10 przykazań oszczędnego ogrzewania

Według raportu GUS Polacy wydają aż 20 % miesięcznego budżetu na użytkowanie mieszkania, z czego ponad połowa przeznaczona jest na nośniki energii. Szukanie oszczędności w kosztach ogrzewania może więc znacznie poprawić nasze finanse. Jak wpłynąć na bilans energetyczny domu, by zaczął on przynosić realne oszczędności?

centralne ogrzewanie

fot. centralne ogrzewanie

Kompleksowo
Najlepszą metodą na ograniczenie strat ciepła są działania kompleksowe, takie jak odpowiednie ocieplenie budynku, wymiana nieszczelnych okien, wymiana kotła na nowocześniejszy model oraz modernizacja instalacji. To jednak często duże inwestycje, dość kosztowne, a niejednokrotnie też niezależne od nas samych. Są jednak pewne czynności, które możemy wykonać niewielkim kosztem, a skutecznie.

Przed sezonem – samodzielnie
1. Sprawdź szczelność drzwi i okien.
Tuż przed początkiem sezonu grzewczego należy wymienić zniszczone uszczelki i wyregulować zawiasy, żeby skrzydła drzwiowe i okienne dobrze się domykały, nie wpuszczając tym samym do środka zimnego powietrza.

2. Odpowietrzaj grzejniki.
Nieużywane w sezonie letnim kaloryfery, mogą nie nagrzewać się równomiernie, co najprawdopodobniej oznacza ich zapowietrzenie. Rozwiązaniem w większości przypadków jest delikatne odkręcenie zaworów odpowietrzających i wypuszczenie zbędnego powietrza, które mogło dostać się do instalacji. Jeżeli to nie zadziała, warto skonsultować się z fachowcem w celu zrównoważenia hydraulicznego instalacji. Być może grzejniki nie są już sprawne.

ogrzewanie domu

fot. ogrzewanie domu

3. Sprawdź izolację rur.
Aby zapobiec nadmiernemu wychładzaniu wędrującej od źródła ciepła do grzejników wody, należy zadbać o prawidłową izolację rur. Otulina jest bardzo ważnym elementem CO, który wpływa na ograniczenie strat ciepła, tym samym zmniejszając koszty ogrzewania.

Przed sezonem – z pomocą fachowca
4. Kontroluj kocioł lub piec.
Jeżeli posiadamy kocioł grzewczy, obowiązkowa jest coroczna wizyta serwisanta, który sprawdzi czy urządzenie pracuje prawidłowo. To działanie nie tylko ekonomiczne, ale przede wszystkim służące naszemu bezpieczeństwu. Instalator sprawdzi, czy kocioł funkcjonuje poprawnie, a także, w razie potrzeby dokona stosownych regulacji.

5. Zadbaj o czyszczenie przewodów wentylacyjnych i kominów.
Konieczne są także okresowe przeglądy przewodów kominowych. Poprawia to wydajność spalania paliwa, na którym pracuje nasz piec lub kocioł, zmniejszając jednocześnie zagrożenia zaczadzeniem.

6. Ustaw odpowiednią temperaturę w pomieszczeniach.
Nowe instalacje najczęściej wyposażone już są w regulatory, które dają możliwość nastawienia temperatury o określonych porach dnia i nocy. Jeżeli nie, zawsze istnieje możliwość zamontowania termostatu przy grzejnikach lub zmniejszenie temperatury na piecu podczas naszej nieobecności lub w nocy. Szacuje się, że obniżenie o jeden stopień temperatury w ogrzewanych pomieszczeniach, przyczynia się do kilkuprocentowego obniżenia zapotrzebowania na energię cieplną, co może przełożyć się – w zależności od powierzchni – nawet na kilkusetzłotowe oszczędności rocznie.

Instalacja pokojowego regulatora temperatury pozwala uzyskać stałą temperaturę w pomieszczeniach. Można zamontować regulator, który umożliwi nam ustalenie przynajmniej dwóch wartości, nazywanych często „komfortową” i „oszczędną”. Komfortową (np. 21 stopni) ustawia się na czas obecności i aktywności domowników, a oszczędną, gdy śpimy lub jesteśmy poza domem (np. 18 stopni) – tłumaczy Błażej Wojciechowski z firmy Afriso, producenta armatury zabezpieczającej i regulacyjnej do instalacji wodnych.

W sezonie
7. Nie zasłaniaj grzejników i głowic termostatycznych.
Swobodna cyrkulacja powietrza zwiększa komfort i poprawia zdolność przekazywania ciepła. Grzejniki zostały stworzone do optymalnego oddawania ciepła bez przeszkód, a przysłonięcie ich szafą, sofą lub zasłonami znacznie ten przepływ powietrza utrudnia i powoduje straty ciepła nawet rzędu 20%. Nie wolno także niczego wieszać na głowicach termostatycznych – one także powinny być odsłonięte.

8. Wietrz mieszkanie rozsądnie.
Nie należy także otwierać okien na długi czas przy włączonym ogrzewaniu. Wietrzenie powinno być krótkie i intensywne, a w dodatku przy zakręconym zaworze na grzejniku. Dzięki temu wygenerowane przez kaloryfer ciepło, nie ucieka z mieszkania.

9. Zasłaniaj okna po zmroku.
Opuszczanie żaluzji i rolet oraz zaciąganie zasłon znacznie utrudnia ciepłu ucieczkę z mieszkania.

10. Grzej bardziej siebie niż mieszkanie.
Zakładanie w domu ciepłych skarpet, kapci czy swetra pozwala na obniżenie temperatury w pokojach o 1-2 stopnie. Wydaje się, że to niewiele, ale w skali sezonu przynosi zauważalne zyski.REKLAMAPK

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)