X
Logo Projektoskop.pl
 
 
reklama:
 
Kredyty hipoteczne
 
 
 
 
 

Palisady i gazony ogrodowe

rabaty
Bardzo często do zagospodarowania terenu wokół domu wykorzystywana jest betonowa kostka brukowa. Jednak warto mieć na uwadze, że nawet najładniejszy wzór nawierzchni powinien być odpowiednio wykończony. Palisady, gazony i murki to elementy małej architektury, które z pewnością uzupełnią kompozycje ogrodowe oraz podkreślą ich piękno.


Mała architektura ogrodowa ułatwia kreowanie przestrzeni i wprowadza ład nawet na niewielkich powierzchniach. Dzięki palisadom i gazonom w ogrodach położonych na pofałdowanym terenie bez problemu odpowiednio zabezpieczymy skarpy i ścieżki, a przy okazji je ozdobimy.

gazon
Gazony w ogrodzie
Gazony są najprostszym sposobem na zabezpieczenie skarpy bez konieczności stosowania zaprawy murarskiej. Są to betonowe lub keramzytobetonowe donice dostępne w szerokiej palecie barw oraz kształtów. Tak bogaty wybór pozwala na budowanie murków o niemal dowolnym kształcie. Donice te ustawia się jedne na drugich z niewielkim przesunięciem w kierunku skarpy. Jeżeli murek ma wysokość większą niż 80 cm, to nachylenie ścianki powinno wynosić minimum 15 stopni od pionu. Należy wiedzieć, że największe gazony ustawiamy u podstawy, a im wyżej tym powinny mieć mniejszą średnicę. Dla stabilności konstrukcji dekoracje z gazonów należy wypełnić ziemią. To, jakie kwiaty w gazonie posadzimy, zależy już tylko od naszych upodobań. Warto zwrócić uwagę na rośliny skalne, trawy lub krzewy do gazonów. Wybrane rośliny można sadzić w każdym rzędzie lub tylko w najwyżej położonych betonowych otworach. Dobrze wiedzieć, że murek oporowy z gazonów powinien być wyższy o kilka centymetrów od brzegu skarpy, by woda z podlewania roślin mogła wsiąkać w ziemię.

nawierzchnie
Pomysł na palisady
Do umocnienia ogrodowej skarpy mogą posłużyć także palisady, które można kupić już gotowe lub wykonać we własnym zakresie. Na rynku można dostać elementy wykonane z drewna ciśnieniowo impregnowanego lub z betonowych kształtek. Taka palisada drewniana może występować pojedynczo lub w formie całych segmentów łączonych jednostronnie taśmą. Warto dodatkowo zabezpieczyć ją przed wilgocią, by mogła zdobić skarpę przez długi czas.

ogród
Natomiast prefabrykowane słupki, z których wykonywane są palisady betonowe, przeważnie mają wysokość od 40 do 130 cm. Zestawiając je ściśle, można uzyskać jednolity murek. Dodatkowo materiał ten jest całkowicie odporny na wodę, dlatego też doskonale nadaje się na obrzeża stawów i progi kaskad.

Prócz palisad drewnianych i betonowych, na rynku można znaleźć także egzemplarze wykonane z kamienia, a nawet tworzyw sztucznych. Szeroki wybór materiałów sprawi, że bez problemu nabędziemy palisadę, która będzie pasować nie tylko w ogrodzie wiejskim, ale też rustykalnym czy nowoczesnym. Zastosowana palisada powinna być spójna ze stylistyką zastosowaną przy urządzaniu ogrodu.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Prace w ogrodzie
2013-09-04 11:54:54
Tagi do artykułu: kostka brukowa | nawierzchnie | Gazony | mała architektura | murki oporowe | nawierzchnia
Podyskutuj na forum (0):
 
Bądź pierwszym, który doda komentarz do tego artykułu. Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać nowy komentarz...
 
 
    Najlepsze projekty domów