Klinkier na elewacji – przegląd możliwości i zastosowań

elewacja

fot. elewacja

W budownictwie jednorodzinnym wraca moda na klasykę. Korzystają na tym tradycyjne materiały, które przeżywają swój renesans. Podpowiadamy, jak wykorzystać cegły klinkierowe do zaprojektowania wyjątkowej elewacji domu.

Nowoczesne cegły klinkierowe oferują wiele różnorodnych faktur, barw i kształtów. Możliwe jest stosowanie klinkieru zarówno przy okazji projektów renowacyjnych lub stylizowanych na poprzednie epoki, ale również w nowoczesnym budownictwie. Architekci bardzo często zestawiają obok siebie klinkier z drewnem i szkłem, uzyskując bardzo interesujące efekty.

Poniżej prezentujemy wybrane sposoby wykorzystania cegieł klinkierowych na elewacjach domów jednorodzinnych.

"Podmurówka" z klinkieru

elewacja

fot. elewacja

Wysoki – sięgający nawet szczytu parteru – pas klinkieru to bodaj najbardziej klasyczne wykorzystanie tego materiału na elewacji domu. Klinkierowe "opaski" pełnią również funkcję praktyczną – cegły chronią dolną część elewacji przed zabrudzeniem i uszkodzeniem mechanicznym. Coraz częściej klinkier sięga jednak znacznie wyżej, niż nakazywałoby pragmatyczne myślenie. Obmurowanie całego parteru daje zaskakujący efekt wizualny: dom wydaje się być niższy, niż jest w rzeczywistości.

W tym wariancie często stosuje się również znacznie tańsze płytki klinkierowe – nie pogrubiają one zbyt mocno ściany, a mają identyczne walory wizualne. Szeroką gamę płytek klinkierowych oferuje m.in. marka Terca.

Klinkierowe detale
Ciekawym rozwiązaniem jest również wykorzystanie klinkieru do obmurowania wybranych partii domu – np. ganku czy okien. Umiejętne połączenie cegieł z innymi materiałami – np. starymi drewnianymi drzwiami lub dużą połacią ze szkła – to gwarancja niepowtarzalnego designu domu. Z tego rozwiązania należy jednak korzystać z rozwagą. Nie wszystkie połączenia klinkieru z innymi materiałami wychodzą elewacji na dobre. Warto zdać się na doświadczenie projektanta, który podpowie, w którym miejscu elewacji użycie klinkieru będzie uzasadnione.

Klinkier od fundamentu po dach

mury

fot. mury

Dużą popularnością cieszą się również projekty, które zakładają wymurowanie dodatkowej warstwy z cegieł, pełniącej jednocześnie rolę elewacji budynku. Takie rozwiązanie często jest stosowane w przypadku wyboru technologii wznoszenia ścian trzywarstwowych. Wówczas klinkier jest nie tylko wstawką estetyczną, ale również pełni istotną rolę w całej konstrukcji budynku.

W tym przypadku idea fix inwestorów to nie tylko nawiązanie do klasyki budownictwa jednorodzinnego. Rosnącą popularnością cieszą się innowacyjne modele cegieł, które występują w oryginalnych kształtach. Przykładem są cegły z serii Long John marki Terca, które mają niemal 50 cm długości i oryginalną fakturę lica. W konsekwencji ściana wymurowana z tego materiału w ogóle nie przypomina klasycznego muru z klinkieru.REKLAMAPK

Sending
Ocena artykułu
5 (1 głos)