X
Logo Projektoskop.pl
 
 
 
 
 
 

Balkon, loggia, taras - jak urządzić?

Właściciele balkonów, loggii i tarasów to prawdziwi szczęściarze. Wielu z nich jednak nie zdaje sobie sprawy ze skarbu, jaki posiadają. Nic dziwnego, jeśli ten kawałek przestrzeni do rekreacji nie jest odpowiednio zaaranżowany. Jak urządzić loggię, balkon lub taras?


Jeszcze do niedawna balkon, loggia w bloku i tarasy służyły głównie jako letnie suszarnie na pranie. Moda na użytkowanie tej przestrzeni w sposób rekreacyjny przyszła całkiem niedawno. Czasopisma, portale i telewizyjne programy wnętrzarskie podają setki gotowych pomysłów na aranżacje w różnych stylach i o różnej funkcjonalności. Sklepy z wyposażeniem wnętrz i markety ogrodnicze także nie pozostają obojętne w tym temacie. W ich ofercie pojawia się coraz więcej gotowych zestawów mebli, dekoracji i ciekawych ozdób.

Jak zagospodarować loggię?
balkonNa początek należało by wyjaśnić, jak wygląda loggia. Otóż jest to rodzaj wnęki obudowanej co najmniej z trzech stron, zamkniętej przeszkleniem lub ograniczonej barierką. Dzięki temu dobrze chroni przed deszczem i wiatrem. Niektórzy właściciele loggii zamykają ją przeszkleniem całkowicie, tworząc coś w rodzaju ogrodu zimowego, będącego jednocześnie przedłużeniem pokoju dziennego.
Ponieważ przestrzeń ta poniekąd łączy się z salonem, elementy wyposażenia obu wnętrz powinny ze sobą współgrać. Do pełnego relaksu w obrębie loggii nie może zabraknąć zieleni. W oranżerii należałoby postawić na domowe rośliny a loggię otwartą na zewnątrz można udekorować kwiatami ogrodowymi, nadającymi się do uprawy w doniczkach. Na nasłonecznionych ścianach dobrze zaprezentują się dekoracyjne pnącza. Przytulny i romantyczny nastrój w letnie wieczory pomogą uzyskać dekoracyjne poduszki i urocze latarenki.

Relaks na balkonie i letnia impreza na tarasie
Aranżacje balkonówNiezależnie od jego powierzchni, zawsze znajdzie się dobry pomysł na aranżację balkonu. Na dużym zmieści się nawet leżak rozkładany metalowy a na małym choć niewielki stolik lub blat, przy którym będzie można poczytać książkę i wypić aromatyczną kawę. Wystarczy trochę wyobraźni i cierpliwości w poszukiwaniu odpowiedniego wyposażenia.

Taras, zwłaszcza z wyjściem na ogród, daje najwięcej swobody aranżacyjnej. W zależności od pory roku i okoliczności można dowolnie zmieniać jego wystrój i przeznaczenie. Wiosną pięknie zaprezentuje się udekorowany wczesnymi kwiatami w doniczkach. Podczas zjazdu rodzinnego lub imprezy letniej zmieści się na nim duży stół i krzesła, oświetlone nocą przez nastrojowe lampiony. Siedząc na rattanowym komplecie wypoczynkowym, można z niego podziwiać krajobraz jesiennego ogrodu. Zimą zaś taras udekorowany zielonymi iglakami w donicach i kolorowymi lampkami, będzie przypominał o nadchodzących świętach Bożego Narodzenia.
tarastarastarasoczko wodneAranżacje balkonówtarasdekoracje
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Wykańczanie
Autor: Agnieszka Bykowska
2016-09-01 11:27:56
Tagi do artykułu: balkony | tarasy | ogrody zimowe
 
Powiązane galerie:
Galeria Dekoracje Dekoracje Galeria Stoły Stoły Galeria Okna Okna Galeria Poduszki Poduszki
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
gaz

Jak zmienić sprzedawcę gazu i sporo na tym zaoszczędzić?

Kiedy rachunek za gaz zaczyna nadmiernie obciążać twój budżet możesz, jak w przypadku energii elektrycznej, zmienić sprzedawcę. Wbrew pozorom nie jest to trudne i wymaga przejścia jedynie kilku formalnych kroków. Oto zwięzły poradnik dla wszystkich, którzy potrafią liczyć własne pieniądze, i którzy właśnie pomyśleli o takiej operacji.
Taras ułożony z płyt Libet decco i z desek

Domy z tarasem

Nowoczesne projekty domów z tarasem pokazują jak efektywnie korzystać z elementów architektury przydomowej i cieszyć się z uroków okolicznego krajobrazu oraz poprawy funkcjonalności całego budynku.
deski

Drewniane kompozyty

Współczesne trendy w architekturze krajobrazu to przede wszystkim roślinność o nieukształtowanej przez człowieka formie, przestrzeń i naturalne materiały. Głównym elementem ogrodowej architektury jest taras – miejsce przyjacielskich spotkań i odpoczynku. Wykorzystywany jest od wiosny do jesieni, dzięki czemu pełni funkcję otwartego salonu. Warto zadbać o trwały materiał na taras, który będzie służyć przez wiele sezonów.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Tarasy, werandy, ganki...

taras
Każdy, kto ma taras lub balkon wie, jak wspaniałe jest to miejsce. Dla mieszkańców domów wielorodzinnych, dzięki odpowiedniej aranżacji i dekoracji może stać się namiastką przydomowego ogrodu.

Zieleń w pojemnikach

Rośliny w ozdobnych donicach
Rośliny w donicach stanowią doskonały pomysł na udekorowanie naszych okien, tarasów czy balkonów. Dobierając odpowiednie osłony na kwiaty, można ciekawie ozdobić zarówno wnętrze naszego mieszkania jak i ogrodowy kącik wypoczynkowy. Dodatkowo rośliny w pojemnikach bardzo łatwo przestawiać, co umożliwia nam łatwą zmianę kompozycji, eksponując je wtedy, gdy najładniej kwitną.

Zielone dachy we Wrocławiu

Zielony dach
28 października 2009 r. w budynkach wrocławskiego Uniwersytetu Przyrodniczego odbyła się konferencja zatytułowana: „Dachy zielone – wyzwania dla problemów środowiskowych XXI wieku?”. Uczestnicy konferencji mogli posłuchać m.in. o: systemach dachów zielonych, ich projektowaniu – konstrukcjach, pokryciach dachowych, hydro i termoizolacji. Wykłady ilustrowane były prezencjami, przykładami realizacji koncepcji zielonych dachów zarówno z Polski jak i świata.

Tarasy i werandy – Twoja strefa relaksu

taras
Ogród to nasza strefa relaksu. Otaczająca nas zieleń oraz świeże wiosenne powietrze stwarzają idealne warunki do odpoczynku i rekreacji. Wraz z nadejściem cieplejszych dni coraz więcej czasu zaczynamy spędzać na tarasach czy werandach, będących idealnym miejscem do wypoczynku i spotkań towarzyskich.