X
Logo Projektoskop.pl
 
 
reklama:
 
Kredyty hipoteczne
 
 
 
 
 

Palisady i gazony ogrodowe

rabaty
Bardzo często do zagospodarowania terenu wokół domu wykorzystywana jest betonowa kostka brukowa. Jednak warto mieć na uwadze, że nawet najładniejszy wzór nawierzchni powinien być odpowiednio wykończony. Palisady, gazony i murki to elementy małej architektury, które z pewnością uzupełnią kompozycje ogrodowe oraz podkreślą ich piękno.


Mała architektura ogrodowa ułatwia kreowanie przestrzeni i wprowadza ład nawet na niewielkich powierzchniach. Dzięki palisadom i gazonom w ogrodach położonych na pofałdowanym terenie bez problemu odpowiednio zabezpieczymy skarpy i ścieżki, a przy okazji je ozdobimy.

gazon
Gazony w ogrodzie
Gazony są najprostszym sposobem na zabezpieczenie skarpy bez konieczności stosowania zaprawy murarskiej. Są to betonowe lub keramzytobetonowe donice dostępne w szerokiej palecie barw oraz kształtów. Tak bogaty wybór pozwala na budowanie murków o niemal dowolnym kształcie. Donice te ustawia się jedne na drugich z niewielkim przesunięciem w kierunku skarpy. Jeżeli murek ma wysokość większą niż 80 cm, to nachylenie ścianki powinno wynosić minimum 15 stopni od pionu. Należy wiedzieć, że największe gazony ustawiamy u podstawy, a im wyżej tym powinny mieć mniejszą średnicę. Dla stabilności konstrukcji dekoracje z gazonów należy wypełnić ziemią. To, jakie kwiaty w gazonie posadzimy, zależy już tylko od naszych upodobań. Warto zwrócić uwagę na rośliny skalne, trawy lub krzewy do gazonów. Wybrane rośliny można sadzić w każdym rzędzie lub tylko w najwyżej położonych betonowych otworach. Dobrze wiedzieć, że murek oporowy z gazonów powinien być wyższy o kilka centymetrów od brzegu skarpy, by woda z podlewania roślin mogła wsiąkać w ziemię.

nawierzchnie
Pomysł na palisady
Do umocnienia ogrodowej skarpy mogą posłużyć także palisady, które można kupić już gotowe lub wykonać we własnym zakresie. Na rynku można dostać elementy wykonane z drewna ciśnieniowo impregnowanego lub z betonowych kształtek. Taka palisada drewniana może występować pojedynczo lub w formie całych segmentów łączonych jednostronnie taśmą. Warto dodatkowo zabezpieczyć ją przed wilgocią, by mogła zdobić skarpę przez długi czas.

ogród
Natomiast prefabrykowane słupki, z których wykonywane są palisady betonowe, przeważnie mają wysokość od 40 do 130 cm. Zestawiając je ściśle, można uzyskać jednolity murek. Dodatkowo materiał ten jest całkowicie odporny na wodę, dlatego też doskonale nadaje się na obrzeża stawów i progi kaskad.

Prócz palisad drewnianych i betonowych, na rynku można znaleźć także egzemplarze wykonane z kamienia, a nawet tworzyw sztucznych. Szeroki wybór materiałów sprawi, że bez problemu nabędziemy palisadę, która będzie pasować nie tylko w ogrodzie wiejskim, ale też rustykalnym czy nowoczesnym. Zastosowana palisada powinna być spójna ze stylistyką zastosowaną przy urządzaniu ogrodu.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Prace w ogrodzie
2013-09-04 11:54:54
Tagi do artykułu: kostka brukowa | nawierzchnie | Gazony | mała architektura | murki oporowe | nawierzchnia
Podyskutuj na forum (0):
 
Bądź pierwszym, który doda komentarz do tego artykułu. Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać nowy komentarz...
 
Inne wiadomości
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
Pergola

Pergola – jej rodzaje i funkcje

Planując własny dom warto rozważyć postawienie przy nim pergoli. Ażurowe zadaszenie może służyć np. jako osłona od słońca nad wejściem lub częścią tarasu albo trejaż pod rośliny pnące.
nawierzchnia

Kostka brukowa czy granitowa?

Nawierzchnie wokół naszego domu powinny być starannie zaprojektowane. Wybierając odpowiedni materiał na nawierzchnie w naszym otoczeniu, warto dopasować kolorystykę i fakturę kostki do architektury budynku, barwy elewacji, charakteru ogrodu oraz do ogrodzenia.
meble ogrodowe

Drewniane meble ogrodowe – klasyka rodem ze Skandynawii

Jeśli ktoś poszukuje klasycznych, bardzo gustownych, niezwykle trwałych, a przepojonych skandynawską nostalgią mebli ogrodowych, z zainteresowaniem zatrzyma się przy propozycji duńskiej marki Skagerak Denmark – linii luksusowych mebli ogrodowych Drachmann.
meble ogrodowe

Natchnione impresjonizmem skandynawskie meble ogrodowe

Twórczość Ancher’a i znany w Skandynawii kunszt stolarzy ze Skagen sprawiły, że współczesny designer, Soren Slebø, nazwał linię swoich mebli ogrodowych „Ancher” dla upamiętnienia skandynawskiego impresjonisty.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Ogrodzenie i mała architektura - kompleksowe rozwiązanie

ścieżki
Estetyczne ogrodzenie i uporządkowane otoczenie posesji jest wizytówką mieszkających w nim osób. Już na etapie projektowania domu warto opracować plan zagospodarowania przestrzeni. Koncepcja powinna zawierać m.in. projekt ogrodzenia, planowaną przestrzeń na ogród oraz przewidzieć miejsca dla ruchu pieszego, samochodów i miejsce rekreacji.

Najczęstsze błędy popełniane podczas brukowania

kostka brukowa
Nawierzchnia wokół domu to bardzo ważny element naszego otoczenia. Materiał, który wybierzemy stanowi o jego charakterze, a jakość wykonania wpływa na efekt ostateczny projektu aranżacji.

Posadzki brukowane w wielkomiejskim stylu

kostka brukowa
Kostka brukowa Standard Produkcji Wyrobów Betonowych AWBUD idealnie nadaje się do układania powierzchni placów, chodników, parkingów i podjazdów. Są to kostki wyjątkowo trwałe, odporne na mróz, ścieranie i naciski ciężkich pojazdów...

Nowe kolory kostki brukowej

kostka brukowa
Złocista pani jesień króluje nad światem. Nasze otoczenie przebiera się w enigmatyczne barwy. Kapryśne tonacje możemy od teraz spotkać również na brukowych nawierzchniach. Firma AWBUD zaprasza do krainy łagodności - cztery nowe kolory bruku kostek melanż: Kasztanowy, Piasek Pustyni, Safari i Gołębi powstały z inspiracji sił natury, po to, by obezwładnić nas nostalgią...