X
 
Logo Projektoskop.pl
 
 
 
 
 
 

Gromadzenie wody deszczowej

rynny i odwodnienia
Woda opadowa, w świetle prawa, jest ściekiem i powinna być odpowiednio zagospodarowana. Jej magazynowanie pozwala znacznie ograniczyć zużycie wody wodociągowej. Takie rozwiązanie nie tylko zmniejsza wydatki w domowym budżecie,ale także przynosi znaczne korzyści dla środowiska naturalnego.


Woda deszczowa nie nadaje się do picia ani na potrzeby higieniczne. Zawiera dużo związków magnezu i wapnia. Dzięki temu znakomicie nadaje się do prania, a także do mycia samochodu. Natomiast warto wiedzieć, że zawiera roztwory słabych kwasów, co nadaje wodzie właściwości korozyjne. Oznacza to, że instalacja zbierająca wodę powinna być wykonana z materiałów, które nie są podatne na korozję.

pojemnikiDeszczówka powinna być odprowadzana do kanalizacji deszczowej, ogólnospławnej lub kanalizacji sanitarnej. W przypadku, gdy nie ma takiej możliwości, wody opadowe mogą być odprowadzane do rowu melioracyjnego lub cieku wodnego.
Jeżeli działka znajduje się na terenie nieskanalizowanym, wody opadowe musimy zagospodarować na własnym terenie. Dobrze, gdy grunt jest przepuszczalny a poziom wód gruntowych niski, wtedy wody mogą być odprowadzane bezpośrednio do gruntu.

W momencie, gdy zalegają grunty słabo lub nieprzepuszczalne, wchłanianie deszczówki jest utrudnione. W takim przypadku należy zastosować studnie chłonne, które sięgają od powierzchni aż do warstwy przepuszczalnej. Warto jednak wiedzieć, że nie wolno ich umieszczać w bezpośrednim sąsiedztwie z budynkiem, ponieważ w razie nieszczelności ścianek może dojść do spiętrzenia wody w gruncie.

Woda opadowa może być także gromadzona w zagłębieniach w gruncie – w stawach lub oczkach wodnych. Z takich otwartych zbiorników część wody będzie jednak odparowywała w sposób naturalny. Jeżeli tego rodzaju zbiornik znajduje się na słabo przepuszczalnym podłożu, jego szczelność zachowana jest w sposób naturalny. W przypadku gruntów piaszczystych, po bokach i na dnie zbiornika należy ułożyć warstwę z gliny lub folii ogrodniczej.

Pompa do deszczówkiDeszczówka może być także gromadzona w szczelnych zbiornikach i wykorzystywana w gospodarstwie domowym np. do prania lub spłukiwania toalety. Należy przy tym jednak pamiętać, że tego rodzaju magazynowana woda nie spełnia wymogów wody pitnej i jej spożywanie może być niebezpieczne dla zdrowia.

Wodę opadową bez problemu można wykorzystywać w ogrodzie. W takim wypadku warto zaopatrzyć się w kilka przydatnych dodatków. Z pewnością przyda się filtr, który montowany jest na rurze spustowej. Zatrzymuje on liście i inne zanieczyszczenia. Wyposażone są one dodatkowo w zabezpieczenia przelewowe i spust zapadkowy, który umożliwia przekierowanie deszczówki do kanalizacji lub gruntu.

Przydatnym rozwiązaniem mogą także okazać się pompy do deszczówki, które umieszczane są w zbiorniku naziemnym. Pozwalają one wygodnie korzystać z wody gromadzonej w zbiorniku. Takie urządzenie wyposażone jest w filtr i specjalną stopkę zapobiegającą zasysaniu większych zanieczyszczeń, co chroni je przed uszkodzeniami.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Ogród
2016-08-06 04:06:14
Tagi do artykułu: woda | Studnie | oczka wodne | ogrody
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
Velux

Co można samodzielnie naprawić w oknie dachowym?

Dbając o okna dachowe na co dzień, konserwując je zgodnie z zaleceniami producenta, raczej nie będziemy mieli kłopotów z ich sprawnym funkcjonowaniem ani z ewentualnymi uszkodzeniami. Gdyby jednak rama lub skrzydło okna zostały zarysowane, nastąpiło zużycie powłoki lakieru czy uszkodzenie uszczelki, to warto wiedzieć, że większość tego typu napraw w oknie dachowym można wykonać samodzielnie.
Projekt Mini1

Mini 4 – projekt domu parterowego dla 4-osobowej rodziny

Domy parterowe to spełnienie marzeń wielu osób, ponieważ potrafią zaspokoić potrzeby mieszkaniowe nawet licznej rodziny. Często zapewniają funkcjonalny rozkład pomieszczeń z przestronnym salonem, w którym każde spotkanie rodzinne będzie niesamowitym przeżyciem. Taki właśnie jest projekt domu Mini 4. Sprawdźmy bliżej jego parametry i rozwiązania instalacyjne.
Projekt Oli3

Dom na wąską działkę? Poznaj projekt Oli II

Działka o niewielkiej szerokości nie oznacza, że trzeba od razu rezygnować z marzeń o przestronnym domu z ogrodem. W tej sytuacji warto zdecydować się na budynek z funkcjonalnie zaplanowaną przestrzenią. Rozwiązaniem problemu może się okazać projekt Oli II – zwarta bryła z komfortowym wnętrzem.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Jaka studnia? Czyli własne ujęcie wody na działce budowlanej

studnia
Jednym z obowiązków inwestorów zgłaszających dom do odbioru, jest podłączenie do sieci wodociągowej. W przypadku, gdy takiej możliwości nie ma, warto sprawdzić stosunki wodne na działce budowlanej w celu wyznaczenia lokalizacji pod studnię. Jaki rodzaj studni wybrać? Jakie warunki należy spełnić i ile kosztuje wiercenie studni na działce?

Jak można wykorzystać deszczówkę?

rynny i odwodnienia
Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że wodę deszczową można praktycznie wykorzystać. Możemy nią zastąpić w dużej części wodę w domu, za którą nieraz słono płacimy. Co więc zrobić z wodą deszczową, która rwącym strumieniem spływa z rynien zamontowanych na dachu?

Masz domek za miastem? Uważaj na wodę ze studni!

bateria zlewozmywakowa
Korzystając z uroków letniej pogody wiele czasu spędzamy na działce lub na wypoczynku w domku letniskowym. Przeważnie korzystamy wówczas z wody z tzw. ujęć własnych, które często wymagają kompleksowego uzdatnienia, głównie ze względu na zbyt dużą zawartość związków żelaza i manganu.

Jak samodzielnie zbadać jakość wody?

woda użytkowa
Symptomy zlej jakości wody użytkowej mogą być różne, np. przesuszona skóra, biały nalot na naczyniach czy metaliczny posmak herbaty. Aby dowiedzieć się jaki, należy ją przebadać. Można to zrobić samodzielnie w domu. Wystarczy kupić odpowiednie testy.