pod uwagę budowy domu. Panuje przekonanie, że inwestycja w dom jednorodzinny jest droga i przekracza koszt apartamentu.
Velux

Co można samodzielnie naprawić w oknie dachowym?

Dbając o okna dachowe na co dzień, konserwując je zgodnie z zaleceniami producenta, raczej nie będziemy mieli kłopotów z ich sprawnym funkcjonowaniem ani z ewentualnymi uszkodzeniami. Gdyby jednak rama lub skrzydło okna zostały zarysowane, nastąpiło zużycie powłoki lakieru czy uszkodzenie uszczelki, to warto wiedzieć, że większość tego typu napraw w oknie dachowym można wykonać samodzielnie.
Projekt Mini1

Mini 4 – projekt domu parterowego dla 4-osobowej rodziny

Domy parterowe to spełnienie marzeń wielu osób, ponieważ potrafią zaspokoić potrzeby mieszkaniowe nawet licznej rodziny. Często zapewniają funkcjonalny rozkład pomieszczeń z przestronnym salonem, w którym każde spotkanie rodzinne będzie niesamowitym przeżyciem. Taki właśnie jest projekt domu Mini 4. Sprawdźmy bliżej jego parametry i rozwiązania instalacyjne.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Ogrodzenie z klinkieru krok po kroku

cegły
Gdy budowa domu zostanie zakończona, warto zastanowić się nad zmianą tymczasowego ogrodzenia posesji. Prowizoryczne płoty z drewnianych desek lub drucianej siatki wystarczające w trakcie budowy, po jej zakończeniu szpecą i kontrastują z nowym budynkiem. Warto wtedy pomyśleć o efektywnym i trwałym ogrodzeniu murowanym.

Ogrodzenie wokół domu

ogrodzenie
Ogrodzenie posesji stanowi wizytówkę domu. Warto zadbać, aby płot ogradzający posesję był estetycznie wykonany i dopasowany do stylu domu, a jednocześnie trwały i bezpieczny dla otoczenia. Podpowiadamy, czym ogrodzić posesję, aby dom był gustownie i solidnie zabezpieczony.

Murowane ogrodzenie klinkierowe - krok po kroku

ogrodzenie
Płot zbity z desek czy druciana siatka nie są optymalnym rozwiązaniem zagospodarowania przestrzeni wokół domu. Gdy budowa obiektu będzie zakończona, a inwestorzy złapią finansowy oddech, warto pomyśleć o efektownym, ogrodzeniu murowanym...

Jak murować elewację z klinkieru?

elewacja
Jak wykonać elewacje z klinkieru, żeby była trwała, elastyczna i pozbawiona białych wykwitów? Jest to trudne zadanie murarskie, wymagające czasu, staranności oraz dużej wiedzy. Ale efekt jest tego warty.