X
Logo Projektoskop.pl
 
 
 
 
 
 

Warunki techniczne jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie - zmiany

dom jednorodzinny
W branży budowlanej nieustannie zachodzą zmiany w trosce o użytkowników budynków. Aktualizacje, które dotyczą rozporządzenia w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie zostały już opublikowane przez Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej.


Zmiany, które zostały przedstawione przez Ministerstwo są wynikiem postanowień dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2010/31/UE z dnia 19 maja 2010 r. w sprawie charakterystyki energetycznej budynków. Stawia ona za cel wobec państw członkowskich Unii Europejskiej obniżenie ilości energii niezbędnej do pokrycia zapotrzebowania na ciepło budynków. Jedną z najistotniejszych zmian jest ustalenie stałych wartości bazowych wskaźnika EPH+W, jest to roczne zapotrzebowanie na energię pierwotną potrzebną do ogrzewania, wentylacji i przygotowania ciepłej wody w budynku (tab.1).
energooszczędnośćWskaźnik ten stanowi wartość bazową, która może być powiększona w zależności od wyposażenia dodatkowego, np. o chłodzenie i oświetlenie obiektu z zewnątrz. Zapis taki uniezależnia wartość graniczną wskaźnika EP od geometrii budynku.

Wejście dyrektywy w życie oznacza również zaostrzenie wymagań wobec izolacyjności termicznej przegród. Będzie obowiązywać nowa wartość graniczna współczynnika przenikania ciepła przez ściany zewnętrzne U ≤ 0,25 W/(m2K). Wymagania techniczne wobec izolacyjności dachów, stropów międzykondygnacyjnych oraz ścian wewnętrznych także się zmienią (tab. 2).

energooszczędnośćNowoprojektowane budynki będą musiały spełniać wymagania co do maksymalnego zapotrzebowania na energię pierwotną (wskaźnik EP) oraz co do minimalnej izolacyjności termicznej przegród (współczynnik U). Zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami wystarczy, że spełniają jeden z tych dwóch wymogów.

Nowe warunki techniczne jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie wejdą w życie od 1 stycznia 2014 roku. Jednak wymagania dotyczące wskaźników EP oraz współczynników U będą się konsekwentnie zwiększać wraz z początkiem lat 2017 oraz 2021. W ten sposób rynek zostanie przygotowany na spełnienie wymogu zapisanego w artykule 9 dyrektywy 2010/31/UE. Zgodnie z nim od 1 stycznia 2021 roku wszystkie nowoprojektowane inwestycje powinny być budynkami o niemal zerowym zużyciu energii. Współczynnik przenikania ciepła U przez ściany zewnętrzne ma wynosić wówczas nie więcej niż 0,20 W/(m2K).

Wejście nowych przepisów spowoduje zwiększony nacisk na wybór materiałów budowlanych oraz systemów ogrzewania i wentylacji przyczyniających się do zwiększenia efektywności energetycznej budynku. Szeroką i ciekawą ofertę takich materiałów budowlanych prezentuje w tym segmencie producent materiałów budowlanych Ytong i Silka. Energooszczędność jest jednym z nadrzędnych celów marki Xella Polska. Nieustannie dostosowywane są one do zmieniających się oczekiwań rynku i wzbogacane o innowacyjne rozwiązania.

Już teraz wśród produktów Xella Polska znajduje się już wiele rozwiązań ograniczających zapotrzebowanie na energię w budynku, np. bloczki Ytong Energo oraz Ytong Energo+, które pozwalają na wznoszenie ścian jednowarstwowych spełniających wymóg U ≤ 0,25 W/(m2K). Dzięki temu, że nie wymagają one wykonania zewnętrznej warstwy izolacji, proces powstawania ścian przebiega szybko i niższym kosztem. Warto wiedzieć, że bloczki Ytong już teraz umożliwiają uzyskanie wartości U = 0,19 W/(m2K), która spełniają wymogi planowane dopiero od 2021 r.

Czytaj też:
Przewodnik po warunkach technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie
Nowelizacja warunków technicznych użytkowania budynków

Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Normalizacja
2013-09-10 14:06:32
Tagi do artykułu: charakterystyka energetyczna | współczynnik przenikania ciepła | materiały budowlane
 
Powiązane galerie:
Galeria Tarasy Tarasy      
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
formalności

Decyzja o warunkach zabudowy

Obecnie, decyzja o warunkach zabudowy wydawana jest dla terenów, na których nie obowiązuje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego lub trwają nad nim prace.
paragraf

Rozdział 15 - Użytkowanie instalacji elektrycznej

Rozdział 15 reguluje zasady prawidłowego funkcjonowania oraz sposób użytkowania i konserwacji instalacji elektrycznej...
wózek widłowy

BHP pracy wózkiem widłowym

Bezpieczeństwo i higienę pracy z wózkiem widłowym reguluje Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej dnia 14 marca 2000r. (Dz. U. z dnia 10 kwietnia 2000 r.) w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy ręcznych pracach transportowych. Przepisy określają w sposób jednoznaczny i dokładny jak należy transportować przedmioty ze względu na ich ciężar.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Zamów poradę prawną
WYCENA PORADY 0 zł szybko, profesjonalnie i bez wychodzenia z domu
porady prawne
Akceptuję regulamin i zapoznałem się z nim.
Artykuły podobne

Na czym polega budownictwo pasywne?

dom
Budownictwo pasywne na zachodzie Europy zyskało ważną pozycję. Jest to jedna z najbardziej zaawansowanych form budownictwa energooszczędnego. Także w Polsce zaczyna się ono cieszyć coraz większą popularnością. Na czym właściwie polega i jakich materiałów wymaga?

Energooszczędne projekty domów w technologii YTONG ENERGO

projekty domów
Wśród inwestorów planujących budowę domu od lat największą popularnością cieszą się gotowe projekty. Największe pracownie mają w swojej ofercie setki propozycji, które pozwalają sprostać najwybredniejszym gustom klientów. Światowy trend budownictwa energooszczędnego oraz wzrastająca świadomość inwestorów sprawiają, że rośnie popyt na projekty w technologiach energooszczędnych i pasywnych.

Ekonomiczny dom z pomysłem

domy pasywne
Na charakterystykę energetyczną budynku ma wpływ wiele czynników, w tym izolacyjność termiczna przegród i wykorzystywane źródła energii. Z korzyści, jakie daje użytkowanie najnowszych zdobyczy w dziedzinie budownictwa energooszczędnego, oferowanych przez firmę Schüco, cieszą się na co dzień właściciele domu jednorodzinnego w Niemczech.

Przewodnik po Prawie budowlanym

paragraf
Planując budowę domu lub innego obiektu budowlanego, należny postępować zgodnie z obowiązującymi przepisami. Niniejszy przewodnik po przepisach Prawa budowlanego powstał w oparciu o Ustawę z dnia 7 lipca 1994r. i późniejszymi zmianami.