X
Logo Projektoskop.pl
 
 
 
 
 
 

Montaż drzwi w ścianie nośnej i działowej

drzwi wewnętrzne
Drzwi zewnętrzne i wewnętrzne produkowane są w standardowych wymiarach. Dlatego bez większych problemów można dokupić samo skrzydło, gdy mamy do dyspozycji gotową futrynę.

Dopasowanie skrzydeł drzwiowych do futryny
Aby dopasować drzwi, należy dokładnie zmierzyć futrynę. Odległość w świetle wewnętrznych krawędzi może wynosić standardowo: 90 cm (czy 80 cm) szerokości na 200 cm wysokości. Może się zdarzyć, że przez wysoki próg drzwi muszą być niższe. Najłatwiej skrócić drzwi tłoczone z płyt drzwiowych Masonite.


Jak zaplanować i wytyczyć otwór drzwiowy?
Zanim zdecydujesz się na samodzielne kucie otworu w ścianie sprawdź jej funkcję. Inaczej montuje się drzwi w ścianie nośnej, a inaczej w ścianie działowej. Zazwyczaj grubość ściany nośnej to min. 20 cm, zaś działowe zwykle nie przekraczają 15 cm. Dla pewności zalecamy poradę u konstruktora lub skrupulatne zapoznanie się z projektem budowlanym.


Na co należy zwrócić szczególną uwagę:
- przebieg instalacji (jeżeli przebiega przez potencjalny obszar kucia, trzeba zrobić obejścia)
- różnica poziomów podłóg w pomieszczeniach które chcemy połączyć
- zaplanuj otwór drzwiowy tak, aby nie obić klamką ściany

MONTAŻ NOWYCH DRZWI W ŚCIANIE NOŚNEJ
1.Wzmocnienie nadproża
Na wysokości 210 cm od poziomu podłogi wykuwamy bruzdę (nie otwór!) na belkę nadprożową. Bruzda ma mieć szerokość przyszłego otworu drzwiowego z zapasem 10 cm z każdej strony, głębokość połowy grubości ściany i wysokość równą wysokości belki nadprożowej.
Belką nadprożową może być:
- dwuteownik wysokości 120 mm
- gotowy prefabrykat ( np. YTONG, lub nadproże żelbetowe wys. 190 mm)
- belka stropowa typu teriva o wysokości 240 mm z nadbetonem
nadproże stalowe
- a nawet podkład kolejowy
Nadproże stalowe wystarczy umieścić w wykutej bruździe, podlinkować i zapełnić zaprawą miejsca wsparcia.

Kolejność prac przy osadzaniu nadproża:
- Wybraną belkę nadprożową owijamy siatką tynkarską.
- Na wierzch belki nakładamy zaprawę.
- Belkę z zaprawą wkładamy w wykutą i odpyloną bruzdę.
- Podklinowujemy belkę, a puste miejsca w bruździe po obu końcach wypełniamy zaprawą.
- Gdy zaprawa zwiąże (ok. 2 dni) można osadzić belkę w ten sam sposób po drugiej stronie ściany.
- Konstrukcję należy pozostawić do związania na 2-3 dni.
- Gdy materiały zwiążą, można wykuwać resztę otworu.

2. Wykuwanie otworu drzwiowego
- Nanosimy na ścianę zarys otworu (z zapasem obustronnym 2-3 cm).
- Wzdłuż linii wytyczającej granicę otworu wykonuje się nacięcia tarczą - diamentową lub dłutem i młotowiertarką. (jeżeli nie wykonamy nacięć otwór może - Wyjść poszarpany, a tynk wokół niego może podpadać).
- Wykuwanie cegieł zaczynamy od góry robiąc duży otwór.
- Cegły powinno się wyjmować kolejno warstwami usuwając spod nich zaprawę.

Wskazówka: Jeżeli nasza ściana konstrukcyjna wykonana jest z betonu komórkowego, otwór można wyciąć piłą do bloczków.

Dalsza obróbka otworu zależy:
- Czy chcesz mieć drzwi?
- Czy drzwi mają być zamykane, czy przesuwane? Drzwi przesuwane nie wymagają ościeżnicy, a odpowiednia, lekka konstrukcja ścianki z płyt gipsowo- kartonowych pozwoli je zupełnie schować, gdy nie są zamknięte.

3. Osadzanie ościeżnicy
Ościeżnicę metalową zazwyczaj zalewa się zaprawą, a otwór nie wymaga wyrównania. Trzeba jedynie ustawić metalowy profil, a zaprawę cementowa wylewa się od góry. Dodatkowe zabezpieczenie przed wylewaniem można wykonać z desek.
Aby osadzić ościeżnicę drewnianą trzeba wyrównać otwór gotową gipsową mieszanką tynkarską.

Kolejność prac przy osadzaniu ościeżnicy:
- Elementy ościeżnicy należy złożyć na płaskim podłożu i sprawdzić kąty proste.
- Miejsca w których ościeżnica będzie się wtykała z pianką montażowa należy okleić taśmą malarską.
- Stawiamy ościeżnicę pionowo w otworze, korygując jej ustawienie klinami i poziomymi rozpornikami. Między ościeżem a ościeżnicą powinna pozostać szczelina szerokości 10-15 mm.
- W szczelinę między ościeżnicą a ościeżem wstrzykujemy piankę montażową niskoprężną.
- Poziome rozporniki pozostawiamy do całkowitego stwardnienia pianki.

MONTAŻ NOWYCH DRZWI W ŚCIANCE DZIAŁOWEJ
W ściance działowej znacznie prościej wykonać otwór drzwiowy ale zasady są inne niż dla ścian nośnych:
- Wyznaczony otwór powinien być około 8 cm wyższy niż wysokość drzwi i ościeżnicy. Jeżeli dla ściany nośnej wysokość wynosiła 210 cm, to dla przegrody nośnej będzie to 218 cm. Zamiast belki montuje się nadproże zbrojone.
- Dla standardowej ścianki nośnej z cegieł do 15 cm grubości potrzebujemy dwóch prętów zbrojeniowych (średnica: 10-12 mm.
- Umieszczamy je w warstwie zaprawy cementowej grubości o.k 5 cm
pręty umieszczamy w bruździe i od spodu opieramy deską szalunkową.
- Przykrywamy pręty zaprawą, którą wyrównujemy od góry.
- Po 2-3 dniach zdejmujemy szalunek i oprawiamy cały otwór tynkiem gipsowym.

Zasady montowania ościeżnicy są takie same jak dla ściany nośnej. Firma Classen oferuje szeroki wybór ościeżnic regulowanych, nawet powyżej 40 cm szerokości.

Więcej informacji o montażu ościeżnicy znajduje się w artykule: Samodzielny montaż ościeżnicy
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Stolarka
Autor: Agnieszka Bykowska
2016-06-08 10:37:29
Tagi do artykułu: drzwi | futryny | otwór drzwiowy | nadproża | belki nadprożowe | bruzda | profile | ścianki działowe | ściany nośne | nadproża zbrojone
 
Powiązane galerie:
Galeria Drzwi Drzwi      
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
DrzwiAV3

Zamek dla zapominalskich, czyli drzwi ryglujące się automatycznie

Zamykanie drzwi bez klucza – to możliwe. I nie chodzi tu o zwykłe zatrzaśnięcie drzwi, ale ich bezpieczne zaryglowanie, a więc zabezpieczenie przed włamaniem. Takie możliwości daje zamek Winkhaus autoLock.
montaż ościeżnicy

Montaż ościeżnicy

Decydując się na wymianę drzwi wewnętrznych, zazwyczaj wybieramy także nowe, dobrane do skrzydeł drzwiowych ościeżnice. Bogata oferta dostępnych na rynku ościeżnic pozwala nie tylko na wybór wymarzonego koloru, ale także odpowiedniego rodzaju – stałego lub regulowanego. Co istotne montaż ościeżnicy nie jest trudny i możemy go przeprowadzić samodzielnie!
drzwi z zamkiem autolock

Czy zamki wielopunktowe Winkhaus są zamkami antywłamaniowymi?

Zamki Winkhaus spełniają europejskie normy bezpieczeństwa dla drzwi o podwyższonej odporności na włamanie EN 1627-1630, a to oznacza, że mogą być elementem drzwi antywłamaniowych.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Metamorfoza wnętrza bez remontu

salon
Zmiana wystroju mieszkania często wiąże się z gruntowną przebudową wnętrza, ogromnym wysiłkiem i znacznym kosztami, jakie trzeba przeznaczyć na remont. Na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań, dzięki którym można zyskać dodatkowe pokoje bez potrzeby kucia ścian czy stawiania nowych.

Garderoba w wielkim mieście - zabudowy warte każdej kobiety

garderoba
W każdym domu potrzeba dużo miejsca na ubrania, buty i dodatki, które chcielibyśmy utrzymać w porządku. Najwygodniejszym rozwiązaniem jest garderoba, w której schowamy nie tylko potrzebne, na co dzień rzeczy, ale także paski, torebki i krawaty. Przestronna garderoba to marzenie każdej kobiety. Firma Komandor w swojej ofercie posiada szeroką gamę nowatorskich rozwiązań konstrukcyjnych, które spełniają to marzenie i pozwalają aranżować przestrzeń mieszkalną, według własnych potrzeb.

Drzwi wewnętrzne

drzwi wewnętrzne
Bierzemy się właśnie za remont naszego domu, mieszkania... Mamy już wszystko obmyślone: kolory ścian, jaka będzie podłoga, wiemy już które meble zakupimy. Pozostaje jeszcze jeden ważny element, który nie tylko będzie oddzielał różne pomieszczenia od siebie, ale także doda „kropkę nad i” naszemu wnętrzu, podkreśli jego styl i unikalny charakter. Nie ma się co spieszyć przy wyborze, gdyż całość musi ze sobą idealnie współgrać. Jednak wygląd to nie jedyna cecha która powinniśmy się kierować przy wyborze...

Drzwi zewnętrzne

drzwi zewnętrzne
Drzwi zewnętrzne oprócz funkcji użytkowej, coraz częściej stanowią ważny element aranżacji budynku. Warto zatem zadbać o odpowiedni materiał i kolor, tak aby współgrały one z charakterem domu. Wybierając, powinniśmy kierować się nie tylko estetyką ale przede wszystkim naszym bezpieczeństwem.