X
Logo Projektoskop.pl
 
 
 
 
 
 

Wykładziny dywanowe

wykładziny
Wykładzina dywanowa to forma ciepłej aranżacji podłóg. Sprawia, że wnętrza są przytulne i miłe. Ponadto chroni przed chłodem i hałasem.

Przeciętna wykładzina dywanowa ma cztery warstwy. Najważniejszymi z nich są: runo, czyli warstwa po której stąpamy i spód. Od spodu zależy gdzie dywan może leżeć i być użytkowany.

W sprzedaży oferowane są cztery podstawowe runa. W zależności od surowca wykładziny i jej przeznaczenia może to być runo naturalne i sztuczne. Najmilsze i najmilsze są wykładziny wełniane. Ma naturalne włókna, miękkie i elastyczne. Nie elektryzują się i łatwo zmywają. Runo sztuczne, jak poliamid, polipropylen, czy sięgający czasów antycznych sizal. Nie są tak miękkie i sprężyste jak włókna wełniane. Szybko się odkształcają i tracą kolor.

Spód wykładziny pośrednio określa jej zastosowanie. Od niedawna na rynku dostępne są wykładziny na spodach filcowych, które doskonale nadają się na każde podłoże. Spody z gąbki układa się na zimne podłoża, ponieważ dodatkowo chronią przed chłodem. Dla użytkowników ogrzewania podłogowego zaleca się wykładzinę na spodzie z juty (może być naturalna i sztuczna). Odporna na strzępienie i rozdarcia jest wykładzina na podkładzie z gumy kauczukowej, która doskonale nadaje się na posadzki betonowe. Nie powinno się jej kłaść na innym podłożu ponieważ je niszczy poprzez reakcje chemiczne.Jak wybrać wykładzinę?
W zależności od sposobu użytkowania wykładziny należy dobrać nie tylko odpowiednie runo i spód ale też rodzaj przeplotu runa.
W pokoju dziennym, który jest ulubionym pomieszczeniem wszystkich mieszkańców wykładzina powinna być wytrzymała, estetyczna i odporna na zabrudzenia. Najczęściej poleca się włókna poliamidowe mieszane, welurowe, pętelkowe i strzyżone.
W sypialni wykładzina jest eksploatowana w dużo mniejszym stopniu. Najmilsza w dotyku dla porannych śpiochów są wzory miękkie z długim włosiem. Na przykład pętelkowo-strzyżone, strzyżone i welurowe z włókien wełnianych. Wełniane włókna dobrze wpływają na wilgotność powietrza.
Do pokoju dziecka trzeba zastosować wykładzinę super odporną na zabrudzenia i ścieranie. Równocześnie powinna być delikatna i miękka. Doskonale nadają się sploty pętelkowe, mieszane i welurowe.
W przedpokoju najłatwiej zadeptać podłogę butami. Najlepiej czyści się runo pętelkowe i igłowe.

Jak układać wykładzinę?
Sposobów układania wykładziny jest kilka. Mają swoje wady i zalety. Mocowanie do posadzki zależy od tego w jakim pomieszczeniu ma być użytkowana i jak intensywnie.
W małych pomieszczeniach, gdzie kształt posadzki uzyskamy z jednej rolki nie trzeba kleić. „Układanie swobodne” ma wadę. Wykładzina poprzez nieznaczne przemieszczenia może się łatwo naciągać i wycierać, co przyspiesza jej zużycie.
W pomieszczeniach użytkowanych rzadko wykładzinę wystarczy podkleić taśmą dwustronną. Ryzyko punktowego mocowania taśmą dwustronną to marszczenie.
W pomieszczeniach dużych o powierzchni większej niż 20 m2 wykładzinę trzeba koniecznie przykleić na klej wodorozpuszczalny lub profesjonalny. Klej wodorozpuszczalny zapewnia łatwy demontaż. Układanie z klejem profesjonalnym jest trudne choć bardziej zwiększa wytrzymałość wykładziny.

Materiały i narzędzia potrzebne do ułożenia wykładziny
1.Stalowa szyna, która ułatwi cięcie wykładziny
2.listwy podłogowe
3.ostry nóż (najlepiej z wymiennym, łamanym ostrzem
4.klej lub rolka taśmy dwustronnej
5.profesjonalny przecinak do wykładzin- służy do przycinania wzdłuż ściany

Układanie wykładziny
- Pomieszczenie trzeba dokładnie zmierzyć i z każdej strony dodać co najmniej 10 cm.
- Podłoże powinno być dobrze posprzątane, odpylone i równe. Dla uzyskania bardzo równej i gładkiej powierzchni zaleca się wylewkę samopoziomującą.
- Wykładzinę przycinamy z zapasem, rozkładamy w pomieszczeniu i pozostawiamy na 24 godziny.
- Przyciskamy wykładzinę do ścian i przecinamy rogi pod kątem prostym aby lepiej przylegała do krawędzi.

Kolejne kroki zależą od sposobu w jaki chcemy ułożyć wykładzinę:

Układanie swobodne- bez użycia kleju ogranicza się do przycięcia wykładziny wzdłuż ścian i zamocowania listew (progowych, mogą być także listwy wykończeniowe wzdłuż ścian)

Przyklejanie taśmą dwustronną- taśmę rozmieszczamy przed rozwinięciem wykładziny. Pasy powinny być przyklejone gęsto (zaleca się wzór w kratę). Po rozłożeniu i dopasowaniu wykładziny składa się ją na pół. Po ściągnięciu papieru ochronnego z taśmy w odsłoniętej części podłogi rozwijamy złożoną część i dociskamy w każdym miejscu. Tak samo postępujemy z druga częścią. Dociskamy wykładzinę do taśmy rozciągając ją delikatnie w stronę ścian. Dzięki temu unikniemy pofałdowań na środku przyklejonej powierzchni. Następnie zapas materiału należy przyciąć i zamocować listwy.

Przyklejanie klejem- po rozłożeniu wykładziny i jej dopasowaniu, tak jak w przypadku klejenia taśmą, składamy ją na pół. Smarujemy klejem (najlepiej przy pomocy wałka) odsłoniętą część podłogi i dociskamy w kierunku ścian. Czynność powtarzamy na drugiej połowie. Następnie przycinamy nadmiar materiału przecinakiem do dywanów i zamocujemy listwy.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Wykładziny
Autor: Agnieszka Bykowska
2016-03-07 14:14:06
Tagi do artykułu: wykładziny dywanowe | runo | wykładziny | wykładziny wełniane | układanie wykładziny
 
Powiązane galerie:
Galeria Kominki Kominki Galeria Okna Okna    
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
mylo skyscraper style 2

Stylowa siódemka, czyli najpopularniejsze style w aranżacji wnętrz

Podobnie jak w świecie natury znajdziemy najprzeróżniejsze gatunki zwierząt i roślin, tak w świecie aranżacji istnieje wiele stylów, których różnorodność może być źródłem niekończących się zachwytów. Wśród najpopularniejszych rozwiązań warto wymienić siedem, które cieszą się ponadczasowym charakterem. Sprawdź, które pasują do Twojego wnętrza i zainspiruj się nimi, tworząc zachwycający wystrój.
MegaHomes1

Recykling poziom ekspert – czyli domy mieszkalne z kontenerów morskich

Adaptacja kontenerów morskich do budowy domów mieszkalnych, to z całą pewnością oryginalne i wciąż jeszcze nowatorskie rozwiązanie. Budownictwo modułowe zyskuje coraz więcej nowych zwolenników i śmielej wchodzi w kolejne obszary rynku. Do niedawna w Polsce budynki mieszkalne z kontenerów budziły skojarzenia z pomieszczeniami noclegowymi dla pracowników sezonowych lub budynkami typowo socjalnymi. Dziś pogląd ten ulega diametralnej zmianie. Domy kontenerowe okazują się być ciekawą alternatywą dla tradycyjnych form budownictwa.
Oto wnętrze rustykalne – odpowiedź na jedną z najgłębszych tęsknot człowieka: potrzebę poczucia bliskości z naturą. Ta tęsknota pachnie pieczonym chlebem, zaprasza by usiąść wygodnie i zwolnić nieco tempo. Nic dziwnego, że wnętrza inspirowane wiejską sielanką wciąż są modne i spotkać je można nie tylko w domach ukrytych w górskiej głuszy, ale również w centrach dużych miast.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Miękko pod stopami czyli jak dobrać idealną wykładzinę

wykładzina
Bogata kolorystyka, różnorodne wzornictwo oraz łatwość układania sprawiają, że wykładziny dywanowe od lat cieszą się niesłabnącą popularnością. Ponadto wykładziny chronią pomieszczenia przed hałasem, są sprężyste i niezbyt drogie. Ich głównym mankamentem natomiast jest bardzo mała odporność na wilgoć, jak również możliwość wystąpienia u domowników reakcji alergicznej na niektóre materiały.

Klejenie wykładzin z PVC i linoleum

klej do wykładziny dywanowej
Przyklejanie wykładzin, w szczególności PCV, wymaga cierpliwości i dbałości o każdy szczegół. Przeznaczone do tego celu produkty Tytan Professional – Klej do wykładzin uniwersalny WB-180 oraz Klej do wykładzin z PVC i linoleum WB-170 umożliwiają przeprowadzenie tych czynności w sposób szybki i dokładny...

Wykładziny

wykładzina
Jeszcze parę lat temu podłoga była niedocenianą częścią naszego domu. Wykładziny kojarzone były z mało wyszukanym dywanem lub linoleum. Obecnie podłogi w domach stanowią jego wizytówkę.

Podłogi - modne aranżacje 2010

Dywan Egon wino firmy Komfort
Podłoga to serce każdego wnętrza. Nadaje mu odpowiedni klimat. Pokazuje, w jakim stylu utrzymane zostanie pomieszczenie jeszcze zanim pojawią się w nim meble. Poniżej znajdują się wskazówki dotyczące wyboru podłogi, aby wnętrze było trendy...