Ogród w wersji vintage

kostka brukowa

fot. kostka brukowa

Moda na otaczanie się postarzanym pięknem ma swoje źródło w tęsknocie za szlachetnością minionych czasów. Wyraża się na różne sposoby – od zamiłowania do bibelotów pokrytych stylową patyną, po potrzebę zorganizowania całej przestrzeni wokół siebie na modłę retro. Na fali tego trendu dużą popularnością cieszą się ogrody w stylu vintage.

Styl vintage to znakomity sposób na nadanie posesji indywidualnego charakteru. Warto jednak rozsądnie projektować retro ogród – piękny efekt uzyskamy tylko wtedy, kiedy wszystkie jego elementy będą do siebie idealnie dopasowane. – Na spójność celowo postarzanej aranżacji ma wpływ zarówno architektura domu, nawierzchnie, otaczająca roślinność, jak i na przykład meble ogrodowe – tłumaczy Tomasz Ługowski, Główny Projektant firmy Bruk-Bet. – Nie warto stawiać na kompromisy. Wykorzystywanie niejednorodnych stylistyczne elementów może zniweczyć nasze marzenie o pięknym ogrodzie nadgryzionym zębem czasu – dodaje.

Kompozycja sentymentalna

kostka brukowa

fot. kostka brukowa

Aranżacje w duchu vintage sprawdzają się zarówno w przypadku dużych ogrodów, jak i mniej rozległych przestrzeni. – Bardzo ważne jest, aby zachowywały one związek z otaczającym krajobrazem. Dlatego zaleca się, aby projektować je na wsiach i w małych miasteczkach. W otoczeniu wielkomiejskiej, nowoczesnej architektury mogłyby wyglądać groteskowo – wyjaśnia Kamila Służewska, architekt krajobrazu z pracowni projektowo-wykonawczej Warsztat Zieleni. Obok harmonii z otoczeniem niezwykle ważna jest także kompozycja wewnątrz samego ogrodu. Decydując się na vintage, powinniśmy zadbać, by wszystkie elementy posesji – od elewacji budynku, poprzez ścieżki, roślinność, aż po ozdobne detale, były ze sobą spójne. – Planując ułożenie ścieżek czy placyków powinniśmy wystrzegać się nadmiernej geometrii, mocno zaznaczonych kształtów i kątów. Najlepiej sprawdzą się kompozycje składające się z miękkich, płynnie poprowadzonych linii – radzi Tomasz Ługowski, Główny Projektant firmy Bruk-Bet.

Retro w natarciu
Ogrody postarzane mają specyficzne wymagania, jeśli chodzi o wybór materiałów do zagospodarowania ścieżek czy dróg dojazdowych. – W takich realizacjach sprawdzą się wyroby postarzane, złożone z elementów o obitych krawędziach. Mogą to być na przykład wyślizgane, lekko obtłuczone płyty lub stylizowane kostki brukowe – radzi Tomasz Ługowski z Bruk-Betu. – Dobrze też jest wybierać materiały w naturalnej, ciepłej kolorystyce, takie jak beże czy kolory wapieni – dodaje. Niezwykle ważna jest także roślinność i detale nadające charakteru całemu ogrodowi. – W przypadku roślin sprawdzą się rodzime gatunki spotykane w najbliższym otoczeniu domu. Lepiej unikać roślin nietypowych i egzotycznych. Warto postawić na róże, jaśminowce, czy bzy. Ze stylem retro dobrze komponują się także kępy wysokich traw – dodaje Kamila Służewska z firmy Warsztat Zieleni. Ciekawym uzupełnieniem całości będą elementy dekoracyjne takie jak postarzane konewki, doniczki czy misy. Niezwykle ciekawym trendem jest moda na rdzę pokrywającą nie tylko ogrodowe naczynia, ale także meble. Bardzo ważne jest także ogrodzenie. W aranżacjach w stylu vintage doskonale sprawdzi się finezyjny płot z kutymi lub żeliwnymi przęsłami. REKLAMAPK

Przeczytaj również: Jasny i ciepły taras
Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)