X
 
Logo Projektoskop.pl
 
 
 
 
 
 

Stropy chłodząco-grzewcze

stropy
Obecnie budynki użyteczności publicznej w standardzie wyposażane są w systemy ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji. Utrzymanie i eksploatacja tych urządzeń jest bardzo kosztowna. Alternatywnie można zastosować zintegrowany z budynkiem system stropów chłodząco-grzewczych. Urządzenia są niewidoczne, energooszczędne, działają bezgłośnie i poprawiają komfort termiczny zapewniając przy tym maksimum swobody aranżacyjnej.


Stropy chłodzące wprowadzają całkiem nowe możliwości w dziedzinie projektowania instalacji w obiektach wielokondygnacyjnych. Technologia ta polega na wbudowaniu w konstrukcje stropów systemu rur z przepływającą wodą, które wykorzystują masę termiczną budynku do chłodzenia lub ogrzewania pomieszczeń. Koszty eksploatacji obiektu są dzięki temu niższe, a potoczenie jest przyjazne dla zdrowia, wolne od hałasów, wzbijającego się kurzu i nieprzyjemnego ruchu zimnego powietrza. Dzięki całkowitej integracji z budynkiem rozwiązanie to zapewnia maksymalną wolność projektowania przestrzeni.

Z myślą o zrównoważonym budownictwie
stropyW dużej mierze system stropów chłodząco-grzewczych przejmuje funkcje tradycyjnych instalacji ogrzewania i chłodzenia, dzięki czemu pozwala ograniczyć do minimum liczbę uciążliwych grzejników i klimatyzatorów. Strop w nocy schładza budynek, a w ciągu dnia odbiera ciepło skumulowane w nim ciepło. Jego dużą zaletą są niskie zakresy temperatur pracy dla ogrzewania (temperatury grzewcze od 18 do 28°C), natomiast wysokie dla chłodzenia. Pozwala to na zwiększenie wydajności źródeł chłodu (i ciepła) oraz wykorzystanie odnawialnych źródeł energii, zgodnie z wytycznymi projektowymi dla budynków ekologicznych. Dzięki temu doskonale wpisuje się on w zasady obowiązujące w programach LEED, BREEAM czy DGNB. System ten najlepiej sprawdzi się w budynkach z termoizolowanymi przegrodami i odpowiednią ochroną przeciwsłoneczną. Według badań przeprowadzonych na obiekcie biurowym o łącznej powierzchni 1000 m2, stropy TABS zapewniają roczne oszczędności na poziomie od 12do 31% w porównaniu z konwencjonalnymi instalacjami w postaci klimatyzacji konwekcyjnej, klimakonwektorów, wentylacji wyporowej i belek chłodzących o podobnej wydajności. System TABS nie wymaga przy tym konserwacji oraz eliminuje potrzebę montażu sufitów podwieszanych.

Zdrowy sposób na komfort termiczny
stropyPłaszczyznowe chłodzenie i ogrzewanie w sposób bardzo łagodny przekazują ciepło, bez wzbijania powietrza i kurzu, zapobiegając występowaniu objawów alergii i chorób układu oddechowego. Bezgłośnie działanie nie zakłóca komfortu pracy, pozwalając na pełne skupienie. Kompleksowe rozwiązanie jest dostępne aż w 12 wersjach, dobieranych w zależności od indywidualnego projektu i oczekiwanych efektów działania, w tym system o szybkiej reakcji CONTEC ON, system puszek termicznych CONTEC TS umożliwiający podłączanie paneli chłodzących czy system ogrzewania i chłodzenia podłogowego, zapewniający idealny komfort cieplny zarówno zimą, jak i latem.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Instalacje HVAC
2013-06-27 15:14:32
Tagi do artykułu: ogrzewanie | klimatyzacja | stropy | komfort cieplny
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
gryf 3   kosztorys

Piękny dom parterowy, który wybudujesz w cenie mieszkania – to nie mit!

Wiele osób zastanawiających się nad zakupem mieszkania nie bierze pod uwagę budowy domu. Panuje przekonanie, że inwestycja w dom jednorodzinny jest droga i przekracza koszt apartamentu.
Velux

Co można samodzielnie naprawić w oknie dachowym?

Dbając o okna dachowe na co dzień, konserwując je zgodnie z zaleceniami producenta, raczej nie będziemy mieli kłopotów z ich sprawnym funkcjonowaniem ani z ewentualnymi uszkodzeniami. Gdyby jednak rama lub skrzydło okna zostały zarysowane, nastąpiło zużycie powłoki lakieru czy uszkodzenie uszczelki, to warto wiedzieć, że większość tego typu napraw w oknie dachowym można wykonać samodzielnie.
Projekt Mini1

Mini 4 – projekt domu parterowego dla 4-osobowej rodziny

Domy parterowe to spełnienie marzeń wielu osób, ponieważ potrafią zaspokoić potrzeby mieszkaniowe nawet licznej rodziny. Często zapewniają funkcjonalny rozkład pomieszczeń z przestronnym salonem, w którym każde spotkanie rodzinne będzie niesamowitym przeżyciem. Taki właśnie jest projekt domu Mini 4. Sprawdźmy bliżej jego parametry i rozwiązania instalacyjne.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Kocioł Eko Komfort firmy HKS Lazar

kocioł
Opalane peletami kotły CO Eko Komfort należy do grupy głównych produktów firmy HKS Lazar. Urządzenie jest przeznaczone do zasilania instalacji C.O. i C.W.U...

Jak obniżyć koszty ogrzewania w bloku?

Jak prawidłowo rozmieścić grzejniki
Czy możliwe jest obniżenie kosztów ogrzewania w bloku w taki sposób by nie stracić dotychczasowego komfortu cieplnego? Kiedy warto zdecydować się na remont i docieplenie bloku? Czy mieszkańcy mogą mieć wpływ na wysokość rachunków? Ile zależy od stanu technicznego budynku?

Ogrzewanie podłogowe

ogrzewanie podłogowe
Ogrzewanie podłogowe jest zaliczane do najbardziej efektywnych technologii grzewczych. Mimo że montaż specjalnej instalacji wiąże się ze znacznym wydatkiem, w ostatnich latach tego rodzaju ogrzewanie cieszy się dużą popularnością. Tzw. „podłogówka” ma wiele zalet, jednak na inwestora czyha sporo pułapek związanych z jej instalacją.

Idealny komfort cieplny, jak go osiągnąć?

ogrzewanie ścienne
Jednym z najważniejszych aspektów komfortu użytkowania jest komfort cieplny. Jest to stan, w którym człowiek czuje, że jego organizm znajduje się w stanie zrównoważonego bilansu cieplnego, tzn. nie odczuwa ani uczucia ciepła, ani zimna.