X
 
Logo Projektoskop.pl
 
 
 
 
 
 

Malowanie okien i drzwi drewnianych

malowanie
Okna i drzwi drewniane sprawiają, że wnętrze jest przytulne. W połączeniu z zadbaną drewnianą podłogą z desek są doskonałą bazą dla wystroju w stylu klasycznym lub skandynawskim. Należy jednak wiedzieć, ze stolarka drewniana, zwłaszcza stara, wymaga wyjątkowej opieki i odpowiedniej konserwacji.


Konstrukcja okien i drzwi z drewna jest zdecydowanie delikatniejsza od plastikowej. O wiele częściej dochodzi w jej przypadku do uszkodzeń warstwy ochronnej, a także samej struktury ram drewnianych. Duży wpływ na stan techniczny stolarki drewnianej ma wilgoć. Jeśli na ramie znajdują się pęknięcia a na zewnątrz panuje deszczowa aura, wówczas farba i lakier mogą zacząć się łuszczyć a drewno nasiąkać wilgocią i odkształcać się. W rezultacie cała stolarka może rozszczelnić się i popękać. Wgniecenia i otłuczenia farby lub lakieru mogą powstać także podczas zwykłych porządków domowych, np. od uderzeń końcówką odkurzacza lub brzegu wiaderka podczas mycia okien.
Na szczęście drewno to bardzo wdzięczny surowiec, którego wygląd łatwo jest odświeżyć. Wymaga to jednak cierpliwości i czasu.

Jak malować okna i drzwi drewniane?
malowanieMalowanie okien drewnianych to ostatnia czynność, którą wykonuje się w ramach renowacji stolarki. W pierwszej kolejności należy zdjąć starą powłokę malarską przy użyciu odpowiednich preparatów lub papieru ściernego. Oczyszczone powierzchnie trzeba dokładnie odpylić. Szczeliny między szybą a ramą okienną najczęściej wypełnia się kitem. Wszelkie ubytki w ramach, takie jak wgniecenia i wyszczerbienia łatwo jest uzupełnić szpachlówką do drewna. Jest to specjalna masa, której receptura zawiera mączkę drzewną, dlatego po oszlifowaniu ma właściwości podobne do drewna. Można ją poddawać cięciu, heblowaniu oraz wierceniu bez ryzyka powstania pęknięć i kruszenia materiału.

Miejsce, w którym ma być nałożona szpachlówka musi być pozbawione luźnych elementów, dokładnie oczyszczone, odpylone i suche. Masę wciska się mocno szpachelką w ubytek pamiętając o tym, aby pojedyncza warstwa nie była grubsza niż 4 mm. Jeśli ubytek jest większy, czynność trzeba powtórzyć, ale dopiero po utwardzeniu poprzedniej warstwy, czyli po kilku godzinach do doby - w zależności od rodzaju szpachlówki.

Następnym krokiem jest szlifowanie powierzchni wyrównanych szpachlówką. Najlepiej nadaje się do tego drobny papier ścierny, dzięki któremu uzyskamy idealnie gładką powierzchnię. Po oszlifowaniu powierzchnię ponownie trzeba odpylić i oczyścić.

Drewniane drzwi przygotowuje się do malowania bardzo podobnie. Przed przystąpieniem do szlifowania należy zabezpieczyć klamki i zawiasy, a po odpyleniu pomalować drewno podkładem, który zwiększy przyczepność farby lub lakieru.

Czym malować drewniane okna?
Do malowania drewnianych okien najczęściej używa się pędzla oraz farby do drewna lub lakieru. Fachowcy polecają użycie farb aikidowych, które wykazują większą odporność na uszkodzenia i zmienne warunki atmosferyczne niż farby akrylowe. W sprzedaży dostępne są także farby i lakiery wododyspersyjne akrylowe lub poliuretanowo-akrylowe.

Aby uniknąć uporczywych zabrudzeń szyb, można je okleić gazetą i taśmą papierową. Malując ramy należy wykonywać ruchy pociągłe i długie, od góry do dołu i na odwrót, wówczas powstanie gładka powłoka bez smug. Malując kit farba powinna nachodzić ok 1 mm na szybę. Tak położona warstwa ochronna zapobiegnie przedostawaniu się wody pomiędzy szybę, a ramę.

Czym pomalować drzwi drewniane?
Drzwi drewniane maluje się pędzlem lub wałeczkiem zaczynając od brzegów, a kończąc na dużych powierzchniach. Warto wcześniej odkręcić zawiasy, klamki i zamki. Do ościeżnicy, krawędzi i nadproży należy użyć cieńszych pędzli. Dużą płaszczyznę warto podzielić na 6-8 części, które po kolei zostaną dokładnie pokryte warstwą farby. Drzwi z racji rozmiaru należy malować energicznie, używając niewielkiej ilości farby, aby nie powstały zacieki. W razie potrzeby malowanie można powtórzyć po wyschnięciu i utwardzeniu poprzedniej warstwy. Ładne gładkie powierzchnie malarskie uzyskamy nakładając kilka cienkich warstw farby.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Stolarka
Autor: Agnieszka Bykowska
2016-07-26 10:39:57
Tagi do artykułu: drzwi | okna | malowanie | renowacja | okna drewniane | renowacji
 
Powiązane galerie:
Galeria Drzwi Drzwi      
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
Jak przystało na 25-lecie, nie wystarczył tylko tort. Taki jubileusz wymaga przecież czegoś wyjątkowego. Powstał więc… mural!
Veka_Spectral_Colors1

Nowe kolory VEKA Spectral

Producent najwyższej jakości profili okiennych - firma VEKA, ma w swojej ofercie niespotykane dotąd ultramatowe wykończenie powierzchni profili z PVC.
Veka Sopot Open

VEKA sponsorem turnieju tenisowego Sopot Open

Na korty Trójmiasta wraca tenis w zawodowym wydaniu. Sopot Open to międzynarodowy turniej o randze Challenger ATP. Wśród głównych jego sponsorów jest firma VEKA.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Jak malować drewniane drzwi i okna?

Emalia Everal High Gloss
Drewno to materiał wytrzymały i wdzięczny w obróbce, dlatego chętnie jest wykorzystywany do produkcji np. okien i drzwi. Jednak od czasu do czasu wymaga renowacji. Doradca marki Tikkurila podpowiada, jak i czym malować drewniane drzwi czy okna, aby służyły nam przez długie lata.

Czym jest inteligentny dom?

Inteligentny dom
Jeszcze do niedawna niewielu z nas wiedziało co to jest inteligentny dom i czym się charakteryzuje. Często sądzono, że jest to budynek, który został wyposażony w drogie, zaawansowane technologicznie urządzenia. Nic bardziej mylnego.

Dekorowanie okien

okna
Dekoracje okienne mogą podkreślić charakter pomieszczenia oraz dodać akcentu wieńczącego całość wystroju pomieszczenia. Odpowiednio dobrane, nadadzą indywidualnego charakteru, pozwolą na optyczną zmianę wielkości wnętrza. Dzięki nim można podkreślić walory pomieszczenia lub zamaskować niedoskonałości niektórych miejsc.

Nietypowe kształty okien

Okienne kształty
Wbrew powszechnemu przyzwyczajeniu okno wcale nie musi być zwykłym prostokątem albo kwadratem. Współczesna technologia pozwala nadać mu niemal każdy dowolny kształt. Może warto zatem trochę poeksperymentować?