Porotherm Dryfix – obniż koszty prądu i wody na budowie

budowa domu

fot. budowa domu

Do kosztów budowy domu wlicza się nie tylko zakup materiałów i robocizna pracowników. Znaczącą część wydatków stanowi również zużycie wody i prądu na placu budowy. Odpowiedni dobór materiałów budowlanych pozwala na spore oszczędności w zużyciu tych mediów.

Zobacz również: Wkłady szybowe do okien

Na każdą budowę warto spojrzeć nie tylko przez pryzmat zakupu materiałów budowlanych, ale również innych kosztów, jakie będzie musiał ponieść inwestor. Często okazuje się, że zakup tańszych materiałów budowlanych wydłuża czas niezbędny do zakończenia inwestycji i generuje wyższe koszty budowy.

Prąd i woda na budowie
Dobrym przykładem jest tutaj prąd budowlany – niezbędny na każdej budowie. Umowy z dostawcami energii zawierane są na określony czas (najczęściej 3, 6 lub 12 miesięcy), a rozliczenie następuje na podstawie realnego zużycia energii, powiększonego o stałą – niestety z reguły dość wysoką – opłatę abonamentową. Średnie koszty miesięczne mogą wynieść nawet kilkaset złotych. Z uwagi na abonament, za prąd zapłacimy również w miesiącach, kiedy zużycie jest nieznaczne. Im dłużej trwa budowa, tym bardziej niekorzystne będą dla nas rozliczenia z dostawcą prądu.

Alternatywą dla takiego przyłącza jest agregat prądotwórczy. W takiej sytuacji zapłacimy zarówno za wynajem, jak i za eksploatację sprzętu. Zaletą jest jednak możliwość krótkoterminowego wynajmu urządzenia – na przykład tylko na te dni, kiedy będzie ono niezbędne do prowadzenia prac budowlanych. Z perspektywy kosztów jest to rozwiązanie bardziej optymalne.

W przypadku wody, pozyskuje się ją ze studni (jeśli jest dostępna) lub kupuje „na litry” i dowozi beczkowozami. Tutaj jednak również obowiązuje zasada mówiąca o tym, że im mniejsze zużycie wody, tym niższe koszty budowy.

Dryfix – murowanie bez prądu

pustaki i pianka

fot. pustaki i pianka

Nowoczesne systemy murowania dążą do ograniczania zużycia mediów i tym samym obniżania realnych kosztów budowy. System murowania na suchą zaprawę Porotherm Dryfix umożliwia wzniesienie wszystkich ścian nośnych i działowych bez zużywania prądu i wody. Pustaki ceramiczne są murowane specjalną zaprawą aplikowaną z tuby. Co ważne, inwestor otrzymuje od producenta dokładnie tyle zaprawy, ile jest niezbędne do wymurowania ścian. Nie ma więc zagrożenia, że powstaną nadwyżki zamówionego materiału.

Murowanie na suchą zaprawę jest nawet o połowę szybsze, niż w standardowym systemie pióro-wpust na klasyczną zaprawę. W systemie Dryfix inwestor oszczędza również czas – a tym samym zmniejsza koszty robocizny. W konsekwencji koszty wymurowania jednego metra kwadratowego ściany z wykorzystaniem zaprawy Dryfix może okazać się o kilka procent tańsze, niż w przypadku użycia „klasycznej” technologii.REKLAMAPK

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)