X
 
Logo Projektoskop.pl
 
 
 
 
 
 

Wilgoć w piwnicy

Wilgoć na ścianie
Planując budowę swojego wymarzonego domu, warto zastanowić się nad jego podpiwniczeniem. Dzięki temu istnieje możliwość zachowania jak największej powierzchni ogrodu. Pomieszczenia znajdujące się w piwnicy można przeznaczyć na kotłownię, pralnię lub też urządzić w nim np. miejsce do pracy. Piwnica może stanowić doskonałe miejsce na urządzenia w niej kina domowego, ponieważ pomieszczenie to można bardzo dobrze wyizolować akustycznie.


Decydując się na budowę piwnicy bardzo istotne jest odpowiednie ukształtowanie jej przestrzeni oraz dobranie odpowiednich materiałów wykończeniowych. Bardzo istotne jest zapewnienie odpowiedniego zejścia do piwnicy – schody powinny mieć te same proporcje stopni i szerokości biegu. Wysokość kondygnacji powinna wynosić 230 - 250 cm w świetle. Równie istotne jest oświetlenie wnętrza. Światło do piwnicy może wpadać przez okna umieszczone poniżej terenu w studzienkach doświetlających tzw. pogrążonych. Jednak warto spróbować doświetlić naszą piwnicę oknami, przez które chociaż częściowo widać otoczenie.


Piwnice powinny mieć dobrą izolację, zwłaszcza przeciwwodną. Powinna być zabezpieczona przed wilgocią oraz wodą gruntową i opadową. Brak takiej izolacji może przysporzyć wiele problemów. W domach jednorodzinnych zazwyczaj stosuje się izolację lekką czyli przeciwwilgociową, rzadziej ciężką, czyli przeciwwodną.
Izolacja przeciwwilgociowa ma za zadanie chronić podziemne części budynku przed wilgocią, która jest podciągana z wody gruntowej, a także spływającą w głąb gruntu podczas opadów.
Natomiast izolacja przeciwwodna ma chronić części budynku położone poniżej poziomu gruntu przed wodą, która od zewnątrz napiera na nie tak samo jak ściany zbiornika. Taką izolacją najlepiej zabezpieczyć podłogi, ściany piwnic, które stale lub okresowo są zanurzone w wodzie. Aby taka izolacja spełniała swoje zadanie musi składać się z kilku warstw oraz być odporna na ruchy związane z osiadaniem budynku.
Do izolacji piwnicy zazwyczaj stosowane są materiały bitumiczne czyli dyspersje, lepiki, zaprawy lub papy asfaltowe, folie tłoczone i płaskie.
Odpowiednia wentylacja pomieszczeń znajdujących się w piwnicy jest niezbędna. Jeżeli jej zabraknie, ściany mogą w krótkim czasie zostać zawilgocone. Konieczne jest usuwanie zużytego powietrza i zapewnienie napływu świeżego. W pomieszczeniach piwnicznych bardzo często znajduje się węzeł cieplny lub kotłownia. Ta druga musi mieć system wentylacji nawiewno – wywiewnej, gdzie ruch powietrza wymuszany jest przez urządzenie mechaniczne.

Bardzo często złe wykonanie lub też zniszczenie izolacji przeciwwilgociowej lub przeciwwodnej powoduje, że wilgoć lub woda może pojawić się w naszej piwnicy. Metodę osuszania ścian budynku dobiera się w zależności od przyczyn zawilgocenia.
Wybór sposobu osuszania piwnicy zależy od tego w jaki sposób wilgoć dostaje się do budynku. Jeżeli na wskutek podciągania kapilarnego, należy wtedy w ścianach fundamentowych ułożyć nową izolację poziomą i pionową. Natomiast jeżeli przenika przez ściany piwnicy, należy ułożyć nową izolację pionową oraz drenaż opaskowy.
Tradycyjny sposób osuszania ścian polega na odkopaniu ścian piwnicy do wierzchu ław fundamentowych i poczekaniu aż mury wyschną. Taki proces zazwyczaj od kilku tygodni do kilku miesięcy.
Natomiast inne metody umożliwiają szybsze osuszanie ścian wybranych fragmentów, czyli tzw. metoda mikrofalowa lub też powolną, ale prawie bezobsługową metodę elektroosmozy. Jednak warto pamiętać, że nowoczesne metody izolacji i osuszania ścian, obecnie wymagają zaangażowania specjalnie wyszkolonych ekip.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Budowanie
Autor: Anna Dębiec
2016-01-09 20:30:54
Tagi do artykułu: piwnica | oświetlenie | okna | wilgoć | izolacje przeciwwilgociowe | ściany | podłogi | izolacja piwnicy | wentylacja | osuszanie | osuszanie piwnicy
 
Powiązane galerie:
Galeria Okna Okna      
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
Dom jednorodzinny

Czy warto wybierać indywidualny projekt domu?

Przygotowując się do budowy domu, już na samym początku musimy wybrać - projekt gotowy czy indywidualny? Podjęcie decyzji nie będzie łatwe, ponieważ trudno jednoznacznie ustalić, która z opcji sprawdzi się w Twoim przypadku. Wszystko zależy od budżetu, jakim dysponujesz, chęci dopasowania rozwiązań architektonicznych pod własne wymagania oraz terminu zakończenia budowy. Można jednak dostrzec pewną przewagę projektów indywidualnych nad projektami gotowymi. Na czym ona polega?
gaz

Jak zmienić sprzedawcę gazu i sporo na tym zaoszczędzić?

Kiedy rachunek za gaz zaczyna nadmiernie obciążać twój budżet możesz, jak w przypadku energii elektrycznej, zmienić sprzedawcę. Wbrew pozorom nie jest to trudne i wymaga przejścia jedynie kilku formalnych kroków. Oto zwięzły poradnik dla wszystkich, którzy potrafią liczyć własne pieniądze, i którzy właśnie pomyśleli o takiej operacji.
budowa domu

Ile kosztuje wybudowanie domu?

Całkowity koszt budowy domu zależy od wielu czynników, m.in. technologii, systemu budowy, robocizny, użytych materiałów czy wielkości budynku. Nie sposób określić go jednoznacznie. Można jedynie przybliżyć pewien obszar cenowy, który pozwoli ustalić widełki budżetu.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Grzyby i pleśń w domu

grzyby
Powstanie grzybów i pleśni może być skutkiem złego eksploatowania lub nieodpowiedniego stanu technicznego budynku. O ile usuwanie pleśni nie jest trudne, tak usuwanie grzyba wiąże się z większym wydatkiem. Istnieje zdecydowana różnica pomiędzy stopniem inwazji obu „szkodników” i sposobem działania na rzecz pozbycia się problemu...

Remont ścian po powodzi

remont
Opadająca woda odsłania najczęściej znaczne zniszczenia ścian. Początek lata to jednak dobry okres, aby przywrócić naszemu mieszkaniu dawny blask. Piotr Nowacki, ekspert marek Dekoral Professional i Sigma Coatings, pokazuje, jak przeprowadzić gruntowny remont ścian wewnętrznych...

Wysoki poziom wód gruntowych a budowa domu

budowanie domu
Wysoki poziom wód gruntowych potrafi znacznie utrudnić budowę domu. Co zrobić, by nie rezygnować z własnych 4 ścian, a powstający budynek ochronić skutecznie przed wilgocią?

Ogrody pod szkłem

ogród zimowy
Cieplarnia, palmiarnia, szklarnia, oranżeria, pomarańczarnia, ogród zimowy - są to pomieszczenia skonstruowane przede wszystkim ze szkła, stworzone do uprawy roślin. Pierwsze oranżerie powstawały od XVII do XIX wieku przy pałacach, rezydencjach i parkach. Były to ogrzewane budowle, do których na czas zimy wstawiano rośliny w donicach, takie jak drzewa pomarańczowe, cytrynowe i granaty.