projekty domów

Jak z pomysłem urządzić pokój dziecka?

pokój dziecka
Urządzenie dziecięcego pokoju nie należy do prostych zadań. Warto zatem zainspirować się pomysłami profesjonalnych architektów i innych rodziców. Liczne przykłady funkcjonalnego wystroju dziecięcego wnętrza znajdziemy na portalu Homebook.pl, a dodatkowo, korzystając z podpowiedzi eksperta stworzymy funkcjonalne i bezpieczne pomieszczenie, w którym najmłodsi domownicy będą czuć się komfortowo.


Pokój dziecka często pełni kilka funkcji. Jest jednocześnie sypialnią, miejscem zabaw i nauki. Równie ważny jest zatem wybór odpowiedniej kolorystyki w pomieszczeniu, funkcjonalność wybranych mebli, jak i umiejętne wkomponowanie w wystrój niestandardowych, rozwijających wyobraźnię elementów dekoracyjnych. Trzymając się kilku prostych zasad z pewnością podołamy temu wyzwaniu.

Koloruj z umiarem
pokój dzieckaWybór kolorystyki, w jakiej utrzymany będzie dziecięcy pokój, ma kluczowe znaczenie dla kolejnych kroków aranżacyjnych. Kierujmy się rodzicielską rozwagą i nie eksperymentujmy przesadnie z paletą barw. Wnętrze powinno być radosne i przytulne, ale nie krzykliwe.

„Zrezygnujmy z łączenia ze sobą bardzo kontrastowych kolorów. Męczą one wzrok, a w pomieszczeniach o niedużym metrażu mogą być przytłaczające. Lepiej sięgnąć po jasne barwy, które optycznie powiększą przestrzeń oraz staną się doskonałym tłem dla bardziej wyrazistych elementów wystroju, takich jak kolorowa szafa, dywan czy łóżko. Więcej energetycznych barw we wnętrzu zapewni np. zawieszenie na ścianie literek z imieniem dziecka, lampki o fantazyjnym kształcie lub zamontowanie w oknie wzorzystych rolet. Pamiętajmy, że w dekoracji wnętrz zachowanie umiaru kolorystycznego warunkuje pozytywny efekt końcowy.” – mówi Anna Poprawska, ekspert z Homebook.pl

Planuj z rozwagą
Z korzyścią dla domowego budżetu będzie zaplanowanie wystroju dziecięcego pokoju w taki sposób, aby przy zmianie zaledwie kilku detali, pozostał on jak najdłużej funkcjonalny. Zdaniem eksperta - „Dobrym rozwiązaniem jest wybór mebli modułowych, które umożliwiają stopniowe doposażanie pokoju w nowe elementy. Niski stoliczek do rysowania z czasem zostanie zastąpiony przez biurko z regulowaną wysokością blatu, łóżeczko wymienimy na sofę lub tapczan, a do niewielkiej komody dobierzemy pojemną szafę. Utrzymane w jednej stylistyce meble pozwolą niewielkim kosztem dopasować pokój do aktualnych potrzeb naszego dziecka.”

Wyznacz porządek rzeczy
pokój dzieckaW zapanowaniu nad bałaganem w dziecięcym pokoju pomocne okażą się praktyczne, ale też efektowne pojemniki na zabawki i artykuły szkolne. Pozwolą one utrzymać porządek oraz zapewnią naszym pociechom nieograniczony dostęp do ich skarbów. Jak doradza ekspert – „Już na etapie projektu powinniśmy zaplanować miejsce na przechowywanie dziecięcych rzeczy i akcesoriów. Z czasem ich liczba będzie się przecież zwiększać. W okiełznaniu chaosu nieocenione okażą się zatem pojemna szafa, dodatkowe półki lub regały na książki montowane na ścianie, ale także, niewidoczny na pierwszy rzut oka, pojemnik na pościel chowany pod łóżkiem.”

Buduj kreatywność od dziecka
Przemyślana aranżacja pokoju najmłodszych członków rodziny może pomóc w rozwijaniu ich wyobraźni i kreatywnego myślenia. „Pobudzaniu funkcji poznawczych sprzyjają bajkowe naklejki zdobiące ściany oraz fantazyjne meble, których fronty mają wypukłe grawery. Dziecko wodząc po nich palcami uczy się zapamiętywać kształty” – wskazuje Anna Poprawska i dodaje – „Starsze pociechy z pewnością docenią ściany pokryte specjalną farbą, umożliwiającą im bezkarne malowanie kredą po ich powierzchni. W pokoju malca warto przewidzieć także miejsce na eksponowanie dziecięcych talentów. Doskonale sprawdzi się tutaj tablica magnetyczna zawieszona nad biurkiem.”

Nieszablonowe projekty, praktyczne rozwiązania oraz rekomendowane produkty umożliwiają nam zaaranżowanie dla naszej pociechy idealnej przestrzeni do nauki, zabawy i wypoczynku. Jeśli jednak brakuje nam pomysłu na wystrój pokoju dziecięcego, warto skorzystać z porad fachowców. Profesjonalni projektanci podpowiedzą, w jaki sposób łączyć kolory, struktury i materiały. Z kolei pokazane na Homebook.pl meble, oświetlenie i dodatki pozwolą doposażyć przestrzeń w funkcjonalne przedmioty. Nieocenionym pomocnikiem będą z pewnością galerie fotograficzne, które umożliwią wybór stylizacji pasującej do wieku dziecka i metrażu pokoju.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Pokój dziecka
2014-04-10 09:47:40