X
 
Logo Projektoskop.pl
 
 
 
 
 
 

Kolejne zmiany w programie MdM

Niespełna cztery miesiące zostały do wprowadzenia programu Mieszkanie dla Młodych. Wciąż jednak nie znany jest jego ostateczny kształt. Opozycja oraz partia rządząca wciąż zgłaszają i analizują poprawki. Jakie są najnowsze pomysły i kto na nich skorzysta?

Na początek warto przypomnieć podstawowe założenia programu:

- mogą z niego skorzystać osoby które nie ukończyły 35 roku życia,
- rodziny bezdzietne i single otrzymają wsparcie w wysokości max. 10 proc. ceny zakupu swojego pierwszego mieszkania/domu (cena będzie musiała mieścić się w ramach ustalonego limitu cenowego)
- rodziny z dziećmi mogą ubiegać się o dofinansowanie do 15 proc. ceny zakupu swojego pierwszego mieszkania/domu
Dofinansowanie może powiększyć się o kolejne 5 proc. gdy w ciągu pierwszych pięciu lat od zakupu lokalu na świat przyjdzie trzecie bądź kolejne dziecko.
- dopłata może objąć najwyżej 50 mkw. - dotyczy to zarówno mieszkania o powierzchni do 75 mkw., jak i domu o powierzchni do 100 mkw.
- mieszkanie musi pochodzić z rynku pierwotnego (na nieco innych zasadach będzie możliwe jeszcze uzyskanie pomocy przy budowie domu metodą gospodarczą).

W nadchodzącym tygodniu klub PO planuje zgłosić poprawkę, która ma umożliwić uzyskanie większego wsparcia przez rodziny posiadające trojkę lub więcej dzieci. Owe rodziny w ramach programu MDM mogłyby nabyć mieszkania/domy na rynku pierwotnym o 10 mkw. większe niż przewiduje to obecna wersja projektu ustawy. Czyli mieszkania do 85 mkw. i domy do 110 mkw. Niestety za zwiększeniem tego limitu nie idzie podwyższenie kwoty dopłaty. Pozostaje ona na dotychczasowym poziomie max. 50 mkw.

Zwiększenie limitu powierzchni mieszkalnej dla rodzin wielodzietnych to z pewnością rozsądne rozwiązanie. Szkoda, ze kwota dofinansowania jednocześnie nie ulegnie zmianie. Tym samym najliczniejsze rodziny nie zyskają konkretnych pieniędzy na proponowanych zmianach. Na te trudno jednak liczyć znając obecną sytuację budżetu państwa.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Kredytowanie
2013-09-04 15:48:02
Tagi do artykułu: Mieszkanie dla Młodych | mieszkania | dopłaty | rynek pierwotny
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
gaz

Jak zmienić sprzedawcę gazu i sporo na tym zaoszczędzić?

Kiedy rachunek za gaz zaczyna nadmiernie obciążać twój budżet możesz, jak w przypadku energii elektrycznej, zmienić sprzedawcę. Wbrew pozorom nie jest to trudne i wymaga przejścia jedynie kilku formalnych kroków. Oto zwięzły poradnik dla wszystkich, którzy potrafią liczyć własne pieniądze, i którzy właśnie pomyśleli o takiej operacji.
rodzina

Limity cenowe Rodzina na Swoim – III kwartał 2012 r.

Niespełna pół roku pozostało do zakończenia programu rządowego „Rodzina na swoim”. Dopłaty realizowane są na podstawie ustawy z dnia 8 września 2006 roku o finansowym wsparciu rodzin w nabywaniu własnego mieszkania. Wnioski o przyznanie kredytu preferencyjnego przyjmowane będą do końca 2012 roku. Jakie limity cenowe obowiązują w III kwartale 2012 r.?
rodzina

Koniec Rodziny na swoim?

Zgodnie z zapowiedziami Rząd przygotowuje zmiany w programie Rodzina na swoim. Nowe warunki nie do końca pokrywają się z zapowiedziami z końca 2010 roku. Single i młode małżeństwa nie otrzymają pomocy od państwa.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Czy Mieszkanie dla Młodych zastąpi Rodzinę na Swoim?

rodzina
Mieszkanie dla Młodych (MDM) to projekt kolejnego programu po Rodzinie na Swoim, który ma za zadanie wspomóc zakup mieszkań przez młode małżeństwa oraz singli. Wsparcie polegałoby na dofinansowaniu przez rząd 10-15% kosztu zakupu lokalu mieszkalnego o powierzchni nie przekraczającej 75 m kw.

Porównanie programów Rodzina na Swoim i Mieszkanie dla Młodych

rodzina
Program Rodzina na Swoim zakończył się z dniem 31 grudnia 2012 roku. Podczas jego trwania ukazało się wiele publikacji, które wyjaśniały i aktualizowały warunki, jakie należało spełnić, by móc z niego skorzystać. Obecnie rząd przygotowuje kolejny program oferujący dofinansowanie do mieszkań dla młodych małżeństw.

Czy warto czekać na MdM?

osiedle
Na realizację założeń programu dopłat Mieszkanie dla Młodych rząd planuje przeznaczyć ponad 3,5 mld złotych. W ciągu pięciu lat z pomocy ma skorzystać nawet 115 tysięcy rodzin i singli. Takie działanie zdaniem koalicji pobudzi do życia branżę budowlaną.

Mieszkanie dla Młodych

rodzina
Wkrótce zakończy się program Rodzina na Swoim, dzięki któremu mnóstwo młodych małżeństw mogło pozwolić sobie na kupno pierwszego mieszkania. Wszystko wskazuje na to, że wysokie ceny nieruchomości i wycofanie programu kredytów preferencyjnych znacznie spowolnią rynek nieruchomości.