X
Logo Projektoskop.pl
 
 
reklama:
 
 
 
 
 

Palisady i gazony ogrodowe

rabaty
Bardzo często do zagospodarowania terenu wokół domu wykorzystywana jest betonowa kostka brukowa. Jednak warto mieć na uwadze, że nawet najładniejszy wzór nawierzchni powinien być odpowiednio wykończony. Palisady, gazony i murki to elementy małej architektury, które z pewnością uzupełnią kompozycje ogrodowe oraz podkreślą ich piękno.


Mała architektura ogrodowa ułatwia kreowanie przestrzeni i wprowadza ład nawet na niewielkich powierzchniach. Dzięki palisadom i gazonom w ogrodach położonych na pofałdowanym terenie bez problemu odpowiednio zabezpieczymy skarpy i ścieżki, a przy okazji je ozdobimy.

gazon
Gazony w ogrodzie
Gazony są najprostszym sposobem na zabezpieczenie skarpy bez konieczności stosowania zaprawy murarskiej. Są to betonowe lub keramzytobetonowe donice dostępne w szerokiej palecie barw oraz kształtów. Tak bogaty wybór pozwala na budowanie murków o niemal dowolnym kształcie. Donice te ustawia się jedne na drugich z niewielkim przesunięciem w kierunku skarpy. Jeżeli murek ma wysokość większą niż 80 cm, to nachylenie ścianki powinno wynosić minimum 15 stopni od pionu. Należy wiedzieć, że największe gazony ustawiamy u podstawy, a im wyżej tym powinny mieć mniejszą średnicę. Dla stabilności konstrukcji dekoracje z gazonów należy wypełnić ziemią. To, jakie kwiaty w gazonie posadzimy, zależy już tylko od naszych upodobań. Warto zwrócić uwagę na rośliny skalne, trawy lub krzewy do gazonów. Wybrane rośliny można sadzić w każdym rzędzie lub tylko w najwyżej położonych betonowych otworach. Dobrze wiedzieć, że murek oporowy z gazonów powinien być wyższy o kilka centymetrów od brzegu skarpy, by woda z podlewania roślin mogła wsiąkać w ziemię.

nawierzchnie
Pomysł na palisady
Do umocnienia ogrodowej skarpy mogą posłużyć także palisady, które można kupić już gotowe lub wykonać we własnym zakresie. Na rynku można dostać elementy wykonane z drewna ciśnieniowo impregnowanego lub z betonowych kształtek. Taka palisada drewniana może występować pojedynczo lub w formie całych segmentów łączonych jednostronnie taśmą. Warto dodatkowo zabezpieczyć ją przed wilgocią, by mogła zdobić skarpę przez długi czas.

ogród
Natomiast prefabrykowane słupki, z których wykonywane są palisady betonowe, przeważnie mają wysokość od 40 do 130 cm. Zestawiając je ściśle, można uzyskać jednolity murek. Dodatkowo materiał ten jest całkowicie odporny na wodę, dlatego też doskonale nadaje się na obrzeża stawów i progi kaskad.

Prócz palisad drewnianych i betonowych, na rynku można znaleźć także egzemplarze wykonane z kamienia, a nawet tworzyw sztucznych. Szeroki wybór materiałów sprawi, że bez problemu nabędziemy palisadę, która będzie pasować nie tylko w ogrodzie wiejskim, ale też rustykalnym czy nowoczesnym. Zastosowana palisada powinna być spójna ze stylistyką zastosowaną przy urządzaniu ogrodu.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Prace w ogrodzie
2016-01-15 09:57:26
Tagi do artykułu: kostka brukowa | nawierzchnie | Gazony | mała architektura | murki oporowe | nawierzchnia
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
zestaw wypoczynkowy

Ogród jako strefa relaksu

Coraz więcej ogrodów spełnia dziś funkcję wypoczynkową. Czasami nawet strefa rekreacji jest najważniejsza i wszystko inne, tj. roślinność czy dekor, jest jej podporządkowane.
meble ogrodowe

Garden party, czyli jak zrobić przyjęcie w ogrodzie

Przed nami ciepłe wiosenne weekendy. Jest to doskonały czas na spędzanie czasu z rodziną lub znajomymi na łonie natury. Jeżeli jednak nie mamy możliwości wyruszenia poza miasto, możemy urządzić popołudniowe lub wieczorne przyjęcie w ogrodzie. Takie garden party jest doskonałym sposobem na weekendowy relaks. Nie ma jednego przepisu na udane przyjęcie. Warto zadbać o parę ważnych drobiazgów, które mogą umilić pobyt w ogrodzie.
żywopłot

Nieformowane żywopłoty liściaste

Każda nawet najmniejsza działeczka nabiera charakteru, jeśli otacza ją zielony mur. Czyni z niej odizolowany od świata własny kawałek „podłogi”. Pozwoli wyciszyć się dając nam spokój, osłaniając nas przed resztą hałaśliwego świata. Dziś mamy dla Państwa propozycję stworzenia ciekawych nieformowanych, liściastych żywopłotów.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Ogrodzenie i mała architektura - kompleksowe rozwiązanie

ścieżki
Estetyczne ogrodzenie i uporządkowane otoczenie posesji jest wizytówką mieszkających w nim osób. Już na etapie projektowania domu warto opracować plan zagospodarowania przestrzeni. Koncepcja powinna zawierać m.in. projekt ogrodzenia, planowaną przestrzeń na ogród oraz przewidzieć miejsca dla ruchu pieszego, samochodów i miejsce rekreacji.

Najczęstsze błędy popełniane podczas brukowania

kostka brukowa
Nawierzchnia wokół domu to bardzo ważny element naszego otoczenia. Materiał, który wybierzemy stanowi o jego charakterze, a jakość wykonania wpływa na efekt ostateczny projektu aranżacji.

Posadzki brukowane w wielkomiejskim stylu

kostka brukowa
Kostka brukowa Standard Produkcji Wyrobów Betonowych AWBUD idealnie nadaje się do układania powierzchni placów, chodników, parkingów i podjazdów. Są to kostki wyjątkowo trwałe, odporne na mróz, ścieranie i naciski ciężkich pojazdów...

Nowe kolory kostki brukowej

kostka brukowa
Złocista pani jesień króluje nad światem. Nasze otoczenie przebiera się w enigmatyczne barwy. Kapryśne tonacje możemy od teraz spotkać również na brukowych nawierzchniach. Firma AWBUD zaprasza do krainy łagodności - cztery nowe kolory bruku kostek melanż: Kasztanowy, Piasek Pustyni, Safari i Gołębi powstały z inspiracji sił natury, po to, by obezwładnić nas nostalgią...