X
Logo Projektoskop.pl
 
 
 
 
 
 

Chłodzenie pasywne za pomocą pompy ciepła

klimakonwektor
Instalacja grzewcza oparta o pompę ciepła umożliwia nie tylko ogrzewanie budynku zimą, ale również jego schładzanie w czasie letnich opałów. Dzięki temu nie ma potrzeby korzystania z dodatkowego urządzenia klimatyzującego.

Metody chłodzenia pomieszczeń przy pomocy pomp ciepła można podzielić na dwa typy - pasywny oraz aktywny. W każdym wypadku wyboru należy dokonać indywidualnie kierując się metodą działania, efektywnością chłodniczą oraz zużyciem energii. Zanim decyzja zapadnie warto przyjrzeć im się bliżej i dobrać rozwiązanie najbardziej dopasowane do naszych potrzeb.


Chłodzenie pasywne
Chłodzenie pasywne, zwane jest także biernym lub naturalnym. Największym atutem tej technologii jest niski koszt eksploatacji i zużycia energii. System chłodzi dzięki temu że ma źródło dolne w gruncie lub wodach gruntowych. Krążący w układzie czynnik roboczy (najczęściej glikol), pochłania z niego niską temperaturę, która w lecie wynosi ok. 6-10˚C, a następnie przekazuje ją wodzie w systemie centralnego ogrzewania. Zimna ciecz zostaje rozprowadzona w końcowym systemie, np. w ogrzewaniu ściennym i absorbuje nadmiar ciepła z pomieszczenia. Efektywność tego systemu można dodatkowo zwiększyć instalując kasetony sufitowe lub klimakonwektory. Podstawą działania klimakonwektora jest przepływ wody z układu grzewczo-chłodzącego poprzez wymiennik aluminiowy. Turbina wentylatora z kolei wymusza dalej ruch powietrza, które jest czyszczone i filtrowane, a dzięki temu mniej wilgotne. – Urządzenie jest dzięki temu bardziej przyjazne środowisku. Ponadto stanowi alternatywę dla alergików – w przeciwieństwie bowiem do np. ogrzewania podłogowego, sprawia, że kurz nie unosi się stale w powietrzu – tłumaczy Andrzej Wicher, ekspert z firmy Fabryka Pomp Ciepła NTS-Energy sp. z o.o. Do chłodzenia pasywnego nadają się tylko dwa systemy w pompach - woda-woda lub glikol-woda. Ponadto trzeba pamiętać o tym, że pompa musi być wyposażona w moduł chłodzenia pasywnego, oraz że w lecie grunt gromadzi na tyle dużo ciepła, że moc chłodnicza urządzenia maleje już po miesiącu pracy, a na koniec sezonu jest niewystarczająca.

Chłodzenie aktywne
Chłodzenie aktywne umożliwiają tzw. pompy odwracalne, które funkcjonują podobnie do lodówki. Aby urządzenie zaczęło chłodzić należy odwrócić jego bieg działania. Dzięki temu może pełnić dwie funkcje - źródła ciepła i chłodziarki. Odwracając zarówno kierunek tłoczenia sprężarki jak i zawór rozprężający zmienia się kierunek przepływu czynnika chłodniczego, a co za tym idzie kierunek przepływu ciepła. Efektywność tej metody chłodzenia jest czterokrotnie wyższa w porównaniu z pasywnym, ponieważ do działania wykorzystuje pracę sprężarki. – Praktycznie każdy producent ma w swojej ofercie pompy ciepła odwracalne lub jest w stanie zaoferować taką pompę na zamówienie – tłumaczy Andrzej Wicher - Wybór systemu z chłodzeniem aktywnym jest zdecydowanie najlepszy i najbardziej wydajny.

W trybie ogrzewania pompa ciepła ma nieco większą moc i sprawność, niż w trybie chłodzenia. – Spowodowane jest to tym, że energia elektryczna pobierana przez sprężarkę zamieniana jest w ciepło, które w trybie ogrzewania łączy się z ciepłem pobieranym z dolnego źródła. W trybie chłodzenia ta dodatkowa energia cieplna również powstaje w sprężarce, efekt jest jednak odwrotny – pogarsza to bilans chłodzenia – tłumaczy ekspert z Fabryki Pomp Ciepła NTS-Energy sp. z o.o.

Warto zaznaczyć, że zapotrzebowanie energetyczne systemu wyposażonego w pompę ciepła, jako urządzenie chłodzące jest niższe niż w przypadku tradycyjnej klimatyzacji.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Centralne ogrzewanie
2013-05-29 12:14:28
Tagi do artykułu: klimatyzacja | centralne ogrzewanie | pompy ciepła | Urządzenia
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
Wilgoć na ścianie

Osuszacze powietrza

Problemem często pojawiającym się w domu jest zbyt duża wilgoć. Skutkami nadmiernej wilgoci są grzyby, drobnoustroje, złe samopoczucie, a nawet poważne choroby. Jeżeli wilgoć pojawia się okresowo, wystarczy intensywnie wietrzyć i ogrzewać mieszkanie. Jeśli jednak wilgoć jest dość duża, aby uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji, warto zaopatrzyć się w odwilżacz powietrza, zwany inaczej osuszaczem.
nagrzewnica gazowa

Nagrzewnice elektryczne i gazowe – specyfikacja

Nagrzewnice powietrza wykorzystuje się do ogrzewania obiektów produkcyjnych, magazynowych, gospodarczych oraz wnętrz jesienią i zimą. Na rynku istnieje wiele urządzeń tego typu, które różnią się między sobą mocą grzewczą i metodą zasilania. Czym kierować się przy wyborze nagrzewnicy?
Wentylator marki First Austria

Jaki wentylator do domu i biura?

Wentylator wciąż kojarzy się z tradycyjnym urządzeniem, w którym kilkuramienne śmigło napędzane jest przez wirnik. Dzięki niemu powietrze rozpędza się i oziębia dając w efekcie przyjemny podmuch, chłód i ulgę w upalne dni.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Ogrzewanie które nie ma sobie równych

Pompa ciepła w domu jednorodzinnym
Wybór konkretnego systemu grzewczego pociąga za sobą konsekwencje na długie lata użytkowania i utrzymania domu. Współcześni inwestorzy są zdecydowanie bardziej świadomi możliwości jakie niesie postęp technologiczny. Dlatego też częściej niż jeszcze kilka lat temu decydują się na nowatorskie rozwiązania i często na większe nakłady finansowe w trakcie realizacji inwestycji, aby po zakończeniu budowy mieć pewność, że utrzymanie wymarzonego domu nie będzie zbyt dużym obciążeniem dla budżetu.

Powietrzne pompy ciepła – instalacja i sposób działania

pompa ciepła
Popularne paliwa służące do zasilania urządzeń i maszyn wyczerpują się na całym świecie. Pompy ciepła to innowacyjne urządzenia grzewcze, które powstały w myśli idei ekologicznych. Czy stanowią alternatywę, która efektywnie zastąpi dotychczasowe instalacje grzewcze? Kogo na nią stać?

Wentylacja i klimatyzacja budynków mieszkalnych

wentylacja
W pomieszczeniach przeznaczonych na stały pobyt ludzi należy instalować wentylację grawitacyjną. Dobrze wykonana wentylacja zapewnia odpowiednią jakość środowiska wewnętrznego (wymiana, czystość, wilgotność, temperatura i prędkość ruchu powietrza w pomieszczeniu)...

Grzejnik hybrydowy - grzanie i chłodzenie w jednym

grzejnik
Briza, nowy grzejnik hybrydowy, zapewnia komfortowe ciepło zimą i orzeźwiający chłód latem. Ultracienki grzejnik o potężnej mocy łączy superwydajną technologię grzewczą Low H2O z cichym, dynamicznym systemem chłodzenia.
Przed nowym grzejnikiem o nazwie Briza Jaga postawiła dwa zadania: grzanie i chłodzenie, a ich realizację powierzyła supernowoczesnym systemom...