Remont – samodzielnie czy z ekipą?

wełna mineralna

fot. wełna mineralna

Samodzielny remont to nie tylko oszczędność, ale i satysfakcja. Jednak warunkiem obu korzyści są odpowiednie umiejętności i wiedza. Jeśli ich brak, wówczas samodzielne remontowanie może okazać się dwa razy droższym przedsięwzięciem niż wynikało to z początkowych założeń. Poważne błędy wykonawcze trzeba będzie naprawić i zatrudnić do tego fachowców.

Mierz siły na zamiary
Przed podjęciem decyzji o wykonawstwie prac remontowych, należy przeprowadzić ocenę możliwości i potrzeb. Najważniejsze są oczywiście: wiedza, umiejętności oraz zaplecze materiałowe. Jeśli jednak na przeszkodzie stoi brak wystarczającej ilości czasu, remont może trwać zbyt długo. Bywa, że to decydujący argument przemawiający za zatrudnieniem fachowców, którzy wykonają pracę dobrze i sprawnie.

Zakres prac a wiedza i umiejętności
Do prawidłowego wykonania niektórych prac remontowych niezbędna jest odpowiednia wiedza i umiejętności. Powszechnie przyjmuje się, że czynności związane z instalacjami gazowymi, wodno-kanalizacyjnymi czy, przynajmniej niektórymi elektrycznymi, powinny być wykonywane przez lub w konsultacji ze specjalistą. Chodzi przecież o finalne osiągnięcie zarówno funkcjonalnego, jak i bezpiecznego rozwiązania. Bywa jednak że zwykła „wykończeniówka” powierzchni ścian i podłóg wymaga konkretnych kwalifikacji. – Do prawidłowego nałożenia farby lub tynku wystarczą na ogół podstawowe zdolności manualne oraz zastosowanie się do ogólnie przyjętych zaleceń wykonawczych – mówi Marek Zając z firmy Bolix, producenta chemii budowlanej – Większe doświadczenie może się natomiast przydać przy wieloetapowych realizacjach związanych np. z renowacją i zabezpieczeniem konstrukcji balkonu, ociepleniem elewacji, a niekiedy nawet z kładzeniem płytek, parkietów itd. Doświadczenie takie może opłacić się już na etapie kompletowania materiałów.

Zobacz również: Podłoga do salonu

Materiały budowlane – wybór i zakup
Ekipy budowlane często korzystają ze zniżek w hurtowniach budowlanych co może być korzystne także dla budżetu inwestora. Trzeba jednak wiedzieć, że FV jest wówczas wystawiana na wykonawcę, dlatego należy z góry ustalić szczegóły rozliczeń za zakup towaru – zwrot za benzynę czy np. także za poświęcony czas.
Cenną zaletą korzystania ze wsparcia zawodowców, jest ich znajomość aktualnych trendów i technologii, a także właściwości oraz parametrów produktów. Nawet jeśli planujemy samodzielnie wykonać pewne prace nie zaszkodzi skonsultować się z zaprzyjaźnionymi wykonawcami, nawet wtedy, gdy są przywiązani do określonych marek. Argumenty poparte wiedzą są ważniejsze od przyzwyczajeń.

Narzędzia
Domorosły majsterkowicz zdecydowany na samodzielne wykonanie remontu powinien dysponować odpowiednim sprzętem. Niektóre z nich są z reguły w każdym domu, innych można poszukać u znajomych lub w profesjonalnych wypożyczalniach. Ekipy budowlane posiadają własne zaplecze niezbędnych elektronarzędzi. Przykładowo oferty cyklinowania podłóg rozpisane są często z uwzględnieniem: maszyn, lakierów, akcesoriów malarskich i samej pracy. Warto więc porównać ceny z kosztami ewentualnej samodzielnej realizacji i zakupem brakujących sprzętów. Nieco więcej trudności może przynieść dodanie do tego zestawienia rubryk: umiejętności i czas.

Wybrać, wykonać
Stawiając na fachowców, chcemy mieć pewność, że faktycznie znają się na rzeczy. Często przy wyborze ekipy remontowej stosowana jest praktyka poleceń. Niektóre zadania można spróbować podzielić między siebie a zatrudnione osoby, zwłaszcza, gdy remont jest planowo rozciągnięty w czasie. Należy jednak uważać, by każdy punkt harmonogramu robót był kompletnym, zamkniętym etapem całości i nie kolidował z pozostałymi. – Poszczególne prace powinny być realizowane w jednym, konsekwentnym ciągu wykonawczym, zapewniającym optymalne wykorzystanie materiałów oraz uzyskanie jednolitego efektu wizualnego – dodaje Marek Zając z Bolix. A decyzja o tym, kto będzie odpowiadał za ich przebieg to zawsze wynik indywidualnej analizy licznych czynników.REKLAMAPK

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)