X
Logo Projektoskop.pl
 
 
 
 
 
 

Homeoffice, czyli jak stworzyć wygodne miejsce pracy w domu

Praca w trybie home office to coraz częstsze zjawisko. Wielu z nas adaptuje więc domową przestrzeń na gabinet. Aby spełniał on swoją funkcję, powinien być urządzony w przemyślany sposób. Znaczenie ma zarówno wybór pomieszczenia, jak i jego aranżacja, która z jednej strony odpowiadać będzie indywidualnym, estetycznym preferencjom, a z drugiej – zapewni komfortowe warunki. Zanim więc zdecydujemy się na przeniesienie biura do domu poznajmy kilka istotnych wytycznych.


biuro
1. Razem czy osobno?
Definicja „gabinetu” jest szeroka. Dla jednych będzie to osobne pomieszczenie, odseparowane od reszty domu, dla innych wydzielony fragment pokoju, pełniącego jednocześnie funkcję salonu czy sypialni.
„Jeśli dysponujemy odpowiednią przestrzenią, gabinet warto zaaranżować w odrębnym pomieszczeniu. Zaprojektujemy go wówczas od podstaw, bez konieczności uwzględniania innych elementów wystroju, jak np. łóżko czy szafa z ubraniami. Taka aranżacja będzie nie tylko w widoczny sposób zaznaczała charakter pomieszczenia, ale i jednoznacznie oddzielała miejsce pracy od miejsca wypoczynku – to atut również z psychologicznego punktu widzenia.” – mówi ekspert z Homebook.pl

Z uwagi na metraż mieszkania, zaaranżowanie osobnego pokoju na biuro nie zawsze jest jednak możliwe. Ekspert radzi: „Miejsce pracy, które znajduje się w pokoju, który dodatkowo ma inne przeznaczenie, musimy umiejętnie wkomponować w dominującą stylizację. Wybierzmy biurko w neutralnym kolorze lub blat, który może posłużyć jako stół w jadalni. Możemy rozważyć także wielofunkcyjne meble modułowe, które po zakończeniu pracy możemy złożyć, ponownie „odzyskując” cenną przestrzeń.”

2. Formalnie czy casualowo?
Choć home office daje nam dużą swobodę w urządzeniu idealnego miejsca pracy, warto zastanowić się nad wypracowaniem ogólnej koncepcji stylistycznej – ma być formalnie i oficjalnie, czy raczej nowocześnie i przytulnie?

„Kompromis między ponadczasową klasyką a nowatorską formą zapewni styl minimalistyczny. Modnym rozwiązaniem są też aranże industrialne. Zestawiając materiały takie jak drewno, szkło czy metal lub beton i cegłę, możemy stworzyć oryginalne, a przy tym stylowe biuro.” – wskazuje ekspert.

Kluczowe znaczenie dla aranżacji funkcjonalnej, ale i efektownej stylizacji ma również charakter wykonywanej pracy. „Osoba pracująca koncepcyjnie potrzebować będzie wygodnego krzesła, biurka oraz półek i szafek do przechowywania materiałów, dokumentów i książek. Jeśli nasz zawód ma bardziej rzemieślniczy charakter, warto wyposażyć wnętrza w praktyczne pojemniki i organizery. W przypadku małego metrażu roboczy blat może być składany i chowany np. w zabudowie.” – mówi ekspert i dodaje „Gdy domowy gabinet pełni jednocześnie funkcję siedziby firmy, w której goszczą klienci, niezbędny jest duży stół i wygodne krzesła. Efektownym uzupełnieniem będą też grafiki na ścianach oraz ciekawe oświetlenie. Fantazyjna lampa, kolorystyczne dodatki, a nawet nowoczesna fototapeta z pewnością nadadzą pomieszczeniu wyjątkowy i reprezentacyjny charakter.”

3. Inwestować czy adaptować?
Home office możemy stworzyć nawet przy niewielkim nakładzie kosztów. Jeśli nie planujemy zaprojektować całego pokoju, a jedynie dostosować go do swoich wymogów zastanówmy się, które z dotychczasowych elementów wystroju doskonale zaadaptują się do „biurowej” roli.

Jak zauważa ekspert „Przede wszystkim skupmy się na atutach pokoju. Pomyślmy, jak w pełni wykorzystać jego przestrzeń. Jeśli w pomieszczeniu znajduje się wnęka - przekształćmy ją w użyteczne archiwum na dokumenty. Gdy takiej możliwości nie ma, wystarczy kilka półek asymetrycznie zawieszonych na ścianie. Oryginalny efekt osiągniemy, jeśli będą one wyraźnie kontrastować kolorem. W tak prosty sposób stworzymy ciekawą stylizację, a jednocześnie uporządkowane miejsce pracy. Pamiętajmy, dodatki to sekret udanej aranżacji. Do zrealizowania udanego projektu wystarczy np. designerska lampa zapewniająca duży dostęp światła czy ścienna tablica do zawieszania notatek lub ciekawy obraz.”

W myśl powiedzenia, by łączyć „przyjemne z pożytecznym”, odpowiednio urządzony domowy gabinet może sprzyjać bardziej twórczej i efektywnej pracy. Inspiracje i przykłady funkcjonalnych oraz pomysłowych aranżacji na urządzenie home office znajdziemy między innymi na portalu Homebook.pl.biurobiurobiuro
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Biura
0000-00-00 00:00:00
Tagi do artykułu: biuro | Homebook | minimalizm | krzesła | szafki | oświetlenie
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
mylo skyscraper style 2

Stylowa siódemka, czyli najpopularniejsze style w aranżacji wnętrz

Podobnie jak w świecie natury znajdziemy najprzeróżniejsze gatunki zwierząt i roślin, tak w świecie aranżacji istnieje wiele stylów, których różnorodność może być źródłem niekończących się zachwytów. Wśród najpopularniejszych rozwiązań warto wymienić siedem, które cieszą się ponadczasowym charakterem. Sprawdź, które pasują do Twojego wnętrza i zainspiruj się nimi, tworząc zachwycający wystrój.
MegaHomes1

Recykling poziom ekspert – czyli domy mieszkalne z kontenerów morskich

Adaptacja kontenerów morskich do budowy domów mieszkalnych, to z całą pewnością oryginalne i wciąż jeszcze nowatorskie rozwiązanie. Budownictwo modułowe zyskuje coraz więcej nowych zwolenników i śmielej wchodzi w kolejne obszary rynku. Do niedawna w Polsce budynki mieszkalne z kontenerów budziły skojarzenia z pomieszczeniami noclegowymi dla pracowników sezonowych lub budynkami typowo socjalnymi. Dziś pogląd ten ulega diametralnej zmianie. Domy kontenerowe okazują się być ciekawą alternatywą dla tradycyjnych form budownictwa.
Oto wnętrze rustykalne – odpowiedź na jedną z najgłębszych tęsknot człowieka: potrzebę poczucia bliskości z naturą. Ta tęsknota pachnie pieczonym chlebem, zaprasza by usiąść wygodnie i zwolnić nieco tempo. Nic dziwnego, że wnętrza inspirowane wiejską sielanką wciąż są modne i spotkać je można nie tylko w domach ukrytych w górskiej głuszy, ale również w centrach dużych miast.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Szary – nie znaczy bury

dekoracyjne oświetlenie
Jakiś czas temu oszaleliśmy na punkcie szarości i nadal je kochamy. Naszą nieposkromioną miłością do tego koloru postanowiliśmy się podzielić, by jeszcze bardziej rozpropagować szary trend. Doszły nas bowiem słuchy, że istnieje grupa osób nieprzekonanych, że niby „smutno, nijako, depresyjnie” – mówią. Prostujemy i stereotypom mówimy stanowczo nie. Szary to wnętrzarska mała must have.

Jak stworzyć ergonomiczne stanowisko pracy?

biuro
Co zrobić żeby praca przy biurku nie była męczarnią i jak zapobiegać przewlekłym dolegliwościom kręgosłupa? Dla osób, które przez większość czasu w pracy siedzą przy biurku, priorytetem powinna być organizacja ergonomicznego stanowiska.

Według ogólnopolskich badań „Ergotest”, tylko 2% ankietowanych pracuje na stanowiskach, które całkowicie spełniają wymogi ergonomii*. Z kolei aż 53% badanych pracujących za biurkiem odczuwa bóle pleców lub karku.

Wygodne domowe biuro

regały
Co zrobić, aby powakacyjny powrót do biura okazał się przyjemny? Jest na to sposób! Można zaaranżować je na nowo. Popuśćmy więc wodze fantazji i nie ulegajmy tradycyjnym, sztywnym normom biurowego wystroju. Stwórzmy miejsce, w którym będziemy przede wszystkim dobrze się czuć, do którego będziemy chętnie wracać, niezależnie od obowiązków, jakie na nas czekają.

Urządzamy mini gabinet w niewielkim mieszkaniu

urządzanie
Miejsce do pracy jest potrzebne w każdym domu czy mieszkaniu, niezależnie od metrażu. Jak więc poradzić sobie z wydzieleniem odpowiedniego miejsca na biurko i szafki do przechowywania wszystkich niezbędnych pism, umów i dokumentów?