X
 
Logo Projektoskop.pl
 
 
Kredyty hipoteczne
 
 
 
 
 

Cegły - ponadczasowy materiał budowlany

Cegła to najpopularniejszy materiał budowlany od czasów starożytnych. Jej początki sięgają szóstego lub piątego tysiąclecia przed naszą erą. Pierwsze cegły wyrabiano ręcznie z mułu lub gliny i sieczki. Sieczkę łączono poprzez ugniatanie z mułem lub gliną. Dzięki niej materiał budowlany był bardziej wytrzymały. Wyrobioną mieszankę porcjowano do drewnianych prostokątnych form, które otwierały się z góry i z dołu.


Uformowane bloczki musiały wysychać na słońcu nawet kilka miesięcy. Dopiero z końcem IV w p.n.e. W Mezopotamii zaczęto ją wypalać, przez co produkcja i zastosowanie materiału w budownictwie stawało się coraz bardziej powszechne.
Około I w p.n.e. w Rzymie stosowano kwadratową cegłę rzymską. Największe bloczki miały wymiar 58x58x4 cm. Jej popularność znacznie spadła, gdy rynek budowlany podbił beton.
Renesans cegły datuje się na XI wiek, kiedy to na nowo stała się najpopularniejszym materiałem budulcowym. Na przełomie wieków niejednokrotnie toczyła bój z betonem, prefabrykatami i wielką płytą. Zastosowanie konstrukcyjne cegły jest z pewnością uboższe niż żelbetonu i prefabrykatów. Konstrukcje betonowe są solidniejsze, a ponadto dają możliwość budowania wyższych i okazalszych obiektów. Dodatkowym atutem jest cena. Koszt produkcji cegły jest duży.


Obecnie cegła to doskonały materiał dekoracyjny dla elewacji i aranżacji wnętrz.

Budowa cegły
Poszczególne części prostopadłościanu mają swoje nazwy: najmniejsza powierzchnia to główka, długa i wąska płaszczyzna to wozówka, zaś największa to podstawa. Pomimo rożnych rozmiarów, przyjęło się, że proporcje cegły to 1:2:4.

Podział i zastosowanie cegieł
Cegły ceramiczne można podzielić ze względu na stopień wypalenia i użyte do produkcji surowce. Oprócz cegieł zwykłych w budownictwie popularne są: cegły klinkierowe i szamotowe. Sposób wykończenia powierzchni bocznych dzieli cegły na kolejne dwie grupy wyrobów: zwykłe i licowe.

Przykład zastowania cegły do budowy budynku użyteczności publicznej.Ze względu na sposób wykonania, klasy wytrzymałości (mierzone jako wytrzymałość na ściskanie w MPa) i drążenia polski rynek oferuje wyroby o następujących oznaczeniach:
cegły pełne (P)
cegły bez otworów (B)
cegły drążone (D)
cegły szczelinowe (S)

Rodzaje i wymiary cegły(cm):
cegła zwykła pełna (standardowa: 6,5 x 12,0 x 25,0)
cegła licówka do licowania ścian
cegła sitówka (standardowa: 6,5 x 12,0 x 25,0 lub 10,2 x 12,0 x 25,0 lub 14,0 x 12,0 x 25,0) może mieć nawet 100 otworów
cegła kanalizacyjna do murowania przewodów kanalizacyjnych o standardowych wymiarach 6,5 x 12,0 x 25,0.
cegła kratkówka (standardowa: 6,5 x 12,0 x 25,0 lub 14,0 x 12,0 x 25,0 lub 18,8 x 12,0 x 25,0 lub 22,0 x 12,0 x 25,0 )
cegła dziurawka (standardowa: 6,5 x 12,0 x 25,0)- otwory są na przestrzał, mogą być: okrągłe, owalne, prostokątne; wzdłuż główki, lub wozówki
cegła poryzowana o zwiększonej porowatości
cegła kominówka ma kształt klina
cegła klinkierowa (pełna lub z otworami) może mieć różne wykończenie, produkowana w rożnych wymiarach

Produkty Porotherm
Porotherm to nowoczesny system budowy domu. Na targach budowlanych BUDMA w maju 2009r otrzymał złoty medal Międzynarodowych Targów Poznańskich za najwyższy poziom jakości i technologię w kategorii materiałów wznoszeniowych. Porotherm 44 przeznaczony jest do wznoszenia ścian jednowarstwowych. Grubość takiego muru to 44cm. Poszczególne pustaki łączy się metodą na pióro i wpust stad nie wymagają spoin pionowych. Pustki powietrzne poprawiają parametry termiczne i utrzymanie odpowiedniego poziomu wilgotności powietrza. Gotowy mur wystarczy otynkować. Nie wymaga warstwy ocieplenia co znacznie obniża koszt budowy domu.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Ściany
Autor: Agnieszka Bykowska
2009-07-14 12:37:48
Tagi do artykułu: Cegła | Cegły ceramiczne | cegły klinkierowe | cegły pełne | wymiary cegły | Porotherm | ściany jednowarstwowe
Podyskutuj na forum (0):
 
Bądź pierwszym, który doda komentarz do tego artykułu. Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać nowy komentarz...
 
Inne wiadomości
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
geodeta

Współpraca z geodetą – realizacja projektu domu

Kim jest geodeta i dlaczego współpraca z nim jest niezbędną częścią przygotowań do budowy domu? Sprawdź!
Ocieplenie poddasza

Nowoczesne izolacje natryskowe

Wybrane technologie izolacyjne mają bezpośredni wpływ na efektywność energetyczną budynków oraz komfort ich użytkowania. Dlatego podczas wyboru metody izolacji, warto wziąć pod uwagę izolacje piankowe oraz powłoki polimocznikowe, które ze względu na swoje liczne zalety stają się coraz bardziej popularne w budownictwie.
dom wielorodzinny

Mieszkanie w domu? Jak dobrze zaplanować przestrzeń w domu wielorodzinnym?

Chciałbyś dowiedzieć się czegoś o domach dwurodzinnych? Projekt tego typu stwarza naprawdę dużo możliwości aranżacyjnych. Sprawdź, jakie rozwiązania praktykuje się w celu zapewnienia wszystkim mieszkańcom najwyższego poziomu komfortu.
Cegła klinkierowa Long John

Cegła klinkierowa Long John - klasyczna technologia w nowoczesnym budownictwie

Klinkier od zawsze kojarzył się z klasycznymi rozwiązaniami w wykończeniu elewacji oraz wnętrz domów. Cegły Long John to propozycja dla tych, którzy stawiają na nowoczesność, nie rezygnując jednocześnie ze sprawdzonej technologii.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Ściany jednowarstwowe

ściana jednowarstwowa
Ściana jednowarstwowa gwarantuje prostotę i szybkość wznoszenia budynku. Co więcej, ściana taka posiada ogromne zalety energooszczędne, nie ustępujące ścianom wielowarstwowym. Właśnie dlatego dedykowana jest do budowy domów jednorodzinnych.

Ciepły i oszczędny dom dzięki ścianom bez docieplenia

pustaki i pianka
Ostatnie analizy rynku budowlanego pokazują, że w znacznym stopniu drożeją materiały izolacyjne. Ta informacja nie musi jednak zasmucać osób, które planują niebawem budowę domu. Można bowiem zastosować nowoczesne rozwiązania, jakimi są zewnętrzne ściany nośne niewymagające docieplenia. Dzięki jednowarstwowym ścianom budowa ciepłego i przytulnego domu staje się korzystniejsza ekonomicznie, łatwiejsza i szybsza w realizacji.

Ściana trójwarstwowa – dla tych, którzy nie uznają kompromisów

budowanie
Jak w prosty sposób połączyć solidność i wytrzymałość ściany z bardzo dobrymi parametrami termicznymi i akustycznymi? Zastosować najlepsze materiały w swojej klasie i „zamknąć” je w jednym murze.

Ściany jedno- czy dwuwarstwowe? Wady i zalety rozwiązań

budowa domu
Inwestorzy, którzy zdecydowali się na budowę domu z pustaków ceramicznych często stają przed decyzją dotyczącą technologii wznoszenia ścian zewnętrznych. W Polsce najpopularniejsze są ściany jedno- i dwuwarstwowe. Prezentujemy wady i zalety obu rozwiązań.