X
Logo Projektoskop.pl
 
 
 
 
 
 

Maszyny budowlane - koparki

maszyny budowlane
Koparka jest maszyną wykorzystywaną do wykonywania robót ziemnych. Według podstawowego podziału mogą pracować w cyklu ciągłym bądź przerywanym pomiędzy kolejnymi etapami robót ziemnych. W zależności od naczynia którym pracują mogą przenosić materiały budowlane, ładować urobek na do wywozu na inne pojazdy, spychać, zakopywać bądź wykopywać na określoną głębokość.


Do zadań specjalnych służą koparki podwodne, które pomagają w eksploatacji złóż morskich. Najpopularniejszą koparką ze wszystkich jest koparko-ładowarka, powstała na bazie ciągnika. Wykorzystuje się ją także do robót ziemnych przy budowie domów jednorodzinnych.

Koparki małe, duże i … gigantyczne
maszyny budowlaneMini koparki o głębokości kopania do 1,7 m można transportować na lawecie autem osobowym. Waży około 850 kg i pomimo że niepozorna służy do zadań specjalnych. Z pewnością często używana podczas robót w ciasnych obszarach miejskich, niestety tylko do kopania.Najpowszechniejsze na rynku maszyn budowlanych są koparki o średnim wymiarze. Można je spotkać niemal na każdym placu budowy.

Mało kto słyszał o „koparkach gigantach” - rodem z fikcji Transformers. Najpotężniejszy model na świecie wyprodukowano w Niemczech, pod koniec lat 70. Nadano jej nazwę Bagger 288. Dotąd jest największą maszyną swojego pokroju. Żeby uzmysłowić potęgę olbrzyma, oto kilka podstawowych parametrów:
- waga: blisko 14000 ton
- długość: 240 m
- szerokość: 46 m
- wysokość: blisko 100 m (ok. 32 kondygnacji)
- średnica koła czerpakowego: 21,6 m (koło czerpakowe służy Baggerowi do wybierania węgla, składa się z 18 czerpaków, a każdy o pojemności 606 metra sześciennego)
- średni dzienny urobek to ok. 240 000 metrów sześciennych

koparkiDla jeszcze lepszego obrazu pracy urządzenia warto dodać, że urobek ów przysypał by pełnowymiarowy stadion piłkarski do wysokości ósmej kondygnacji.
Bagger 288 stawia się je docelowo w miejscu pracy. W 2001 r. postanowiono ją jednak przetransportować do innej kopalni. Jako że urządzenie działa na energie elektryczną, jechała od słupa do słupa na kablu długości 1 km, rozwijając prędkość do 600 m na godzinę. Podróż „koparki giganta” trwała długie trzy tygodnie. Sprzęt jest niesamowicie wydajny i wytrzymały. Specjaliści twierdzą, że olbrzym może służyć jeszcze 100 lat.

Koparka ssąca
Inną ciekawą koparką, która niedawno pojawiła się na rynku zagranicznym jest koparka ssąca. Doskonale sprawdza się w miejscach ciasnych i zastępuje z powodzeniem 12 robotników z łopatami. Nazywa się Saugbagger i tak jak Bagger 288 została wyprodukowana w Niemczech. Działa na zasadzie odkurzacza. Silnik napędza specjalne turbiny wytwarzające ogromne podciśnienie. Podciśnienie wytwarza w elastycznej rurze do wybierania urobku silny prąd powietrzny wsysający do środka ziemię, błoto, szlam, gruz, a nawet kamienie ważące po 30 kilogramów.

Producenci pojazdów i maszyn budowlanych: Komatsu, Kramer, Waryński, Caterpilar, Volvo, Case, Job i CAT - to marki najpopularniejsze w Polsce i posiadają szeroki wybór asortymentu.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Do robót ziemnych
Autor: Agnieszka Bykowska
2016-05-08 07:00:57
Tagi do artykułu: koparki | maszyny budowlane | roboty ziemne | koparki podwodne | koparko-ładowarka | Mini koparki | Transformers | Bagger 288 | koparka ssąca | Saugbagger | Komatsu | Kramer | Waryński | Caterpilar | Case | Job | CAT
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
glebogryzarka

Glebogryzarka - przekopujemy ogród

Odpowiednie przygotowanie gleby w ogrodzie jest bardzo ważne dla rozwoju i wzrostu roślin. Gleby ciężkie, zbite po okresie zimowym należy spulchnić, aby zapewnić im pożądaną strukturę. Nowa glebogryzarka SILEX 103 B firmy STIGA to maszyna, która poradzi sobie nawet z najbardziej zwartymi gruntami w dużych ogrodach i parkach.

Spulchnianie gleby w dużym ogrodzie wymaga wiele wysiłku i jest bardzo czasochłonne...
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Czołowe przedstawicielki maszyn budowlanych

maszyny budowlane
Ładowarki, koparki czy inne maszyny budowlane to pomijając ich wiadome funkcje, są to zabawki, o których marzy każdy duży chłopiec. Dlatego tak dużym powodzeniem cieszy się angielski plac zabaw dla Panów, gdzie godzinami mogą do woli jeździć, kopać czy przerzucać tony piachu. Zanim jednak wybierzemy się na taką wycieczkę, warto zaznajomić się z tematem koparek i im podobnych maszyn.

Roboty ziemne

maszyna budowlana
W świetle prawa roboty ziemne i roboty budowlane należy rozróżnić. Roboty ziemne, szczególnie niwelacja i podnoszenie terenu, nie zawsze mają związek z robotami budowlanymi.

Etapy budowy domu

dom jednorodzinny
Skomplikowany, na pozór, proces budowy domu można podzielić na etapy. Działając zgodnie z ogólnym planem dotyczącym każdego z nich i dysponując odpowiednią wiedzą, budowa domu może stać się całkiem przyjemnym przedsięwzięciem.