X
 
Logo Projektoskop.pl
 
 
 
 
 
 

Co to jest profil okna?

Profil TK 71z listwą przyszybowową standardową
Podejmując decyzję o wymianie okien, pragniemy, aby były one ciepłe, ciche, funkcjonalne i estetyczne. O tym, czy nasze oczekiwania będą spełnione, decydują w dużej mierze komponenty, z których skonstruowane są okna. Dlatego warto wiedzieć, na które elementy zwrócić szczególną uwagę.


Najważniejszym komponentem okna jest profil. Jest to nic innego jak konstrukcja okna, która trzyma szybę. Składa się z ramy, ościeżnicy, listw przyszybowych czy profili łączących. Najczęściej nazwę tą stosuje się w przypadku okien wykonanych z PVC. Profile okienne mają duży wpływ na właściwości termoizolacyjne okna, zabezpieczają przed nieproszonymi gośćmi oraz spełniają walory estetyczne.

profil oknaProfile wykonywany jest z wysokoudarowego PVC. Nadanie odpowiednich właściwości temu tworzywu wymaga zastosowania odpowiednich domieszek, które stanowią niewielki ułamek w składzie tworzywa.

Profile okienne różnią się od siebie różnymi rozwiązaniami konstrukcyjnymi, rodzajami wzmocnień, położeniem uszczelek, rozwiązań wentylacyjnych oraz ilością komór. Obecnie najbardziej popularne są okna pięcio- i sześciokomorowe, które z powodzeniem zastąpiły stosowane jeszcze do niedawna okna z trzema komorami.

Przed wyborem okna warto także wiedzieć, że istnieją dwa rodzaje profili – okrągłe oraz proste. Te drugie od okrągłych różnią się przede wszystkim estetyką. Są przede wszystkim bardziej tradycyjne w wyglądzie. Z kolei okrągłe profile okienne można zauważyć najczęściej w budynkach o bardziej niekonwencjonalnym wyglądzie.

Oprócz ważnych parametrów technicznych, warto zwrócić uwagę na wygląd okna. Obecnie na rynku jest kilkadziesiąt różnych odcieni profili okiennych. W ostatnim czasie dość dużą popularnością cieszą się te, których okleina przypomina wyglądem drewno. Dobierając odcień profilu, warto zwrócić także uwagę na komponowanie się okna z elewacją domu, kolorem drzwi wejściowych oraz dachu. Jeżeli zdecydujemy się na okna w kolorze, warto wybrać te z profilem 6- komorowym. Promienie słoneczne przyciągane przez kolor, rozgrzewają tworzywo a usztywnienia oraz szeroka rama zapobiega odkształceniu się profili.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Okna
2016-07-06 11:45:30
Tagi do artykułu: okna | ościeżnice | profile | drzwi wejściowe
 
Powiązane galerie:
Galeria Okna Okna      
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
Jak przystało na 25-lecie, nie wystarczył tylko tort. Taki jubileusz wymaga przecież czegoś wyjątkowego. Powstał więc… mural!
Veka_Spectral_Colors1

Nowe kolory VEKA Spectral

Producent najwyższej jakości profili okiennych - firma VEKA, ma w swojej ofercie niespotykane dotąd ultramatowe wykończenie powierzchni profili z PVC.
Veka Sopot Open

VEKA sponsorem turnieju tenisowego Sopot Open

Na korty Trójmiasta wraca tenis w zawodowym wydaniu. Sopot Open to międzynarodowy turniej o randze Challenger ATP. Wśród głównych jego sponsorów jest firma VEKA.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Etapy budowy domu

dom jednorodzinny
Skomplikowany, na pozór, proces budowy domu można podzielić na etapy. Działając zgodnie z ogólnym planem dotyczącym każdego z nich i dysponując odpowiednią wiedzą, budowa domu może stać się całkiem przyjemnym przedsięwzięciem.

Okna i drzwi balkonowe

drzwi tarasowe
Okna i drzwi balkonowe powinny zapewnić nam nie tylko swobodne wyjście na zewnątrz, ale także muszą być bezpieczne, funkcjonalne oraz estetycznie wykonane. Warto zwrócić uwagę także na ilość skrzydeł oraz możliwość otwierania ich od zewnątrz. Właściwy i starannie wykonany montaż okien sprawi, że elewacja naszego domu będzie elegancka.

Montaż okien krok po kroku

montaż okien
Prawidłowy montaż okien jest kwestią bardzo istotną, od niego bowiem zależy przyszłe poprawne funkcjonowanie okien. Pierwszym krokiem przy montażu okien jest dokładne oczyszczenie miejsca osadzenia ościeżnicy w murze z wszystkich zanieczyszczeń i usunięcie występujących w nim nierówności.

Perfekcyjne dopasowanie stolarki zewnętrznej

drzwi
Projekty nowoczesnych domów charakteryzuje kompatybilność proporcji, kształtów i odcieni uzyskiwanych dzięki starannemu doborowi materiałów wykończeniowych. Ważną rolę kompozycyjną odgrywa stolarka okienna, której odpowiednie rozmieszczenie, wzór i kolor pozwolą podkreślić styl elewacji. Harmonia wzoru i koloru stolarki zewnętrznej, w połączeniu z wysokimi parametrami izolacyjności cieplnej, to klucz do udanego projektu domu.