X
Logo Projektoskop.pl
 
 
 
 
 
 

Jasne czy ciemne – wybieramy panele do domu

salon
Podłoga to istotny element każdego mieszkania. Zmieniamy ją przy okazji większych remontów lub gdy się zużyje, dlatego warto zainwestować w trwały i dobry materiał, z którego zostanie wykonana. Jednocześnie warto zadbać, aby podłoga współgrała z resztą otoczenia tj.: ścianami i sufitem.


Planując wymianę podłogi należy zastanowić się, w jakich kolorach chcemy urządzić poszczególne pokoje, a także w jakich odcieniach będą meble i dodatki. Przede wszystkim należy zadać sobie pytanie, co będzie lepsze – ciemne czy jasne panele? Podpowiadamy, jakie panele podłogowe wybrać, aby pasowały do domowego wnętrza.

salonJasne panele podłogowe
Jasne podłogi powiększają optycznie wnętrze i sprawiają wrażenie naturalności i prostoty. Taka podłoga stanowi doskonałe tło dla większości aranżacji. W nowoczesnych pomieszczeniach wystarczy wstawić proste, lekkie meble oraz dodatki w srebrzystych odcieniach. Jasne panele w salonie doskonale współgrają także z klasycznymi aranżacjami.

Delikatne tło podłogi bardzo dobrze eksponuje nowoczesny charakter mebli. Warto unikać zarówno zbyt jasnych barw, aby wnętrze nie stało się zbyt monotonne, jak i ciężkich, bogato zdobionych mebli.
Jeżeli zdecydujemy się na ciemne meble na jasnej podłodze, warto zadbać, aby były one lekkie, niemal ażurowe w swojej formie. Tego rodzaju dodatki sprawią, że wnętrze nabierze charakteru.

sypialniaJasna podłoga doskonale będzie harmonizować zarówno z jasną, jak i ciemną ścianą. Jasna ściana idealnie nadaje się do wnętrz słabo oświetlonych, ponieważ powiększa i rozświetla przestrzeń. Natomiast ciemne i zdecydowane kolory ścian sprawdzą się najlepiej w dużych i wysokich pomieszczeniach.

Ciemne panele podłogowe
Jasna podłoga nie pasuje do wszystkich wnętrz. Pokoje z ciemną podłogą sprawiają wrażenie przytulności i ciepła, są także optycznie pomniejszone. Ciemna podłoga lubi duże przestrzenie, zestawienia ze szkłem, metalem, a także kamieniem. Idealnym dodatkiem są gładkie płaszczyzny materiałów o zdecydowanej barwie.

salonDoskonały efekt można uzyskać zestawiając ciemną podłogę z jasną ścianą oraz ciemnymi, geometrycznymi dodatkami. Taka ściana stanowi bardzo ciekawe tło dla dużych ozdób wykonanych z naturalnych materiałów, jak glina czy wiklina.
Warto jednak wiedzieć, że na ciemniejszych podłogach bardziej widoczny jest kurz, wszelkiego rodzaju uszkodzenia i zabrudzenia.

Należy także wiedzieć, że deski ułożone prostopadle względem kierunku padania światła wydają się jaśniejsze, a równoległe – ciemniejsze. Powinno się je układać równolegle względem kierunku padania światła także dlatego, że połączenia między deskami są mniej widoczne. Sztuczne światło może także sprawić, że deski będą wyglądały nieco inaczej niż przy naturalnym oświetleniu.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Podłogowe
2016-07-27 09:25:55
Tagi do artykułu: podłogi | panele | panele podłogowe | deski
 
Powiązane galerie:
Galeria Salony, pokoje dzienne Salony, pokoje dzienne Galeria Sofy, kanapy Sofy, kanapy Galeria Wnętrza Wnętrza Galeria Podłogi Podłogi
 
    Najlepsze projekty domów