Miękka obróbka komina

Miejsce, w którym komin przechodzi przez połać dachową należy dokładnie uszczelnić. Można to zrobić na dwa sposoby obróbką twardą lub obróbką miękką. Druga metoda jest wygodna ale wymaga od wykonawcy dużej precyzji i pracy w określonych warunkach, by efekt był trwały.

Wybór odpowiedniej taśmy

uszczelnianie

fot. uszczelnianie

Obróbkę miękką wykonuje się za pomocą taśmy aluminiowej lub ołowianej. Z jednej strony jest ona pokryta warstwą farby nanoszonej metodą proszkową, a z drugiej powleczona klejem butylowym. Z taśmy należy odmierzyć i wyciąć fragment odpowiedniej długości, a następnie przykleić do oczyszczonej powierzchni komina i dachówek. – Boczne odcinki powinny mieć długość min. 15 cm z każdej ze stron. Poszczególne elementy łączy się ze sobą, zaginając jednocześnie łączone części i tworząc w ten sposób tzw. rąbek stojący – mówi Krzysztof Omilian, ekspert z firmy Röben. Z wyjątkową dbałością należy wykonać obróbkę z tyłu komina, ponieważ w tym miejscu często gromadzi się spływająca po połaci woda, co zwiększa ryzyko przeciekania.

Precyzyjne wykończenie

uszczelnianie

fot. uszczelnianie

Przyklejoną obróbkę z taśmy kominowej dokładnie dociska się do dachówek, co gwarantuje szczelność. – Należy pamiętać, że taśmę można montować tylko wtedy, gdy temperatura dobowa nie spada poniżej 5°C. W przeciwnym wypadku klej nie zwiąże – wyjaśnia Krzysztof Omilian. Obróbkę miękką wykańcza się listwą wykończeniową, mocowaną na górze obróbki do komina, przy pomocy kołków rozporowych. Ostatnim krokiem jest uszczelnienie silikonem dekarskim miejsca styku listwy w kominem. Tak wykonana miękka obróbka komina stanowi alternatywę dla tradycyjnej obróbki z blachy.REKLAMAPK

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)