Wstawianie drzwi w ścianie nośnej i działowej krok po kroku

Wstawianie drzwi zewnętrznych

Osadzanie drzwi w ścianie nośnej i działowej przebiega w nieco różny sposób. Podpowiadamy, jak prawidłowo krok po kroku wstawić drzwi w ścianie nośnej krok po kroku, aby wszystkie prace przebiegły sprawnie i bezproblemowo.Jak zaplanować otwór w ścianie nośnej lub działowej?

Wstawianie drzwi - narzędzia

fot. Wstawianie drzwi – narzędzia

Jak zaplanować otwór w ścianie nośnej lub działowej?

Zanim zabierzemy się do pracy, musimy przede wszystkim sprawdzić, czy z jakim rodzajem ściany mamy do czynienia. Ściany nośne są zwykle nieco grubsze, a przede wszystkim spełniają w budynku inną funkcję, co wpływa także na sposób montażu drzwi oraz innych elementów. Jeśli nie jesteśmy pewni, warto zapoznać się dokładnie z planem budowlanym, bądź poprosić o poradę fachowca.

Planując wykucie otworu drzwiowego w ścianie nośnej lub działowej, musimy wziąć pod uwagę również kilka innych czynników. Ogromne znaczenie ma choćby przebieg instalacji elektrycznej. Jeśli jakiekolwiek jej elementy znajdują się w miejscu, gdzie chcemy umieścić otwór drzwiowy, będziemy musieli dodatkowo wykonać obejścia.

Warto pamiętać również o tym, aby tak zaplanować otwór drzwiowy, by przechodzenie z pomieszczenia do pomieszczenia było zwyczajnie wygodne. Drzwi powinny otwierać się dostatecznie szeroko bez obijania klamką sąsiedniej ściany, a ewentualne różnice poziomów podłóg między pomieszczeniami muszą zostać odpowiednio wyrównane lub wykończone bezpiecznym dla użytkowników progiem.

Prawidłowe osadzenie drzwi

fot. Prawidłowe osadzenie drzwi

Montaż drzwi w ścianie nośnej krok po kroku

Montaż drzwi w ścianie nośnej przebiega różnie w zależności od tego, czy mamy już gotowy otwór w ścianie nośnej, czy też wszystkie prace wykonujemy od zera. Poniżej prezentujemy wszystkie najważniejsze prace oraz wskazówki do zastosowania na każdym z etapów.

Jak zrobić nadproże nad drzwiami?

Montaż nadproża w istniejącej ścianie rozpoczynamy od wykucia oraz odpylenia bruzdy na belkę nadprożową. Zwykle mieści się ona na wysokości około 210 cm, licząc od poziomu podłogi. Jej głębokość powinna być równa szerokości belki, a długość o 20 cm większa w stosunku szerokości wybranych drzwi (po 10 cm zapasu z każdej strony).

Aby wykonać nadproże nad drzwiami wewnętrznymi lub zewnętrznymi, zamiast zwykłej belki stalowej możemy wykorzystać choćby dwuteowniki, nadproża żelbetowe, gotowe prefabrykat typu YTONG, belki stropowe lub nawet podkłady kolejowe.

Jeśli czeka nas wstawianie lub wymiana nadproża w ścianie nośnej, pamiętajmy o konieczności zastosowania belek o większym przekroju niż w przypadku ścian działowych. Nadproże ma w tym przypadku za zadanie utrzymać ciężar zarówno znajdującej się nad nim ściany oraz opartego na niej stropu, jak również ewentualne obciążenia pochodzące z wyższych kondygnacji budynku. Ich właściwy dobór, nie należy do zadań, z którymi może sobie poradzić amator. Dla zachowania bezpieczeństwa konstrukcji musimy zasięgnąć tu porady fachowca.

Kiedy wymierzymy już właściwą belkę, należy owinąć ją siatką tynkarską, a z wierzchniej strony pokryć zaprawą. Po włożeniu belki w przygotowaną wcześniej bruzdę musimy jeszcze ją podklinować, a puste miejsca wypełnić zaprawą. Gdy ulegnie ona związaniu, po około 2-3 dniach, możemy powtórzyć całą procedurę po drugiej stronie ściany i znów pozostawić ją do wyschnięcia.

Jak wykuć otwór w ścianie nośnej?

Po wykonaniu nadproża i związaniu zaprawy możemy przystąpić do kucia otworu. Na początek musimy przede wszystkim wytyczyć jego kształt. Nanosząc na ścianę zarys otworu, pamiętajmy o pozostawieniu około 2 centymetrów zapasu z każdej strony. Warto również wykonać nacięcia wzdłuż zaznaczonych wcześniej linii. Dzięki temu krawędzie wykonanego przez nas otworu będą gładsze i mniej poszarpane, a tynk nie odpadnie. Do ich wykonania wykorzystać możemy piłę z tarczą diamentową lub młotowiertarkę.

Prawidłowy sposób kucia, a także to czy wykonanie otworu przebiegnie stosunkowo łatwo, zależy w dużej mierze od tego, z jakiego materiału ściana została wzniesiona. Dla przykładu, wykuwając cegły, powinniśmy wykonać dość spory otwór, rozpoczynając pracę od góry, a następnie wyjmować je warstwami, usuwając przy tym zaprawę. Jeśli natomiast mur wykonano z betonu komórkowego, najlepszym sposobem może okazać się cięcie specjalną piłą do bloczków.

Zanim przystąpimy do montażu ościeżnicy, musimy jeszcze wyrównać krawędzie otworu drzwiowego oraz uzupełnić ewentualne braki wykorzystując do tego na przykład gotową mieszankę tynkarską.

Osadzanie ościeżnicy

To, czy osadzenie ościeżnicy będzie konieczne, zależy przede wszystkim od wybranego typu drzwi. Jeśli zdecydujemy się na montaż modeli przesuwnych, ten etap prac możemy pominąć.

Nieco inaczej przebiega montaż ościeżnicy stałej i regulowanej, o którego dokładnym przebiegu pisaliśmy już w poprzednim artykule.Chcąc złożyć ościeżnicę składającą się z elementów przeznaczonych do samodzielnego montażu, powinniśmy umieścić ją płaskim równym podłożu i za pomocą kątownika sprawdzić kąty proste we wszystkich rogach. Warto zabezpieczyć również taśmą malarską miejsca, w których konstrukcja będzie stykała się z pianką montażową.

Ościeżnica regulowana

fot. Ościeżnica regulowana

Kolejnym krok to umieszczenie ościeżnicy w otworze i skontrolowanie jej ustawienia poziomicą. Korekty możemy dokonać, wsuwając odpowiednio drewniane kliny. Następnie stabilizujemy całość rozpornicami, sprawdzając na bieżąco ich właściwe ułożenie w stosunku do pionu i poziomu. Pamiętajmy o pozostawieniu szczeliny wynoszącej około 10-15 mm między ościeżem a ościeżnicą, w której umieścimy piankę niskoprężną. Nakładając ją, miejmy na uwadze, że w trakcie zasychania zwiększa ona nieco swoją objętość. Jej nadmiar będziemy mogli usunąć ostrym nożem dopiero po całkowitym zaschnięciu produktu, podobnie jak kliny i rozpornice. Czas schnięcia może różnić się w zależności od rodzaju zastosowanego preparatu, dlatego należy zapoznać się ze wskazaniami producenta zawartymi na opakowaniu. Szczególnie w przypadku drzwi zewnętrznych, do mocowania ościeżnicy należy wykorzystać dodatkowo kołki lub kotwy. Wykończoną w ten sposób piankę możemy przykryć listwami maskującymi w kolorze ościeżnicy lub zabezpieczyć sylikonem bądź zaprawą.

Wstawianie drzwi od podstaw w ścianie działowej

Wstawianie drzwi w ścianie działowej jest znacznie prostsze, choćby ze względu na to, że jest ona zwykle znacznie cieńsza i znosi zdecydowanie mniejsze obciążenia.  Sam montaż ościeżnicy i osadzanie drzwi przebiega tak samo, jak opisano powyżej, należy jednak zastosować nieco inne zasady podczas wykonywania otworu drzwiowego.

Przede wszystkim, wyznaczony otwór powinien być około 8 cm wyższy niż wysokość ościeżnicy. Belkę nadprożową zastępuje natomiast tak zwane nadproże zbrojone, wykonane z prętów zbrojeniowych umieszczonych w bruździe o odpowiedniej głębokości. Dla standardowej ściany nośnej z cegieł o grubości do 15 cm wystarczą dwa pręty o średnicy powyżej 10 mm. Umieszcza się je w warstwie zaprawy cementowej i stabilizuje deską szalunkową, po czym przykrywa zaprawą od góry. Szalunek możemy zdjąć po zaschnięciu zaprawy, które w zależności od warunków trwa od 2 do 3 dni. Otwór musimy jeszcze tylko wykończyć na przykład przy użyciu tynku gipsowego.

Wstawianie drzwi – samodzielnie czy z pomocą fachowca?

Wykucie otworu czy wstawianie nadproża w ścianie nośnej może okazać się dla amatora dość trudnym zadaniem. Aby cała konstrukcja była naprawdę stabilna i bezpieczna musimy przede wszystkim dobrać właściwą belkę nadprożową, aby dobrze znosiła obciążenia przenoszone z wyższych części budynku oraz właściwie ją zamontować.

Te same prace wykonywane w przypadku ścian działowych, choć mniej skomplikowane, również wymagają odpowiedniej wiedzy i umiejętności. Jeśli więc nie mamy wystarczającego doświadczenia i nie czujemy się na siłach, aby wykonać je samodzielnie, warto zasięgnąć porady specjalisty, aby uniknąć kłopotliwych i kosztownych napraw w przyszłości.

Sending
Ocena artykułu
2.38 (16 głosy)