X
 
Logo Projektoskop.pl
 
 
 
 
 
 

Malowanie okien i drzwi drewnianych

malowanie
Okna i drzwi drewniane sprawiają, że wnętrze jest przytulne. W połączeniu z zadbaną drewnianą podłogą z desek są doskonałą bazą dla wystroju w stylu klasycznym lub skandynawskim. Należy jednak wiedzieć, ze stolarka drewniana, zwłaszcza stara, wymaga wyjątkowej opieki i odpowiedniej konserwacji.


Konstrukcja okien i drzwi z drewna jest zdecydowanie delikatniejsza od plastikowej. O wiele częściej dochodzi w jej przypadku do uszkodzeń warstwy ochronnej, a także samej struktury ram drewnianych. Duży wpływ na stan techniczny stolarki drewnianej ma wilgoć. Jeśli na ramie znajdują się pęknięcia a na zewnątrz panuje deszczowa aura, wówczas farba i lakier mogą zacząć się łuszczyć a drewno nasiąkać wilgocią i odkształcać się. W rezultacie cała stolarka może rozszczelnić się i popękać. Wgniecenia i otłuczenia farby lub lakieru mogą powstać także podczas zwykłych porządków domowych, np. od uderzeń końcówką odkurzacza lub brzegu wiaderka podczas mycia okien.
Na szczęście drewno to bardzo wdzięczny surowiec, którego wygląd łatwo jest odświeżyć. Wymaga to jednak cierpliwości i czasu.

Jak malować okna i drzwi drewniane?
malowanieMalowanie okien drewnianych to ostatnia czynność, którą wykonuje się w ramach renowacji stolarki. W pierwszej kolejności należy zdjąć starą powłokę malarską przy użyciu odpowiednich preparatów lub papieru ściernego. Oczyszczone powierzchnie trzeba dokładnie odpylić. Szczeliny między szybą a ramą okienną najczęściej wypełnia się kitem. Wszelkie ubytki w ramach, takie jak wgniecenia i wyszczerbienia łatwo jest uzupełnić szpachlówką do drewna. Jest to specjalna masa, której receptura zawiera mączkę drzewną, dlatego po oszlifowaniu ma właściwości podobne do drewna. Można ją poddawać cięciu, heblowaniu oraz wierceniu bez ryzyka powstania pęknięć i kruszenia materiału.

Miejsce, w którym ma być nałożona szpachlówka musi być pozbawione luźnych elementów, dokładnie oczyszczone, odpylone i suche. Masę wciska się mocno szpachelką w ubytek pamiętając o tym, aby pojedyncza warstwa nie była grubsza niż 4 mm. Jeśli ubytek jest większy, czynność trzeba powtórzyć, ale dopiero po utwardzeniu poprzedniej warstwy, czyli po kilku godzinach do doby - w zależności od rodzaju szpachlówki.

Następnym krokiem jest szlifowanie powierzchni wyrównanych szpachlówką. Najlepiej nadaje się do tego drobny papier ścierny, dzięki któremu uzyskamy idealnie gładką powierzchnię. Po oszlifowaniu powierzchnię ponownie trzeba odpylić i oczyścić.

Drewniane drzwi przygotowuje się do malowania bardzo podobnie. Przed przystąpieniem do szlifowania należy zabezpieczyć klamki i zawiasy, a po odpyleniu pomalować drewno podkładem, który zwiększy przyczepność farby lub lakieru.

Czym malować drewniane okna?
Do malowania drewnianych okien najczęściej używa się pędzla oraz farby do drewna lub lakieru. Fachowcy polecają użycie farb aikidowych, które wykazują większą odporność na uszkodzenia i zmienne warunki atmosferyczne niż farby akrylowe. W sprzedaży dostępne są także farby i lakiery wododyspersyjne akrylowe lub poliuretanowo-akrylowe.

Aby uniknąć uporczywych zabrudzeń szyb, można je okleić gazetą i taśmą papierową. Malując ramy należy wykonywać ruchy pociągłe i długie, od góry do dołu i na odwrót, wówczas powstanie gładka powłoka bez smug. Malując kit farba powinna nachodzić ok 1 mm na szybę. Tak położona warstwa ochronna zapobiegnie przedostawaniu się wody pomiędzy szybę, a ramę.

Czym pomalować drzwi drewniane?
Drzwi drewniane maluje się pędzlem lub wałeczkiem zaczynając od brzegów, a kończąc na dużych powierzchniach. Warto wcześniej odkręcić zawiasy, klamki i zamki. Do ościeżnicy, krawędzi i nadproży należy użyć cieńszych pędzli. Dużą płaszczyznę warto podzielić na 6-8 części, które po kolei zostaną dokładnie pokryte warstwą farby. Drzwi z racji rozmiaru należy malować energicznie, używając niewielkiej ilości farby, aby nie powstały zacieki. W razie potrzeby malowanie można powtórzyć po wyschnięciu i utwardzeniu poprzedniej warstwy. Ładne gładkie powierzchnie malarskie uzyskamy nakładając kilka cienkich warstw farby.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Stolarka
Autor: Agnieszka Bykowska
2016-07-26 10:39:57
Tagi do artykułu: drzwi | okna | malowanie | renowacja | okna drewniane | renowacji
 
Powiązane galerie:
Galeria Drzwi Drzwi      
 
    Najlepsze projekty domów