Barwne wzory na starych meblach

szafa

fot. szafa

Modny trend DIY (Do It Yourself) to szansa na drugie życie dla starych mebli i nadgryzionych zębem czasu elementów wyposażenia. Zamiast trafić na śmietnik stają się oryginalnymi dodatkami modnych aranżacji wnętrz.

Trend DIY cieszy się rosnąca popularnością. Jest to bardzo łatwy i wielce satysfakcjonujący sposób przywracania blasku starym przedmiotom. Wystarczy sięgnąć po odrobinę farby i dekorując je np. fantazyjnymi wzorami.

Do renowacji mebli potrzebować będziemy dobrej emalii do drewna, np. Dekoral Emalia Akrylowa. Szybko schnie i nadaje powierzchni elegancki, satynowy efekt wykończenia. Powłoka jest elastyczna a jednocześnie odporna na uszkodzenia. Farba ta jest dostępna w szerokiej palecie modnych i oryginalnych kolorów – dzięki temu możemy kreować naprawdę barwne kompozycje, jak np. „bajkowy róż” i „magiczny fiolet” lub „słoneczny blask” i „pikantne chili”. Dodatkowo, pomalowaną powierzchnię można pokryć transparentną emulsją z dekoracyjnymi pigmentami, np. z Diamentowej Kolekcji marki Dekoral Fashion. Pozwala ona uzyskać eleganckie, złote lub srebrne refleksy. Warto wiedzieć, że Emalia Akrylowa posiada „Certyfikat bezpieczeństwa zabawek”. Oznacza to, że można wykorzystywać ją także do malowania mebelki dziecięcych.

Malowanie mebli znacznie ułatwią odpowiednie akcesoria, np. wałek malarski typu Flock lub Felt. Natomiast w trudno dostępnych miejscach warto wykorzystać pędzel okrągły. Do tworzenia barwnych wzorów przydadzą się z kolei szablony malarskie (możemy kupić gotowe lub przygotować własne, wycinając wzór na grubym brystolu).

Przed rozpoczęciem renowacji należy dokonać oceny stanu mebla. Jeśli stara powłoka jest w dobrym stanie tzn. nie łuszczy się ani nie pęka, możemy bez obaw pomalować ją emalią. Wcześniej wystarczy delikatnie przeszlifować ją drobnoziarnistym papierem ściernym i oczyścić z zabrudzeń. W przypadku dużych zniszczeń powłoki potrzeba nieco więcej wysiłku. Po pierwsze należy usunąć łuszczącą się warstwę papierem gruboziarnistym, a następnie załatać spękania szpachlą do drewna. Na koniec całość szlifuje się papierem drobnoziarnistym i przeciera wilgotną szmatką aby odpylić powierzchnię i przygotować ją do malowania.

Na tak przygotowane podłoże nakłady pierwszą warstwę. Będzie ona podkładem dla wybranego przez nas wzoru, po tym jak emalia w pełni wyschnie (dla pełnego efektu warto jednak nałożyć dwie warstwy). Następnie możemy przejść do nakładania drugiego koloru oraz tworzenia wzorów. W tym celu przykładamy szablon i malujemy wycięcia (dla wygody możemy przykleić go do mebla taśmą). Na koniec delikatnie odsuwamy szablon, uważając przy tym, aby nie naruszyć niewyschniętej farby.
 
I gotowe. Przed naszymi starymi meblami zupełnie nowa, druga młodość!REKLAMAPK

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)