X
 
Logo Projektoskop.pl
 
 
 
 
 
 

Ściana trójwarstwowa – dla tych, którzy nie uznają kompromisów

budowanie
Jak w prosty sposób połączyć solidność i wytrzymałość ściany z bardzo dobrymi parametrami termicznymi i akustycznymi? Zastosować najlepsze materiały w swojej klasie i „zamknąć” je w jednym murze.

Idea ścian trójwarstwowych zakłada, że każda warstwa pełni ściśle określoną funkcję. Dzięki temu nie występuje sytuacja, w której jakiś materiał musi być wielofunkcyjny – tutaj każdy materiał jest specjalistą w swojej dziedzinie i „pracuje” na efekt końcowy, czyli ścianę nośną o perfekcyjnych właściwościach fizycznych.


Główne zalety ściany trójwarstwowej:
- wyodrębnienie funkcji każdej z warstw,
- bardzo dobra stabilność konstrukcji,
- doskonałe parametry akustyczne i termiczne,
- wysoka odporność mechaniczna,
- atrakcyjny design.

Ściana nośna
ścianaPierwsza warstwa odpowiada za odpowiednie przenoszenie obciążeń oraz stanowi „szkielet” całej konstrukcji. Ściana nośna nie spełnia w tym systemie żadnej innej funkcji - nie musi więc mieć doskonałej izolacyjności cieplnej oraz akustycznej - te kwestie rozwiązują dwie pozostałe warstwy ściany trójwarstwowej.

W tym systemie ważna jest zdolność materiału do akumulowania ciepła. Dzięki temu temperatura we wnętrzu domu będzie bardziej stabilna - pomieszczenia nie będą się szybko wychładzały w zimie i przegrzewały latem. Aby osiągnąć taki efekt warto budować z „ciężkich” materiałów - np. z pustaków ceramicznych Porotherm.

Warstwa izolacyjna
Środkowa warstwa jest izolacją termiczną i gwarantuje odpowiednie parametry przenikalności cieplnej. W przypadku ścian trójwarstwowych ta warstwa jest najczęściej nieco grubsza niż w przypadku ścian dwuwarstwowych - jest to możliwe dzięki „odchudzeniu” ściany nośnej, która w tym systemie nie musi spełniać restrykcyjnych norm przenikalności cieplnej.

ścianaDo technologii trójwarstwowej warto wybrać sztywne ocieplenie - np. płyty styropianowe. Takie rozwiązanie wyklucza możliwość osiadania izolacji, dzięki czemu w ścianie nie będą powstawały mostki termiczne. Należy też bezwzględnie pozostawić szczelinę wentylacyjną o grubości ok. 4 cm. Szczelina umożliwi odparowanie pary wodnej, która może dostać się do warstwy izolacji.

Kluczowe jest dokładne i profesjonalne ułożenie izolacji. Po wykonaniu warstwy osłonowej usunięcie ewentualnych usterek i błędów może być bardzo kłopotliwe i kosztowne.

Ściana osłonowa
Trzecia, najbardziej zewnętrzna warstwa ściany ma kilka zadań: przede wszystkim stanowi ochronę warstwy izolacyjnej, która jest narażona na uszkodzenia mechaniczne i erozję w wyniku zdarzeń atmosferycznych. Dodatkowo ściana osłonowa jest izolatorem akustycznym - szczególnie, jeśli wykorzystamy do budowy materiał pełny, czyli np. cegłę klinkierową.

Warstwa osłonowa coraz częściej zastępuje również tynk elewacyjny. Bogata oferta kolorów i faktur, jakie oferują producenci cegieł klinkierowych gwarantuje niebanalny wygląd domu – niezależnie od tego, czy zależy nam na klasycznym czy nowoczesnym wyglądzie muru.

Czy warto?
Do technologii trójwarstwowej przylgnęło niestety sporo mitów. Nie jest prawdą, że jest to technologia bardzo kosztowna - dzięki odpowiedniemu doborowi materiałów cena wykonania 1m2 takiej ściany będzie zbliżona do technologii dwuwarstwowej, przy zachowaniu jednak znacznie lepszych parametrów akustycznych, termicznych i wytrzymałościowych.

Nie jest również prawdą, że tego typu ściana musi być bardzo gruba. W praktyce ściana ma grubość zbliżoną do ściany dwuwarstwowej i rzadko przekracza 45 cm.

Biorąc pod uwagę zalety budowania w systemie trójwarstwowym należy poważnie rozpatrzeć tę technologię jako alternatywę dla ścian jednowarstwowych i dwuwarstwowych. Pamiętajmy, że ściana trójwarstwowa to nie ekstrawagancja, ale propozycja dla tych inwestorów, którym zależy na tym, aby ściany ich domu gwarantowały najwyższe standardy w zakresie wytrzymałości, izolacyjności akustycznej i termicznej.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Budowanie
2014-01-02 10:07:25
Tagi do artykułu: ściany | ściany nośne | pustaki ceramiczne | Porotherm | cegły | ściany jednowarstwowe
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
gryf 3   kosztorys

Piękny dom parterowy, który wybudujesz w cenie mieszkania – to nie mit!

Wiele osób zastanawiających się nad zakupem mieszkania nie bierze pod uwagę budowy domu. Panuje przekonanie, że inwestycja w dom jednorodzinny jest droga i przekracza koszt apartamentu.
Velux

Co można samodzielnie naprawić w oknie dachowym?

Dbając o okna dachowe na co dzień, konserwując je zgodnie z zaleceniami producenta, raczej nie będziemy mieli kłopotów z ich sprawnym funkcjonowaniem ani z ewentualnymi uszkodzeniami. Gdyby jednak rama lub skrzydło okna zostały zarysowane, nastąpiło zużycie powłoki lakieru czy uszkodzenie uszczelki, to warto wiedzieć, że większość tego typu napraw w oknie dachowym można wykonać samodzielnie.
Projekt Mini1

Mini 4 – projekt domu parterowego dla 4-osobowej rodziny

Domy parterowe to spełnienie marzeń wielu osób, ponieważ potrafią zaspokoić potrzeby mieszkaniowe nawet licznej rodziny. Często zapewniają funkcjonalny rozkład pomieszczeń z przestronnym salonem, w którym każde spotkanie rodzinne będzie niesamowitym przeżyciem. Taki właśnie jest projekt domu Mini 4. Sprawdźmy bliżej jego parametry i rozwiązania instalacyjne.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Ściana jednowarstwowa

budowa domu
Przepisy dotyczące ochrony cieplnej w budownictwie mieszkaniowym są coraz bardziej restrykcyjne. Aby spełnić wymagania określone w Prawie Budowlanym i jednocześnie móc cieszyć się ciepłym, trwałym ale też ekonomicznym, domem należy postawić na nowoczesne i efektywne energetycznie technologie.

Akustyczne pustaki ceramiczne - spokój i komfort mieszkańców

pustaki
Drażnią Cię dźwięki ulicy i odgłosy dobiegające z innych mieszkań? Rozwiązaniem są pustaki akustyczne, które znacznie poprawią komfort mieszkania w nowym domu.

Pustaki ze szkła, betonu czy ceramiki?

Pustaki ze szkła
Pustaki stosowane są do wykonywania ścian zewnętrznych oraz wewnętrznych. Charakteryzują się zazwyczaj większymi wymiarami oraz otworami w różnym układzie. Bardzo często otwory ułożone są mijankowo, co minimalizuje powstawanie mostków termicznych. Duża powierzchnia otworów sprawia, że pustaki przy dość dużych wymiarach, nie są bardzo ciężkie. Wykorzystywane są do wykonywania elementów konstrukcyjnych, dlatego też produkowane są o różnej, określonej wytrzymałości.

Ściany jednowarstwowe

ściana jednowarstwowa
Ściana jednowarstwowa gwarantuje prostotę i szybkość wznoszenia budynku. Co więcej, ściana taka posiada ogromne zalety energooszczędne, nie ustępujące ścianom wielowarstwowym. Właśnie dlatego dedykowana jest do budowy domów jednorodzinnych.