X
Logo Projektoskop.pl
 
 
 
 
 
 

Automatyczne bramy garażowe

garaż
Brama garażowa to obecnie niemały wydatek, dlatego powinna być wygodna w otwieraniu oraz niezawodna. Modele wzbogacone o napęd pozwolą sterować drzwiami garażowymi bez wysiadania z auta. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy zakupie nowej bramy do garażu.


Odpowiednio dobrana brama garażowa nie tylko ułatwi życie, ale także uatrakcyjni fasadę domu. Ponadto współczesne rozwiązania nie zajmują niepotrzebnie miejsca na podjeździe. Warto jednak wcześniej wiedzieć, jakie mamy do wyboru rozwiązania.

Bramy rozwierane
Jest to najprostsze i najstarsze rozwiązanie. Mogą być jedno- lub dwuskrzydłowe. Niestety skrzydła otwierane na zewnątrz zajmują dużo miejsca, dlatego też należy zostawić wolną przestrzeń na podjeździe. Bramy rozwierane składają się z ościeżnicy i skrzydeł umocowanych na zawiasach. Zimą mogą przysporzyć nieco kłopotu, ponieważ zanim drzwi garażowe zostaną otwarte, trzeba odgarnąć sprzed garażu śnieg.

Bramy uchylne
bramy garażoweZe względu na prostą konstrukcję oraz montaż, stanowią one jedno z tańszych rozwiązań. Otwierają się do góry a ich dolna część wysuwa się nieznacznie na zewnątrz garażu. Niestety nie jest to rozwiązanie do garażów, które znajdują się przy ulicy lub tych z krótkimi podjazdami. Konstrukcją nośną takich bram są profile stalowe przymocowane do ścian garażu.

Bramy uchylne są proste w obsłudze i bezpieczne dla użytkowników. Cały ciężar bramy zrównoważony jest sprężynami, dzięki czemu schowanie jej pod sufitem nie wymaga użycia dużej siły. Standardowe bramy uchylne mają ok 3 metrów szerokości. Szersze rozwiązania potrzebują specjalnych wzmocnień i dwóch napędów do automatycznego otwierania.

Bramy segmentowe
garażJest to droższe rozwiązanie od bram uchylnych, ale szczelniejsze. Ponadto podczas otwierania nie wysuwają się przed budynek, dzięki czemu nie zabierają miejsca przed garażem. Tego rodzaju brama składa się z pojedynczych segmentów o konstrukcji dwuściennej, szczelnie połączonych zawiasami. Segmenty zbudowane są z profili ze stali ocynkowanej, a poszycie stanowi blacha stalowa, pomalowana lub wykończona okleiną drewnopochodną.

Bramy segmentowe otwierają się, przesuwając do góry na rolkach, po prowadnicach przymocowanych do ścian, a następnie chowają pod sufitem garażu. Dodatkowo zamontowane sprężyny ułatwiają otwieranie oraz zapobiegają samoczynnemu zamykaniu się bramy.
Takie bramy mogą być także boczne. W takim wypadku rolki umieszczone są w prowadnicach zamontowanych w podłodze, nadprożach i ścianach.

Bramy rolowane
Działają na tej samej zasadzie, co rolety okienne. Brama zbudowana jest z wąskich profili, które nawijają się podczas otwierania na wał w skrzynce umieszczonej bezpośrednio nad wjazdem. Można ją montować na dwa sposoby – na zewnątrz lub we wnętrzu garażu. Wyposażone są one wyłącznie w napęd elektryczny, który uruchamiany jest przy pomocy przycisków na skrzynce sterowniczej.

Napędy
bramy garażoweAby brama garażowa mogła być otwierana jednym przyciskiem, musimy wyposażyć ją w napęd elektryczny. To nic innego, jak sterowany elektronicznie silnik elektryczny z przekładniami mechanicznymi. Napędy można zastosować niemal do każdego rodzaju bram, co zwiększy komfort korzystania z garażu. Automatyczne bramy garażowe z pewnością doceni każdy, kto wcześniej musiał wysiadać z auta po to, aby otworzyć drzwi.

Napędy elektryczne mogą być wyposażone w różne opcje sterowania – od standardowego przycisku, poprzez pilota aż po klawiatury kodowe czy czytniki linii papilarnych. Napędy bardzo często wyposażone są w funkcję delikatnego domykania otwierania i domykania bramy, która zapobiega jej uszkodzeniu.
Warto wiedzieć, że do bram segmentowych górnych pasuje każdy napęd. Z kolei w przypadku segmentowych bocznych napęd musi mieć specjalne ramię, które umożliwia ciągnięcie bramy.

Bramy uchylne wyposażone są w napęd posiadający ramię odpowiedniej długości, który montowany jest na wewnętrznej stronie drzwi garażowych. Z kolei te rolowane sprzedawane są wyłącznie z napędem elektrycznym, który jest już zainstalowany każdej takiej bramie i wmontowany w mechanizm nawijający.
Bramy rozwierane są zazwyczaj otwierane ręcznie, ale można je także wyposażyć dodatkowo w napęd z ramionami, które będą pchać i ciągnąć skrzydła drzwiowe.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Garaż
2016-07-03 17:44:00
Tagi do artykułu: bramy garażowe | drzwi garażowe | garaże | bramy segmentowe
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
gaz

Jak zmienić sprzedawcę gazu i sporo na tym zaoszczędzić?

Kiedy rachunek za gaz zaczyna nadmiernie obciążać twój budżet możesz, jak w przypadku energii elektrycznej, zmienić sprzedawcę. Wbrew pozorom nie jest to trudne i wymaga przejścia jedynie kilku formalnych kroków. Oto zwięzły poradnik dla wszystkich, którzy potrafią liczyć własne pieniądze, i którzy właśnie pomyśleli o takiej operacji.
ogród

Zagospodarowanie terenu wokół nowego domu

Zagospodarowanie terenu wokół domu, to przeważnie ostatni etap ciężkich prac, po przeprawie przez proces budowy i przeprowadzce. Piękny ogród wokół domu ma nie tylko zachwycać, ale też być praktyczny i łatwy w utrzymaniu. Dbanie o nowy dom oraz obejście wymaga wiedzy i wysiłku, dlatego tak ważny jest dobry pomysł na aranżację.
Skrzynki na listy

Domowe skrzynki na listy

Każdy lubi otrzymywać paczki, pakuneczki i listy. Wracając do domu po dniu wypełnionym obowiązkami z ciekawością zaglądamy do skrzynki na listy wypatrując kartek okazjonalnych i wieści od najbliższych...
 
reklama:
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Estetyczne i ergonomiczne klamki garażowe

Klamka
Estetyczne i ergonomiczne klamki pozwalają bez problemów otworzyć i zamknąć niemal każde drzwi. Firma Normstahl oferuje klamki do swoich bram, które nie tylko odryglowują zamek czy odblokowują automat, ale przede wszystkim pozwolą bez trudu wejść do garażu. Dodatkowo wybór koloru klamki pasującego do poszycia bramy pozwala stworzyć estetyczną kompozycję.

Brama w modnym stylu

brama garażowa
Brama garażowa jest jednym z najbardziej widocznych elementów, które znajdują się w otoczeniu domu. Z tego względu, przy wyborze konkretnego rozwiązania warto zwrócić uwagę nie tylko na jego aspekty funkcjonalne, ale także estetyczne. Tylko od nas zależy, czy brama będzie wyraźnie kontrastować z bryłą obiektu czy też doskonale się w nią „wtopi".

Przemyślany wybór - satysfakcja na lata

garaż
Czasy, kiedy można było kupić okna i bramy garażowe tylko w jednym wymiarze już dawno minęły. Wybór dostępnych na rynku rozwiązań z zakresu stolarki otworowej sprawia, że możliwości wyboru znacznie się poszerzyły, a samo podjęcie decyzji stało się o wiele trudniejsze. Co powinniśmy zatem wiedzieć, zanim zdecydujemy się na zakup danego produktu?

Różne oblicza bram

garaż
Nie ulega wątpliwości, że każdy garaż musi mieć bramę. Brama chroni nas przede wszystkim przed kradzieżą, intruzami, ale także zamyka w całość bryłę naszego domu. Ogrodzenie domu również musi mieć bramę. Na rynku dostępnych jest kilka ich rodzajów. Zarówno tych garażowych jak i ogrodzeniowych. Czym się różnią? Którą wybrać?