X
Logo Projektoskop.pl
 
 
 
 
 
 

Izolacja wentylacji

Instalacja wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła
Centralna instalacja wentylacyjna i klimatyzacyjna już wkrótce wejdą do standardów wyposażenia budynków. To konsekwencja ciągłego wzrostu standardu życia i wymagań wobec nowo powstających inwestycji. Eksploatacja tych systemów jest kosztowna i kłóci się z ideą energooszczędności. Aby maksymalnie ograniczyć straty energii, zapobiec kondensacji pary wodnej i wytłumić hałas, instalacje wymagają odpowiedniej izolacji.


Kanały wentylacyjne to wykonane z blachy, duże i puste w środku rury. Stanowią one doskonałe medium dla rozchodzących się dźwięków i kondensacji pary wodnej. Wilgoć gromadząca się w kanałach w wyniku gwałtownych różnic temperatur może osadzić się na ścianach budynku i spowodować rozwój pleśni lub grzybów. Aby temu zapobiec, należy zastosować odpowiednią izolację. Prawidłowe ocieplenie rur wentylacyjnych znacząco obniży ich właściwości akustyczne. Ponadto w kanałach przestanie skraplać się para wodna.

klimatyzatorWybieramy ocieplenie instalacji wentylacyjnej
Do niedawna wełna izolacyjna do kanałów wentylacyjnych wzmocniona folią była technologią najczęściej stosowaną przez instalatorów. Zadaniem folii było zabezpieczenie wełny mineralnej przed kondensacją pary wodnej, jednak ze względu na niską wytrzymałość bardzo krótko spełniała swoje zadanie. Często dziury powstawały już podczas montażu. W efekcie wełna nasiąkała wilgocią a izolacja nie pełniła bariery dyfuzyjnej na całej swojej powierzchni. Warto dodać, że pylenie wełny mineralnej jest szkodliwe dla zdrowia i może pogorszyć jakość powietrza w budynku.

Zastosowanie wełny mineralnej do izolacji instalacji nie spełnia aktualnych norm oraz obowiązującego Rozporządzenia Ministra Infrastruktury, które mówi o tym, że „Budynek i jego instalacje grzewcze, wentylacyjne, klimatyzacyjne i c.w.u. powinny być zaprojektowane i wykonane w taki sposób, aby ilość ciepła, chłodu i energii elektrycznej, potrzebnej do użytkowania budynku zgodnie z jego przeznaczeniem, można było utrzymać na racjonalnie niskim poziomie”.

otulinaNa przeciw tym wymogom wyszli producenci otulin instalacji. W sprzedaży dostępne są gotowe systemy izolacji poliolefionowe, polietylenowe i kauczukowe. Jakość i grubość izolacji kanałów wentylacyjnych wykonanych w tej technologii jest nieporównywalna. Materiały te są lekkie, cienkie, a ich właściwości doskonale wpisują się w obowiązujące normy. Dzięki zwartej strukturze, elastyczności i użytym surowcom doskonale przylegają do powierzchni rur, nie przepuszczają wilgoci, chronią przed hałasem i kondensacją pary wodnej. W odróżnieniu od wełny mineralnej nie kruszą się i trudno je uszkodzić.

Cena izolacji kanałów wentylacyjnych
Koszt instalacji izolacji przed zmiennymi temperaturami i hałasem zależy od wielu czynników. Otuliny mają szerokie zastosowanie. Izoluje się nimi instalacje chłodnicze, klimatyzacyjne, grzewcze i sanitarne, których temperatura mieści się w przedziale od -200 stopni C, do +116 stopni C. Wybór odpowiedniej otuliny zależy od średnicy rury i grubości jej ścianki.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Instalacje HVAC
2016-08-07 10:14:18
Tagi do artykułu: izolacje | rury | wentylacja | instalacje | Wełna mineralna
 
Powiązane galerie:
Galeria Drzwi Drzwi      
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
Wilgoć na ścianie

Osuszacze powietrza

Problemem często pojawiającym się w domu jest zbyt duża wilgoć. Skutkami nadmiernej wilgoci są grzyby, drobnoustroje, złe samopoczucie, a nawet poważne choroby. Jeżeli wilgoć pojawia się okresowo, wystarczy intensywnie wietrzyć i ogrzewać mieszkanie. Jeśli jednak wilgoć jest dość duża, aby uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji, warto zaopatrzyć się w odwilżacz powietrza, zwany inaczej osuszaczem.
nagrzewnica gazowa

Nagrzewnice elektryczne i gazowe – specyfikacja

Nagrzewnice powietrza wykorzystuje się do ogrzewania obiektów produkcyjnych, magazynowych, gospodarczych oraz wnętrz jesienią i zimą. Na rynku istnieje wiele urządzeń tego typu, które różnią się między sobą mocą grzewczą i metodą zasilania. Czym kierować się przy wyborze nagrzewnicy?
Wentylator marki First Austria

Jaki wentylator do domu i biura?

Wentylator wciąż kojarzy się z tradycyjnym urządzeniem, w którym kilkuramienne śmigło napędzane jest przez wirnik. Dzięki niemu powietrze rozpędza się i oziębia dając w efekcie przyjemny podmuch, chłód i ulgę w upalne dni.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

System izolacji plastikowych rur

izolacja
Tubolit AR Fonowave to zaawansowana technologicznie izolacja, składająca się z otuliny i specjalnej samoprzylepnej taśmy. Dzięki jej zastosowaniu hałas generowany przez transportowane przez rury medium, groźna dla szczelności izolacji kondensacja pary wodnej, uszkodzenia mechaniczne i trudności w montażu już nigdy więcej nie będą stanowiły żadnego problemu...

Zimą zadbaj o ciepły dom

ocieplanie
Ponad połowa (53 proc.) ciepła w przeciętnym domu ucieka przez ściany zewnętrzne. Ocieplenie tych ścian to jedynie 2 proc. kosztów budowy całego domu. Warto więc zainwestować w odpowiednią termoizolację, by później zaoszczędzić na ogrzewaniu. Inwestycja w wełnę mineralną lub styropian zwróci się z nawiązką.

Nowoczesne elewacje domów

drzwi zewnętrzne
Elewacja jest wizytówką domu. Jej wygląd jest tak samo ważny co wnętrze. Dlatego nic dziwnego, że mieszkańcom, zależy na tym aby była ona trwała i zachowała piękny wygląd przez długie lata.
Oprócz funkcji estetycznych, elewacja zewnętrzna powinna ochraniać budynek przed szkodliwymi czynnikami atmosferycznymi – przed deszczem, palącym słońcem, śniegiem, mrozem oraz przed działaniem zanieczyszczeń chemicznych.

Dom energooszczędny – projektowanie z myślą o przyszłości.

dom jednorodzinny
Inwestorzy zwracają baczniejszą uwagę na koszty – nie tylko budowy, ale również utrzymania domu, bowiem zdają sobie sprawę, że energia będzie drożeć. Koszt utrzymania domu energooszczędnego jest zdecydowanie niższy. Warto również wspomnieć o zmianach w Prawie budowlanym, które nakładają obowiązek certyfikowania budynków. W przyszłości domy energooszczędne legitymujące się certyfikatem energetycznym o dobrych współczynnikach będą atrakcyjne na rynku nieruchomości i ich cena będzie wyższa w porównaniu z domami wyposażonymi w standardowe rozwiązania. W odpowiedzi na oczekiwania inwestorów pracownia MTM STYL stworzyła kolekcję domów energooszczędnych wyposażonych w najnowocześniejsze instalacje i rozwiązania.