X
 
Logo Projektoskop.pl
 
 
 
 
 
 

Dekorowanie okien

okna
Dekoracje okienne mogą podkreślić charakter pomieszczenia oraz dodać akcentu wieńczącego całość wystroju pomieszczenia. Odpowiednio dobrane, nadadzą indywidualnego charakteru, pozwolą na optyczną zmianę wielkości wnętrza. Dzięki nim można podkreślić walory pomieszczenia lub zamaskować niedoskonałości niektórych miejsc.


Odpowiednio dobrana tkanina we wnętrzu może nadać mu nastrój i ciepło. Zasłony okienne mogą stanowić doskonałą dekorację okienną. Nawet najładniej urządzone mieszkanie z odsłoniętymi oknami, bez dekoracji może sprawić wrażenie niedokończonego.
Właściwy jej dobór firan pozwala na zamaskowanie pewnych mankamentów mieszkania. Dzięki nim można także zwiększyć lub zmniejszyć optycznie okno, wydłużyć lub skrócić pomieszczenie. Warto pamiętać, że założenie zasłon w oknach, może ograniczyć dopływ światła. Aby temu zapobiec, można efektownie podpiąć zasłonę. Dobierając rodzaj upięcia, można zarówno optycznie poprawić proporcję okna jak i wygląd wnętrza. Bardzo ciekawym sposobem jest fantazyjne przewieszenie materiału przez karnisz lub okręcenie wokół niego i luźne puszczenie końców. Najpopularniejsze są chwosty, które bardzo dobrze podkreślają klasyczny charakter oprawy okiennej. Można także zastosować dekoracyjne sznury, taśmy wykonane z tej samej tkaniny co zasłona, mosiężne klamry czy rozety, na których można okręcić tkaninę.Wybierając zasłony, warto kierować się przede wszystkim kolorystyką pomieszczenia oraz jego stylem. Do dekoracji okien kuchennych zazwyczaj stosowane są krótkie firanki, które sięgają parapetu lub firany żakardowe. Warto zadbać aby były one wykonane z materiału, na którym nie będą tworzyć się przebarwienia do wilgoci oraz nie będą wchłaniać zapachów.
Natomiast w celu dekoracji okien w salonie można wykorzystać takie materiały jak koronki lub aksamitne zdobienia, które w kuchni byłyby bardzo kłopotliwe. Własne stworzenie dekoracji okiennych może być sposobem na osiągnięcie niepowtarzalnego efektu.

Alternatywą dla zasłon są żaluzje i rolety z materiału. Jednak mimo że żaluzje skutecznie chronią przed nadmiernym nasłonecznieniem oraz spojrzeniami sąsiadów, nie tworzą we wnętrzu tak przytulnego klimatu jak rolety. Te drugie mogą być wykonane z kolorowych tkanin, gładkie, wzorzyste a także ściągane na różne sposoby. Bardzo popularne są rolety rzymskie, czyli składane w harmonijkę oraz weneckie, czyli dodatkowo marszczone.
Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest zamontowanie w oknach nietypowych przesłon. Mogą być one wykonane z piórek, koralików lub wstążek. Nawleczone na pionowe rzędy delikatnych sznureczków lub żyłek, mogą stanowić bardzo oryginalny i ciekawy sposób dekorowania okna.
W nowocześnie urządzonym wnętrzu bardzo ciekawie będą wyglądać mocowane w oknach ruchome stelaże i ekrany obite materiałem. Ich modułowa konstrukcja składa się z kilku elementów, które mogą odsłaniać lub też zasłaniać dowolne partie okna.

Innym sposobem dekorowania okien są witraże, które ożywiają wnętrze, wzbogacą o efekty gry światła, które zmieniają się w zależności od jego natężenia. Są one zazwyczaj dopasowywane do charakteru i stylu wnętrza. Takie szklane kompozycje zazwyczaj są wykorzystywane jako dekoracja przeszkleń drzwi, okien czy świetlików. Takie kolorowe kompozycje, przez które delikatnie wpada światło, mogą bardzo łatwo zmienić nastrój wnętrza.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Wykańczanie
Autor: Anna Dębiec
2016-04-27 05:14:55
Tagi do artykułu: dekoracje okienne | mieszkania | okna | zasłona | firanki | żaluzje | rolety | drzwi
 
Powiązane galerie:
Galeria Okna Okna      
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
gryf 3   kosztorys

Piękny dom parterowy, który wybudujesz w cenie mieszkania – to nie mit!

Wiele osób zastanawiających się nad zakupem mieszkania nie bierze pod uwagę budowy domu. Panuje przekonanie, że inwestycja w dom jednorodzinny jest droga i przekracza koszt apartamentu.
Jak przystało na 25-lecie, nie wystarczył tylko tort. Taki jubileusz wymaga przecież czegoś wyjątkowego. Powstał więc… mural!
Veka_Spectral_Colors1

Nowe kolory VEKA Spectral

Producent najwyższej jakości profili okiennych - firma VEKA, ma w swojej ofercie niespotykane dotąd ultramatowe wykończenie powierzchni profili z PVC.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Czym jest inteligentny dom?

Inteligentny dom
Jeszcze do niedawna niewielu z nas wiedziało co to jest inteligentny dom i czym się charakteryzuje. Często sądzono, że jest to budynek, który został wyposażony w drogie, zaawansowane technologicznie urządzenia. Nic bardziej mylnego.

Okienne dylematy

biuro
Żaluzje, firanki, rolety – nie tylko chronią nas przed słońcem i wzrokiem sąsiadów, ale przede wszystkim ubierają i zdobią okno. Co najlepiej sprawdzi się w naszym mieszkaniu?

Dekoracja okna w kuchni

zasłony
Jednym z najważniejszych pomieszczeń w domu jest kuchnia. To właśnie tutaj spędza się sporą część dnia przygotowując lub spożywając posiłki. Jednak kuchnia to nie tylko sprzęt, meble kuchenne czy stół. Ważnym elementem tego pomieszczenia jest także okno, o którego odpowiednią dekorację warto zadbać.

Prawidłowe rozmieszczenie okien w domu

dom jednorodzinny
W projektach domów energooszczędnych duże znaczenie ma dobór odpowiedniej stolarki okiennej. Planując usytuowanie budynku warto wziąć pod uwagę jego położenie względem stron świata. Dzięki temu w efektywny sposób wykorzystamy promieniowanie słoneczne i obniżymy koszty zużycia energii.