X
Logo Projektoskop.pl
 
 
 
 
 
 

Właściwa pielęgnacja litych podłóg drewnianych

podłogi
Lita podłoga drewniana uważana jest za ponadczasowe rozwiązanie. Często jednak zapominamy, że drewno, które jest surowcem naturalnym, pomimo obróbki technologicznej i profesjonalnego wykończenia, z czasem może ulec zużyciu. Wystarczy jednak zastosować się do kilku prostych wskazówek, aby utrzymać drewnianą powierzchnię w doskonałej kondycji przez wiele lat.


Jak właściwie dbać o litą podłogę drewnianą, zdradza Piotr Wójcikiewicz, Product Manager z firmy Baltic Wood, która ma w ofercie kolekcję podłóg litych Sélection du Sommelier.

Codzienna pielęgnacja
Jest to bardzo ważny punkt, który ma wpływ na żywotność naszej podłogi. Litą drewnianą podłogę należy sprzątać przynajmniej 2 razy w tygodniu. Powierzchnia powinna być regularnie zamiatana miękką zmiotką lub odkurzana specjalnie do tego celu przeznaczoną szczotką. Polecam także użycie mopa z mikrofibry, ponieważ w przeciwieństwie do mopa sznurowanego, nie pozostawia nadmiaru wody na podłodze.

podłogiPielęgnacja okresowa
Przynajmniej raz w miesiącu, warto użyć specjalnych preparatów do odświeżania drewnianej litej powierzchni. Tego typu konserwacji dokonujemy po wcześniejszym umyciu podłogi. Okresowe odświeżanie pozwoli nam długo cieszyć się naturalnym pięknem podług litych, które – jak np. te z kolekcji Sélection du Sommelier posiadające Gwarancję na Całe Życie – służyć będą i przyszłym pokoleniom.

Dedykowane środki do pielęgnacji
Wprawdzie na rynku dostępne są środki czyszczące określane mianem uniwersalne, ale często ich używanie narusza strukturę środka, którym uszlachetniona jest podłoga, co przyspiesza jej starzenie.

Stosowanie odpowiednich środków jest bardzo ważne, szczególnie w przypadku podłogi pokrytej olejem, która wymaga większej uwagi. Preparaty z serii Baltic Protect System™ do podłogi wykończonej olejem pozwalają stworzyć na jej powierzchni warstwę ochronną, dodatkowo zabezpieczającą ją przed uszkodzeniami oraz zużyciem. Podłoga pozostaje także antystatyczna – nie elektryzuje się i nie absorbuje kurzu.

Natomiast nie warto stosować środków zawierających silne detergenty, a w szczególności środków o silnym odczynie zasadowym lub kwaśnym.

salonPodkładki ochronne
Nogi krzeseł lub mebli mogą porysować podłogę. Warto zabezpieczyć wszystkie przedmioty stojące na podłodze przy pomocy filcowych podkładek. W przypadku foteli obrotowych zastosujmy specjalne kółka do drewnianych powierzchni.

Zwierzęta domowe
Pamiętajmy o regularnym obcinaniu pazurów zwierzętom domowym. Dzięki temu unikniemy dodatkowych zarysowań. Wytarcie po spacerze łap pupila zapobiegnie natomiast przedostawaniu się zanieczyszczeń i piasku do wnętrz.

Wycieraczki
Piasek i woda, które są przynoszone na obuwiu, daje nam taki sam efekt jak papier ścierny. Wycieraczki położone przy drzwiach wejściowych i przy wejściu z tarasu mogą uchronić naszą podłogę przed jej szkodliwym działaniem. Dlatego warto utrzymywać wycieraczki w czystości i wymieniając je od czasu do czasu.

Wilgotność powietrza
Dla deski litej odpowiednia wilgotność powietrza to ok. 40-60%, przy temperaturze 20 stopni C. Zimą, kiedy wilgotność spada, stosujmy nawilżacze powietrza. Drewno dąży do równowagi higroskopijnej z otaczającym powietrzem. Zatem od czasu do czasu warto przewietrzyć mieszkanie.

Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Podłogowe
2013-09-10 10:49:38
Tagi do artykułu: podłogi drewniane | podłogi | deski | drewno
 
Powiązane galerie:
Galeria Salony, pokoje dzienne Salony, pokoje dzienne Galeria Kominki Kominki Galeria Sofy, kanapy Sofy, kanapy Galeria Wnętrza Wnętrza
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
mylo skyscraper style 2

Stylowa siódemka, czyli najpopularniejsze style w aranżacji wnętrz

Podobnie jak w świecie natury znajdziemy najprzeróżniejsze gatunki zwierząt i roślin, tak w świecie aranżacji istnieje wiele stylów, których różnorodność może być źródłem niekończących się zachwytów. Wśród najpopularniejszych rozwiązań warto wymienić siedem, które cieszą się ponadczasowym charakterem. Sprawdź, które pasują do Twojego wnętrza i zainspiruj się nimi, tworząc zachwycający wystrój.
MegaHomes1

Recykling poziom ekspert – czyli domy mieszkalne z kontenerów morskich

Adaptacja kontenerów morskich do budowy domów mieszkalnych, to z całą pewnością oryginalne i wciąż jeszcze nowatorskie rozwiązanie. Budownictwo modułowe zyskuje coraz więcej nowych zwolenników i śmielej wchodzi w kolejne obszary rynku. Do niedawna w Polsce budynki mieszkalne z kontenerów budziły skojarzenia z pomieszczeniami noclegowymi dla pracowników sezonowych lub budynkami typowo socjalnymi. Dziś pogląd ten ulega diametralnej zmianie. Domy kontenerowe okazują się być ciekawą alternatywą dla tradycyjnych form budownictwa.
Oto wnętrze rustykalne – odpowiedź na jedną z najgłębszych tęsknot człowieka: potrzebę poczucia bliskości z naturą. Ta tęsknota pachnie pieczonym chlebem, zaprasza by usiąść wygodnie i zwolnić nieco tempo. Nic dziwnego, że wnętrza inspirowane wiejską sielanką wciąż są modne i spotkać je można nie tylko w domach ukrytych w górskiej głuszy, ale również w centrach dużych miast.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Podłoga do zadań specjalnych

sklep
W biurach, restauracjach czy ekskluzywnych butikach wystrój wnętrza stanowi nieodzowny element wizerunku firmy, a podłoga to jego niezaprzeczalna podstawa. Oprócz walorów estetycznych posadzka musi być również wyjątkowo odporna na zniszczenia i ścieranie.

Biały nie musi znaczyć: zimny

podłoga
Kolor biały optycznie powiększa mieszkanie. Doskonale wpisuje się we wnętrza urządzone w stylu skandynawskim, w którym dominuje prostota, minimalizm i przejrzystość. Uniwersalność tego koloru sprawia, że dobrze wkomponuje się w niemal każdą kolorystykę.

Montaż podłogi drewnianej

klejenie
Prawidłowy montaż podłogi drewnianej to pierwszy krok do jej wieloletniego użytkowania. Nawet jeśli montaż zlecamy specjalistom warto poznać kilka wskazówek i dopilnować kilku aspektów układania podłogi, aby w przyszłości cieszyć się w pełni wytrzymałą podłogą. Praktycznymi wskazówkami dotyczącymi montażu dzieli się przedstawicielka firmy Kopp – Podłogi Naturalnie Doskonałe.

Egzotyczne drewno na podłodze

drewniana podłoga
Gatunki drewna egzotycznego słusznie kojarzą się z długowiecznością. To materiał, którego nie wymienia się z powodu starości. Wręcz przeciwnie, można powiedzieć, że czas działa na jego korzyść – patynując niezwykle wytrzymały surowiec, wydobywa jego naturalne walory: utrwala i pogłębia niebanalny kolor oraz podkreśla naturalne usłojenie. Warto więc bliżej przyjrzeć się oryginalnym „egzotykom”, które świetnie sprawdzają się także na podłogach naszych domów.