X
Logo Projektoskop.pl
 
 
reklama:
 
 
 
 
 

Murki w naszym ogrodzie

ścieżki ogrodowe
Planując nasz ogród warto zadbać, aby znalazły się w nim nawet niewielkie różnice terenu. Wzniesienia i wgłębienia na naszej działce mogą stanowić dość prostu sposób na uatrakcyjnienie ogrodu. Pochyłości można modelować, tworząc malownicze pagórki lub zakładając na zboczach ogródki skalne czy strumienie.

Jednak takie wzniesienia lub skarpy bardzo często stanowią przyczynę kłopotów. Grunt, nawet po niewielkim poruszeniu łopatą lub maszyną, może zacząć osiadać i osypywać. Dlatego też tego rodzaju brzegi powinny być wzmacniane ścianką oporową.

Jeżeli nachylenie skarpy nie jest duże, wystarczającym zabezpieczeniem zbocza będą korzenie roślin. Innym rozwiązaniem w tym przypadku może być wyprofilowanie i umocnienie kamieniami polnymi. Natomiast jeżeli nachylenie ogrodowego wzniesienia przekracza 30°, konieczne jest wykonanie trwałej konstrukcji, jaką jest murek oporowy.

Ścianka, która zabezpiecza skarpę musi być tak skonstruowana, aby wytrzymała bardzo duży napór gruntu.


Murki oporowe mogą być wykonane z:
- kamieni ułożonych bez zaprawy – zwanym murkiem suchym. Do jego budowy można wykorzystać kamienie polne, łupane kawałki piaskowca lub granitu. Aby ta konstrukcja była stabilna to kamienie, które mają chociaż jedną płaszczyznę płaską, powinny być ułożone w jednym rzędzie. Tego rodzaju murek nie może być być poddany dużej sile naporu gruntu, ponieważ nie ma łączenia pomiędzy kamieniami.
- cegły lub bloczków betonowych – tego typu murek budowany jest na fundamencie z betonu, który wylany jest na warstwie ubitego żwiru lub tłucznia. Elementy układane są na zaprawie. Jeżeli murek jest budowany z dwóch rzędów kamieni o różnej wielkości, konieczne jest ułożenie co 3-4 warstwy kamienia, tzw. sięgacza, który będzie większy i przykryje całą szerokość murka.
- drewna – ścianka oporowa wykonana z takiego materiału bardzo dobrze prezentuje się w ogrodzie. Drewno nadaje się do podpierania skarpy niezbyt stromej i wysokiej. Warto pamiętać o tym, aby drewno było zaimpregnowane, najlepiej ciśnieniowo. Do połączenia ze sobą poszczególnych elementów, można użyć specjalnie do tego przeznaczonych metalowych klamer. W szczelinach pomiędzy elementami, można posadzić rośliny.
- betonu – taka ścianka może być bardzo stabilna i estetyczna. Można ją wygładzić i pomalować lub obmurować np. cegłą klinkierową lub innym kamieniem. Kształt takiej ścianki może być prosty lub też w kształcie litery L.
- pustaków betonowych – pustaki ustawiane są bezpośrednio na gruncie. Kolejne rzędy rozmieszczane są w różne sposoby: jeden na drugim, mijankowo lub kaskadowo. Puste przestrzenie betonowego pustaka można wypełnić ziemią, co pozwoli na ustabilizowanie konstrukcji. Można ściankę dodatkowo wzmocnić, wypełniając niektóre kanały betonem.
W ziemi wypełniającej pustaki można posadzić niskie byliny, pnącza lub płożące się krzewy.

Warto pamiętać, aby między skarpą a murkiem ułożyć warstwę odsączającą, zwłaszcza jeżeli grunt jest słabo przepuszczalny. Może ona być utworzona z gruboziarnistego żwiru lub tłucznia. Na dnie takiej warstwy, wzdłuż jej całej długości należy ułożyć sączki drenarskie, które mają za zadanie zbierać wodę i odprowadzać ją do studzienki chłonnej.
Korona murka oporowego powinna znaleźć się nad powierzchnią gruntu, tak aby woda nie przelewała się przez murek.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Urządzamy ogród
Autor: Anna Dębiec
2016-08-12 03:49:29
Tagi do artykułu: ogród | ścianki oporowe | murki oporowe | pnącza | krzewy
 
Powiązane galerie:
Galeria Kostka brukowa Kostka brukowa      
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
zestaw wypoczynkowy

Ogród jako strefa relaksu

Coraz więcej ogrodów spełnia dziś funkcję wypoczynkową. Czasami nawet strefa rekreacji jest najważniejsza i wszystko inne, tj. roślinność czy dekor, jest jej podporządkowane.
meble ogrodowe

Garden party, czyli jak zrobić przyjęcie w ogrodzie

Przed nami ciepłe wiosenne weekendy. Jest to doskonały czas na spędzanie czasu z rodziną lub znajomymi na łonie natury. Jeżeli jednak nie mamy możliwości wyruszenia poza miasto, możemy urządzić popołudniowe lub wieczorne przyjęcie w ogrodzie. Takie garden party jest doskonałym sposobem na weekendowy relaks. Nie ma jednego przepisu na udane przyjęcie. Warto zadbać o parę ważnych drobiazgów, które mogą umilić pobyt w ogrodzie.
ogród zimowy

Ogrody pod szkłem

Cieplarnia, palmiarnia, szklarnia, oranżeria, pomarańczarnia, ogród zimowy - są to pomieszczenia skonstruowane przede wszystkim ze szkła, stworzone do uprawy roślin. Pierwsze oranżerie powstawały od XVII do XIX wieku przy pałacach, rezydencjach i parkach. Były to ogrzewane budowle, do których na czas zimy wstawiano rośliny w donicach, takie jak drzewa pomarańczowe, cytrynowe i granaty.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Ogródek skalny

Ogródek skalny
Ogród skalny jest częścią ogrodu przeznaczoną do uprawy niewielkich roślin górskich między kamieniami. Pełen urokliwych, kwitnących wśród kamieni roślin ogródek jest marzeniem niejednego ogrodnika rozpoczynającego przygodę z roślinami. Niezwykle dekoracyjny, imitujący naturalne środowisko w zależności od chęci właściciela ogrodu, skalniak może mieć przeróżne rozmiary. Zajmowana przez odpowiednio utrzymany skalniak powierzchnia pozostanie dekoracyjna przez cały sezon, a pagórek z kamieniami bardzo łatwo będziemy mogli utrzymać w dobrym stanie.

Czy ogród francuski jest dla mnie odpowiedni?

Francuskie ogrody
Zadbany i właściwie zaprojektowany ogród stanowi zawsze dumę właściciela. Od nas samych zależeć powinno, jaki będzie nasz ogród. Historia projektowania i tworzenia ogrodów niesie ze sobą bogactwo wzorców. Z dziesiątek przykładów z pewnością wybierzemy coś dla siebie. Warto poznawać różne ogrodowe style, by spośród wielu odnaleźć ten, który będzie nam najlepiej odpowiadał.

Cytryniec chiński

Cytryniec chiński
Cytryniec chiński (Schisandra chinensis) to pnącze wysokości do 8 m. Liście eliptyczne do owalnych, siedzące na krótkich ogonkach. Kwiaty kremowobiałe i bladoróżowe, pachnące, do 2 cm średnicy. Szczególnie ozdobny jesienią ze względu na grona czerwonych jagód i żółto zabarwione liście. Owoce mają wspaniałe właściwości lecznicze, zawierają dużo witaminy C i kwasów organicznych. Doskonały na nalewki.
Cytryniec jest gatunkiem dwupiennym. Dla produkcji owoców należy sadzić oba rodzaje krzewów: męskie i żeńskie.

Wrzosy w ogrodzie

Wrzosy
Zakładając przydomowy ogród, warto pamiętać o tym, by znalazły się w nim rośliny atrakcyjne nie tylko wiosną i latem, ale także jesienią. Jesienny ogród pełny ciepłych barw z pewnością będzie zachęcać do spędzania czasu na świeżym powietrzu.