X
 
Logo Projektoskop.pl
 
 
 
 
 
 

Obróbka komina

dach
Obróbka komina to istotny element prac wykończeniowych dachu. Bardzo często, w trakcie uszczelniania miejsc przejścia komina przez dach, popełniane są różnego rodzaju błędy powodujące przeciekanie wody deszczowej. Jak zrobić opierzenie komina, aby nasz dach był całkowicie szczelny?


Niemal w każdym domu jest komin, który odprowadza spaliny z kotła lub kominka. Przechodzi on przez połać dachu, przerywając tym samym wszystkie jego warstwy. Takie miejsce w pierwszej kolejności narażone jest na przecieki w czasie opadów deszczu. Aby temu zapobiec, wykończenie komina powinno być szczelne. W innym przypadku może dojść do zawilgocenia termoizolacji czy konstrukcji dachowej.

blachaNajpopularniejszym i najtrwalszym zabezpieczeniem takiego miejsca jest obróbka komina blachą powlekaną, aluminiową, ołowianą lub cynkową. Warto zaznaczyć, że obróbka komina blachą jest czynnością bardziej wymagającą, która powinna być wykonywana przez dekarza.

Podczas wykonywania uszczelnienia bardzo ważne jest właściwe wygięcie i docięcie blachy a także prawidłowe przymocowanie do komina górnej części blachy. W tym celu najczęściej nacina się ściany komina pod odpowiednim kątem na głębokość około 2 cm. Następnie umieszcza się w powstałej szczelinie zgiętą krawędź blachy. Styk komina i blachy uszczelniany jest silikonem dekarskim, który jest odporny na wysokie temperatury. Podczas obróbki komina istotny jest jego tył. Ważne, by za kominem pozostawić odpowiedni spadek, aby nie gromadziła się tam woda opadowa.

Kolejnym popularnym rozwiązaniem jest obróbka komina przy pomocy specjalistycznej taśmy. Taki sposób nie tylko znacznie skraca czas wykonania opierzenia, ponadto nie wymaga użycia specjalistycznych narzędzi a równocześnie zapewnia wysoką jakość i trwałość obróbki.

blachaTaśma jest wykonana z gładkiej, plisowanej lub profilowanej w trójwymiarowy wzór blachy aluminiowej lub ołowianej. Może także być wykonana z poliizobutylenu z wkładką z rozciągliwej siatki aluminiowej. Takie taśmy można bez problemu plastycznie formować a dzięki temu dokładnie dopasować do pokrycia dachowego, jak np. blachodachówka czy dachówka ceramiczna.

Na zewnętrznych krawędziach znajdują się pasma kleju butylowego, dzięki którym połączenia są bardzo szczelne. Po zamontowaniu taśm wokół komina, dodatkowo osłania się ją blachą chroniącą przed przeciekaniem. Warto wiedzieć, że taśmę można montować, gdy temperatura w ciągu doby nie spada poniżej 5 stopni Celsjusza. W innym wypadku klej nie zwiąże się wystarczająco.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Budowanie
2016-08-04 20:05:55
Tagi do artykułu: dachy | kominy | pokrycia dachu | blachodachówki
 
Powiązane galerie:
Galeria Dachy Dachy      
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
gryf 3   kosztorys

Piękny dom parterowy, który wybudujesz w cenie mieszkania – to nie mit!

Wiele osób zastanawiających się nad zakupem mieszkania nie bierze pod uwagę budowy domu. Panuje przekonanie, że inwestycja w dom jednorodzinny jest droga i przekracza koszt apartamentu.
Velux

Co można samodzielnie naprawić w oknie dachowym?

Dbając o okna dachowe na co dzień, konserwując je zgodnie z zaleceniami producenta, raczej nie będziemy mieli kłopotów z ich sprawnym funkcjonowaniem ani z ewentualnymi uszkodzeniami. Gdyby jednak rama lub skrzydło okna zostały zarysowane, nastąpiło zużycie powłoki lakieru czy uszkodzenie uszczelki, to warto wiedzieć, że większość tego typu napraw w oknie dachowym można wykonać samodzielnie.
Projekt Mini1

Mini 4 – projekt domu parterowego dla 4-osobowej rodziny

Domy parterowe to spełnienie marzeń wielu osób, ponieważ potrafią zaspokoić potrzeby mieszkaniowe nawet licznej rodziny. Często zapewniają funkcjonalny rozkład pomieszczeń z przestronnym salonem, w którym każde spotkanie rodzinne będzie niesamowitym przeżyciem. Taki właśnie jest projekt domu Mini 4. Sprawdźmy bliżej jego parametry i rozwiązania instalacyjne.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Jak wybrać najlepszą blachodachówkę?

blachodachówka
Blachodachówki nie powinno kupować się na podstawie samego wyglądu. W ten sposób trudno ocenić jej jakość. Zamawiając blachę dachową trzeba zwrócić uwagę na znacznie ważniejsze parametry. To one decydują o trwałości wykonanego pokrycia.

Dachy w łuskę

pokrycia dachu
Łuski kwadratowe i rombowe RHEINZINK® w przeciwieństwie do płyt lub gontów o podobnym wyglądzie, posiadają na stronie górnej, przedniej i dolnej wygięcia w formie płaskich rąbków. Nawet przy geometrycznie skomplikowanych powierzchniach pozwalają na pewne pod względem wodo- i wiatroszczelności rozwiązania.

Niższe ceny dachówek

dachówki
Witając Nowy Rok każdy z niepokojem próbuje zaplanować wydatki w domowym budżecie i... przewidzieć podwyżki. Większe inwestycje jak np. budowa domu lub remont pokrycia dachowego mogą spędzać sen z powiek...

Trwałe i wytrzymałe pokrycie dachowe

Blachy Pruszyński Blachodachówka KRON Dom Jednorodzinny w Staszowie
Wybierając rodzaj pokrycia dachu powinniśmy kierować się nie tylko względami estetycznymi, ale przede wszystkim trwałością i wytrzymałością materiału. Idealną propozycją do dachów stromych jest blachodachówka. Dlaczego?
Blachodachówka znajduje zastosowanie przy budowie domów jedno i wielorodzinnych, ale także budynków gospodarczych, czy obiektów sakralnych. Dzięki niewielkiej wadze, bardzo często wykorzystuje się ją również przy renowacjach starszych dachów.