X
Logo Projektoskop.pl
 
 
 
 
 
 

Elementy instalacji odgromowej

burza
Instalacja odgromowa, czyli nic innego jak piorunochron, przejmując prąd piorunowy i odprowadzając go do ziemi, ma za zadanie chronić nas oraz nasze mienie. Budując dom, bardzo często zastanawiamy się czy warto tego rodzaju zabezpieczenie zakładać. Mimo że montowanie piorunochronu nie jest obowiązkowe, powinniśmy jak najlepiej zabezpieczyć swój majątek przed czynnikami, które mogą go uszkodzić a nawet zniszczyć.


Montaż instalacji odgromowej, powinno zlecić się elektrykowi z odpowiednimi uprawnieniami. To właśnie on ustala czy tego rodzaju ochrona budynku przed piorunami jest konieczna oraz określa jego bezpieczny poziom ochrony. Dobrze zaprojektowana i wykonana instalacja, potrafi zabezpieczyć dom przed piorunami prawie w 100%. Piorunochron powinien zabezpieczać nie tylko szczyt dachu, ale także całą jego konstrukcję. Wszystkie elementy, które znajdują się na dachu powinny także być z instalacją połączone.
Przewody, które w przypadku uderzenia pioruna, zapewniają przepływ prądu z dachu do ziemi, powinny być montowane w narożnikach budynku.System odgromowy składa się z połączonych ze sobą elementów, takich jak:
- zwody – są to linki ze stali ocynkowanej, miedzi lub też stali nierdzewnej. Mają one za zadanie bezpośrednie przejmowanie prądów piorunowych.
- przewody odprowadzające – łączą one zwody z przewodami uziemiającymi. Są one układane na zewnętrznych ścianach budynku.
- przewody uziemiające – łączą przewody odprowadzające z uziomami. Układane są najkrótszą drogą do uziomu, w linii prostej, zazwyczaj wzdłuż naroży domu, rynien czy rur spustowych. Jest on łączony z przewodem uziemiającym za pomocą przycisku pobierczego umieszczonego w puszce ochronnej na elewacji budynku.
- uziomy – są to metalowe elementy, które umieszczane są w gruncie. Przejmują one prąd i rozpraszają go w gruncie. Do tego celu można wykorzystać elementy już istniejące, czyli tzw. uziomy naturalne. Na przykład są to elementy zbrojenia betonu, metalowe konstrukcje, metalowe rurociągi. Uziomy sztuczne, to nic innego jak taśmy, pręty, płaskowniki, itp.

W instalacji odgromowej stosowane są cztery rodzaje uziomów:
- uziomy fundamentowe - występują w postaci stopy lub ławy fundamentowej ze zbrojeniem, który jest przystosowany do połączenia z przewodem odprowadzającym.
- uziomy otokowe - składają się z metalowej taśmy tzw. bednarki, która ułożona jest poziomo wokół domu. Zakopana jest w ziemi na głębokości min. 0,5 m oraz nie bliżej niż metr od ścian budynku.
- uziomy pionowy - jest zagłębiony w ziemi prostopadle do jej powierzchni
- uziomy poziomy - występuje w postaci drutu lub taśmy ułożonej poziomo w ziemi.

Innym rozwiązaniem jest instalacja z piorunochronem aktywnym. Jest to inaczej maszt z ostrzem. Taka instalacja jest znacznie prostsza w montażu. Jedynym widocznym elementem tej instalacji jest maszt, który przymocowany jest do komina. Przechwytuje on wyładowanie atmosferyczne znacznie szybciej niż tradycyjna instalacja. Niestety jest to droga instalacja, ze względu na koszt głowicy masztu.

Dodatkiem do instalacji odgromowej jest ochrona przeciwprzepięciowa. Polega ona na zamontowaniu wewnątrz budynku specjalnych aparatów tzw. ograniczników przepięć. Mają one za zadanie chronić instalacje oraz zasilane z nich urządzenia elektryczne. Chronią one dodatkowo linie telekomunikacyjne oraz antenowe. Prawidłowo wykonana instalacja ochrony przeciwprzepięciowej zabezpiecza instalacje i urządzenia elektryczne nawet gdy piorun uderzy bezpośrednio w obiekt.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Instalacje
Autor: Anna Dębiec
2016-05-11 23:48:37
Tagi do artykułu: Instalacja odgromowa | piorunochron | uziomy | uziomy fundamentowe | uziomy otokowe | uziomy pionowy | uziomy poziomy | piorunochron aktywny
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
kask

Ocena stanu technicznego budynku: ekspertyza, czy opinia?

O obowiązku przeprowadzania kontroli stanu technicznego budynku stanowi art. 62 ust. 1 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawa budowlanego. Zobowiązanie ciąży na właścicielu bądź zarządcy obiektu. Kontrola powinna się odbyć raz w roku lub raz na pięć lat.
inteligentny dom

Zbuduj inteligentny dom

Jeśli myślisz o nowym domu – zbuduj go wykorzystując najnowsze technologie. Inteligentny dom sam się ogrzewa, pozyskuje energię elektryczną i broni przed nieproszonymi gośćmi.

Nowoczesne rozwiązania to także telewizory sterowane głosem oraz ruchem, inteligentne słuchawki które „wiedzą” ile wody mają zużyć i rolety które „uczą się” kiedy mają się zasłonić. Wszystkie te akcesoria można kupić już teraz.
izolacja instalacji

Izolacja kanałów wentylacyjnych

Odpowiednia izolacja kanałów wentylacyjnych znajdujących się w budynku z pozoru nie wydaje się kwestią zbyt istotną. Nic bardziej mylnego. Odpowiednie zabezpieczenie ich powierzchni nie tylko pozwala zabezpieczyć instalację przed kondensacją pary wodnej i stratami energii, ale również tłumi hałas, który jest bardzo łatwo przenoszony przez kanały pozbawione odpowiedniej izolacji. Wraz ze wzrostem poziomu życia, rosną nasze wymagania wobec nowo powstających budynków...
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Instalacje

instalacje
O funkcjonalności domu, czy mieszkania nie stanowi jedynie układ pomieszczeń użytkowych i przestrzeni komunikacyjnych. Taki rozkład funkcjonalny jest podstawą do przemyślanej aranżacji wnętrz i lokalizacji urządzeń, które trzeba wygodnie podłączyć do instalacji.

Jak zabezpieczyć dom przed wyładowaniami atmosferycznymi?

burza
Przepisy prawa budowlanego odnośnie instalacji odgromowej nie nakazują jej realizacji w przypadku gdy najwyższy element budowli nie przekracza 15 m wysokości.

Ochrona przeciwprzepięciowa

piorun
Rzadko kto spodziewa się, że piorun uderzy właśnie w jego przydomowym ogródku. Jednak, gdy do tego dojdzie prąd przepływający przez budynek osiąga tak wysokie wartości, że może uszkodzić wrażliwy sprzęt elektroniczny, a nawet spowodować pożar. Opłakanym skutkom działania sił natury można jednak zapobiec, instalując ochronę przeciwprzepięciową...

Rozdział 16 i 17 - Użytkowanie instalacji piorunochronnej i przepisy końcowe

paragraf
Rozdział 16 reguluje sposób użytkowania instalacji piorunochronnej. W rozdziale 17, przepis końcowy mówi o terminie wejścia rozporządzenia w życie...