Stropy chłodząco-grzewcze

stropy

fot. stropy

Obecnie budynki użyteczności publicznej w standardzie wyposażane są w systemy ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji. Utrzymanie i eksploatacja tych urządzeń jest bardzo kosztowna. Alternatywnie można zastosować zintegrowany z budynkiem system stropów chłodząco-grzewczych. Urządzenia są niewidoczne, energooszczędne, działają bezgłośnie i poprawiają komfort termiczny zapewniając przy tym maksimum swobody aranżacyjnej.

Stropy chłodzące wprowadzają całkiem nowe możliwości w dziedzinie projektowania instalacji w obiektach wielokondygnacyjnych. Technologia ta polega na wbudowaniu w konstrukcje stropów systemu rur z przepływającą wodą, które wykorzystują masę termiczną budynku do chłodzenia lub ogrzewania pomieszczeń. Koszty eksploatacji obiektu są dzięki temu niższe, a potoczenie jest przyjazne dla zdrowia, wolne od hałasów, wzbijającego się kurzu i nieprzyjemnego ruchu zimnego powietrza. Dzięki całkowitej integracji z budynkiem rozwiązanie to zapewnia maksymalną wolność projektowania przestrzeni.

Z myślą o zrównoważonym budownictwie

stropy

fot. stropy

W dużej mierze system stropów chłodząco-grzewczych przejmuje funkcje tradycyjnych instalacji ogrzewania i chłodzenia, dzięki czemu pozwala ograniczyć do minimum liczbę uciążliwych grzejników i klimatyzatorów. Strop w nocy schładza budynek, a w ciągu dnia odbiera ciepło skumulowane w nim ciepło. Jego dużą zaletą są niskie zakresy temperatur pracy dla ogrzewania (temperatury grzewcze od 18 do 28°C), natomiast wysokie dla chłodzenia. Pozwala to na zwiększenie wydajności źródeł chłodu (i ciepła) oraz wykorzystanie odnawialnych źródeł energii, zgodnie z wytycznymi projektowymi dla budynków ekologicznych. Dzięki temu doskonale wpisuje się on w zasady obowiązujące w programach LEED, BREEAM czy DGNB. System ten najlepiej sprawdzi się w budynkach z termoizolowanymi przegrodami i odpowiednią ochroną przeciwsłoneczną. Według badań przeprowadzonych na obiekcie biurowym o łącznej powierzchni 1000 m2, stropy TABS zapewniają roczne oszczędności na poziomie od 12do 31% w porównaniu z konwencjonalnymi instalacjami w postaci klimatyzacji konwekcyjnej, klimakonwektorów, wentylacji wyporowej i belek chłodzących o podobnej wydajności. System TABS nie wymaga przy tym konserwacji oraz eliminuje potrzebę montażu sufitów podwieszanych.

Zdrowy sposób na komfort termiczny

stropy

fot. stropy

Płaszczyznowe chłodzenie i ogrzewanie w sposób bardzo łagodny przekazują ciepło, bez wzbijania powietrza i kurzu, zapobiegając występowaniu objawów alergii i chorób układu oddechowego. Bezgłośnie działanie nie zakłóca komfortu pracy, pozwalając na pełne skupienie. Kompleksowe rozwiązanie jest dostępne aż w 12 wersjach, dobieranych w zależności od indywidualnego projektu i oczekiwanych efektów działania, w tym system o szybkiej reakcji CONTEC ON, system puszek termicznych CONTEC TS umożliwiający podłączanie paneli chłodzących czy system ogrzewania i chłodzenia podłogowego, zapewniający idealny komfort cieplny zarówno zimą, jak i latem.REKLAMAPK

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)