X
 
Logo Projektoskop.pl
 
 
 
 
 
 

Czy warto czekać na MdM?

Na realizację założeń programu dopłat Mieszkanie dla Młodych rząd planuje przeznaczyć ponad 3,5 mld złotych. W ciągu pięciu lat z pomocy ma skorzystać nawet 115 tysięcy rodzin i singli. Takie działanie zdaniem koalicji pobudzi do życia branżę budowlaną.

Mimo entuzjastycznego nastawienia rządu eksperci i deweloperzy ostrożnie podchodzą do programu: - rewolucji na rynku nie będzie, bo przez niskie limity dopłat, zasięg MdM będzie ograniczony. Jednak ci, którym uda się zakwalifikować, mogą zaoszczędzić po kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Projekt Mieszkanie dla Młodych (MdM) ma być wsparciem dla osób do 35. roku życia, którzy planują zakup pierwszego, nowego mieszkania. Pomoc ma polegać na dofinansowaniu wkładu własnego oraz spłacie części kredytu. O dopłatę będą mogły ubiegać się także osoby, które kupią od dewelopera lub zbudują dom jednorodzinny. Przy czym powierzchnia mieszkania nie może przekraczać 85 metrów kwadratowych, a domu 110.

Rodziny bezdzietne i single będą mogli dostać 10 proc. dopłaty, natomiast rodziny lub osoby samotnie wychowujące jedno lub więcej dzieci - 15 proc., a jeżeli w ciągu pięciu lat od zakupu lokalu na świat przyjdzie trzecie lub kolejne dziecko, to będą mogli dostać dodatkowo 5 proc. Nowym ustaleniem projektu jest fakt że dopłata może być wliczana do wkładu własnego, wymaganego przez banki do udzielenia kredytu. Osoby, które chciały by wybudować dom, miałyby natomiast możliwość odzyskania części VAT za materiały użyte do budowy.

Chęć pośredniczenia w udzielaniu kredytów z dopłatami wyraziło już 10 banków, a sejmowe komisje zwiększyły ostatnio środki na MdM. Zgodnie z założeniami, rząd wyda na ten program do końca 2018 roku ponad 3,5 mld zł.

mieszkanie dla młodych
Według statystyk w Polsce brakuje od 700 tys. do nawet 2 mln mieszkań. Z szacowaną liczbą 351 mieszkań na 1000 mieszkańców pozostajemy na ostatnim miejscu w Europie. Mdm, podobnie jak Rodzina na Swoim zakłada jednak maksymalne limity cenowe za metr kwadratowy mieszkania. Z góry można założyć, że w części największych miast kryteria te spełnią tylko najtańsze lokale, znajdujące się na ich obrzeżach. Najwięcej problemów ze znalezieniem mieszkania spełniającego kryteria programu będą mieli mieszkańcy Warszawy, Krakowa i Wrocławia.

ceny mieszkań
- Procent nowych lokali, które spełniają obecne kryteria szacuję na około 3 proc. w takich miastach jak Warszawa i Kraków do 40-50 proc. w Łodzi czy w Katowicach - mówi portalowi Money.pl Grzegorz Kiełpsz, prezes Polskiego Związku Firm Deweloperskich. Jego zdaniem dostępność dopłat rozbija się właśnie o ustalane limity. - Może niektórzy deweloperzy zdecydują się nieznacznie obniżyć ceny do limitów, ale nie spodziewam się, że to będzie masowy proceder. Koszty budowy są coraz wyższe i deweloperzy po ostatnich obniżkach prowizji, wymuszonych kryzysem, nie mogą sobie pozwolić na straty.

Liczba budowanych mieszkań i domów wciąż maleje, a to w sytuacji rosnącego popytu może skutkować w przyszłości presją na wzrost cen. Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w końcu sierpnia 2013 roku w budowie było 707 tys. mieszkań, czyli o 3,9 proc. mniej niż w końcu sierpnia 2012 roku. Liczba oddanych do użytku mieszkań w sierpniu spadła w porównaniu z tym samym okresem 2013 roku aż o 18,4 proc., a w ujęciu miesięcznym o 15,8 proc. W tym samym miesiącu liczba mieszkań, na które wydano pozwolenia, spadła w ujęciu rocznym o 7,4 proc., a w ujęciu miesięcznym o 0,1 proc.

Ile można zyskać na MdM?
Przyjmijmy, że młoda rodzina chce kupić mieszkanie o powierzchni 50 metrów kwadratowych, znajdujące się na obrzeżach Warszawy. Cena takiego lokalu mieści się w granicach 285 tys. zł. Rodzina posiada wkład własny na poziomie 28 tys. zł. Bank może udzielić kredytu hipotecznego na 30 lat, którego oprocentowanie wyniesie 5,5 proc. w skali roku. Wzięliśmy pod uwagę trzy sytuacje:
- Małżonkowie lub singiel nie będą korzystali z dopłat w ramach MdM
- Małżonkowie lub singiel skorzystają z MdM na początku 2014 roku. Założyliśmy, że limit ceny 1 mkw. dla Warszawy sięgnie wówczas 5700 zł. Przewidywane dotacje w przypadku bezdzietnej rodziny sięgną 10 proc. iloczynu powierzchni użytkowej oraz wartości limitu dla 1 mkw. W przypadku jednego dziecka, a tak jest w zdecydowanej większości młodych rodzin dopłata sięgnie 15 proc. iloczynu powierzchni użytkowej oraz wartości limitu dla 1 mkw.

kredyty hipoteczne
Rodzina lub singiel z dzieckiem mogą więc liczyć w ramach Mieszkania dla Młodych nawet na blisko 90 tysięcy złotych dopłaty. Trzeba podkreślić, że limity ceny za metr kwadratowych i iloczyn wyliczania dopłat mogą się jeszcze zmienić.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Kredytowanie
2013-09-27 11:36:25
Tagi do artykułu: Mieszkanie dla Młodych | dopłaty | rodzina na swoim | kupno mieszkania | kredyty hipoteczne | mieszkania
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
gaz

Jak zmienić sprzedawcę gazu i sporo na tym zaoszczędzić?

Kiedy rachunek za gaz zaczyna nadmiernie obciążać twój budżet możesz, jak w przypadku energii elektrycznej, zmienić sprzedawcę. Wbrew pozorom nie jest to trudne i wymaga przejścia jedynie kilku formalnych kroków. Oto zwięzły poradnik dla wszystkich, którzy potrafią liczyć własne pieniądze, i którzy właśnie pomyśleli o takiej operacji.
rodzina

Limity cenowe Rodzina na Swoim – III kwartał 2012 r.

Niespełna pół roku pozostało do zakończenia programu rządowego „Rodzina na swoim”. Dopłaty realizowane są na podstawie ustawy z dnia 8 września 2006 roku o finansowym wsparciu rodzin w nabywaniu własnego mieszkania. Wnioski o przyznanie kredytu preferencyjnego przyjmowane będą do końca 2012 roku. Jakie limity cenowe obowiązują w III kwartale 2012 r.?
rodzina

Koniec Rodziny na swoim?

Zgodnie z zapowiedziami Rząd przygotowuje zmiany w programie Rodzina na swoim. Nowe warunki nie do końca pokrywają się z zapowiedziami z końca 2010 roku. Single i młode małżeństwa nie otrzymają pomocy od państwa.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Porównanie programów Rodzina na Swoim i Mieszkanie dla Młodych

rodzina
Program Rodzina na Swoim zakończył się z dniem 31 grudnia 2012 roku. Podczas jego trwania ukazało się wiele publikacji, które wyjaśniały i aktualizowały warunki, jakie należało spełnić, by móc z niego skorzystać. Obecnie rząd przygotowuje kolejny program oferujący dofinansowanie do mieszkań dla młodych małżeństw.

Czy Mieszkanie dla Młodych zastąpi Rodzinę na Swoim?

rodzina
Mieszkanie dla Młodych (MDM) to projekt kolejnego programu po Rodzinie na Swoim, który ma za zadanie wspomóc zakup mieszkań przez młode małżeństwa oraz singli. Wsparcie polegałoby na dofinansowaniu przez rząd 10-15% kosztu zakupu lokalu mieszkalnego o powierzchni nie przekraczającej 75 m kw.

Mieszkanie dla Młodych

rodzina
Wkrótce zakończy się program Rodzina na Swoim, dzięki któremu mnóstwo młodych małżeństw mogło pozwolić sobie na kupno pierwszego mieszkania. Wszystko wskazuje na to, że wysokie ceny nieruchomości i wycofanie programu kredytów preferencyjnych znacznie spowolnią rynek nieruchomości.

Mieszkanie dla młodych – sukces, czy porażka?

paragraf
W połowie maja br. Rząd – Rada Ministrów przyjęła projekt Ustawy o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez ludzi młodych (dalej Ustawa), wprowadzającą tzw. program Mieszkanie dla młodych.