X
Logo Projektoskop.pl
 
 
 
 
 
 

Kostka brukowa po zimie: zabezpieczona i odświeżona

nawierzchnia
Wszystkie nawierzchnie betonowe, szczególnie te przeznaczone do użytku zewnętrznego, narażone są na działanie wielu niszczących czynników. Z trudnymi do usunięcia zmianami i zanieczyszczeniami kostki brukowej najczęściej mamy do czynienia tuż po zimie. Podpowiadamy co zatem można zrobić, by wraz z nadejściem wiosny znacząco poprawić wygląd naszego chodnika, tarasu czy podjazdu.


Kostka brukowa, z uwagi na swoje umiejscowienie, w zasadzie przez cały rok poddawana jest niemałym wyzwaniom. Nawierzchnia tego typu musi przecież znosić zarówno oddziaływanie czynników atmosferycznych, jak i pozostawać odporna na szkodliwe działania samych użytkowników. Aby zatem na długie lata zachować estetyczny wygląd przydomowego chodnika czy podjazdu nie możemy zapominać o odpowiedniej pielęgnacji. A najodpowiedniejszym momentem na podjęcie działań w tym zakresie będzie nadejście wiosny.

Zaczynamy od czyszczenia
- Pierwszym krokiem w przygotowaniu kostki do kolejnego sezonu jest rzecz jasna jej dokładne oczyszczenie. W zależności od stopnia zabrudzenia, powierzchnię powinniśmy zamieść, spłukać przy użyciu węża ogrodowego czy też dokładnie umyć np. za pomocą myjki ciśnieniowej – mówi Urszula Łukaszewicz z firmy ABW Superbruk.

Przy tej okazji warto także wyrobić sobie nawyk regularnego sprzątania bruku. Dotyczy to przeważnie pozostającego na nawierzchni piasku. Jeśli bowiem w jego składzie znajduje się dość dużo gliny, raptem już kilka dni wystarczy, by na naszym chodniku pojawiły się trudne do usunięcia plamy.
- Nigdy zatem nie powinniśmy dopuszczać do sytuacji, gdy piasek zbyt długo zalega na kostce. Większość wykonawców oczywiście dba o jego usunięcie, mimo to, dla własnego dobra pamiętajmy, by zawczasu tego dopilnować – dodaje przedstawicielka Superbruk.

Nie zapominamy o impregnowaniu
nawierzchniaKolejną kwestię stanowi zaimpregnowanie nawierzchni specjalnym preparatem. Co oczywiste, optymalnie byłoby zabezpieczyć kostkę tuż po ułożeniu, jeszcze przed zasypaniem jej piaskiem. Jeśli jednak nie zrobiliśmy tego od razu, nic nie stoi na przeszkodzie, by zająć się tym wraz z nadejściem wiosny. O tym, że z całą pewnością warto to zrobić, przekonuje szereg właściwości tego typu środków.
Przede wszystkim ograniczają one występowanie przebarwień, w tym także spowodowanego promieniami słonecznymi blaknięcia, a także tworzą powłokę samooczyszczającą kostkę, w którą nie wsiąka woda. Co więcej, impregnat ma też za zadanie wzmocnić i uszczelnić nawierzchnię, zredukować jej porowatość i związany z tym porost mchów, a także znacząco poprawić odporność na zabrudzenia (również chemiczne) czy mróz.
- Nie straszne nam już więc będą plamy z wylanej kawy, upuszczonego jedzenia, tłuszczu z grilla czy cieknącego oleju samochodowego – zauważa Urszula Łukaszewicz.

Kilka chwil pracy i spokój na lata
Mając na uwadze wszystkie powyższe cechy charakterystyczne, nie pozostaje nam nic innego, jak właściwie zabezpieczyć nasz chodnik, taras lub podjazd. W tym celu musimy najpierw oczyścić podłoże z kurzu, brudu, olejów, wosków czy tłuszczów, a następnie odczekać kilka chwil do jego całkowitego wyschnięcia.
Następnie przystępujemy do nanoszenia impregnatu. Można do tego użyć pędzla, wałka malarskiego lub spryskiwacza ogrodowego, który pozwoli cały proces skrócić, dając jednocześnie równomierny efekt.
W zależności od ilości naniesionego płynu, przed oddaniem nawierzchni do użytku domowników powinniśmy odczekać mniej więcej 2-3 godziny. Tego typu zabezpieczenie na naszej kostce powinno utrzymać się około 4 lata, po upływie tego czasu cały proces warto więc będzie powtórzyć.

Farba: odświeża i ożywia
Kolor bruku, na który naniesiemy impregnat, automatycznie stanie się bardziej intensywny. Często też dzięki temu zabiegowi podłoże zyska na atrakcyjności, uzyskując efekt tzw. mokrej kostki.
- Jeśli jednak mamy do czynienia z ponadprzeciętnie wysłużonym materiałem, który stracił już swój oryginalny wygląd lub został znacząco zabrudzony, swoją uwagę powinniśmy skierować w stronę farb do malowania kostki brukowej. Ich zadaniem jest bowiem odświeżenie nawierzchni i nadanie jej żywej, nasyconej barwy – podpowiada ekspert ABW Superbruk.
Preparaty, o których jest mowa, dostępne są zarówno w kolorach kostki, jak i bezbarwne. Te drugie przeznaczone są na wszelkiego rodzaju melanże czy nietypowe łączenia barw. Proces ich aplikacji nie różni się specjalnie od nanoszenia impregnatu – jedyną różnicą jest znacznie krótszy czas schnięcia (wynoszący około 30 minut).

Mech nie zawsze doczyścimy
Częstym problemem, z którym musimy się zmagać, jest także mech pojawiający się w mocno zacienionych miejscach. Najlepszym sposobem walki z nim jest niedopuszczenie do jego pojawienia się. W tym celu należy wybrać przede wszystkim ściśle do siebie przylegające kostki bezfazowe. Powierzchnię taką trzeba także od razu zaimpregnować.
Oczywiście powyższe rady na nic się zdadzą, jeśli nasza kostka pokryła się już zielenią. W tym wypadku szansą będzie czyszczenie mechaniczne lub ciśnieniowe. Mając na uwadze jednak twardość bruku i ilość występujących w nim porów, nie zawsze będziemy w stanie z tego typu zabrudzeniem sobie poradzić.
Jedynym wyjściem stanie się wtedy wymiana kilku elementów. Pamiętajmy przy tym, by nowej powierzchni nie impregnować od razu. Zawsze należy odczekać 2-3 miesiące, aż kolor ulegnie wyrównaniu – w ten sposób unikniemy wyraźnej różnicy pomiędzy nowym i starszym podłożem.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Otoczenie domu
2014-04-23 11:37:29
Tagi do artykułu: nawierzchnie | kostka brukowa | tarasy | podjazdy
 
Powiązane galerie:
Galeria Kostka brukowa Kostka brukowa      
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
gaz

Jak zmienić sprzedawcę gazu i sporo na tym zaoszczędzić?

Kiedy rachunek za gaz zaczyna nadmiernie obciążać twój budżet możesz, jak w przypadku energii elektrycznej, zmienić sprzedawcę. Wbrew pozorom nie jest to trudne i wymaga przejścia jedynie kilku formalnych kroków. Oto zwięzły poradnik dla wszystkich, którzy potrafią liczyć własne pieniądze, i którzy właśnie pomyśleli o takiej operacji.
ogród

Zagospodarowanie terenu wokół nowego domu

Zagospodarowanie terenu wokół domu, to przeważnie ostatni etap ciężkich prac, po przeprawie przez proces budowy i przeprowadzce. Piękny ogród wokół domu ma nie tylko zachwycać, ale też być praktyczny i łatwy w utrzymaniu. Dbanie o nowy dom oraz obejście wymaga wiedzy i wysiłku, dlatego tak ważny jest dobry pomysł na aranżację.
kostka brukowa

Kompozycje z kostki brukowej

Otoczenie domu jest wizytówką jego gospodarzy, dlatego powinno mieć gustownie zaaranżowaną zieleń, ładne ogrodzenie oraz trwałą i estetyczną nawierzchnię. Ścieżki i podjazdy mogą być neutralne i nie rzucać się w oczy albo odgrywać główną rolę w aranżacji terenu wokół domu. Jak dopasować kompozycję z kostki brukowej i jej kolorystykę do stylu domu?
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Jaka przestrzeń, taka kostka

nawierzchnia
Szlachetna kostka brukowa to materiał coraz chętniej wybierany do aranżacji przestrzeni wokół domu. Jej rodzaje i kolory dają wręcz nieograniczone możliwości wykorzystania. Bywa, że jej wybór to proces podobny do wyboru podłogi w mieszkaniu. Od tego jak wyglądać będą ścieżki, tarasy i podjazdy zależy przecież jak prezentuje się cała posesja. Dlatego warto dołożyć szczególnych starań, aby wybrana nawierzchnia była właściwa i pasowała klimatem do naszego domu.

Atrakcyjny wygląd otoczenia domu

kostka brukowa
Otoczenie naszego domu powinno wyglądać atrakcyjnie przez cały rok. Pragniemy aby niezależnie od pogody, zawsze estetycznie wyglądała. Jest to możliwe, dzięki odpowiednim akcentom i dodatkom.

Kostka brukowa w niezwykłym ogrodzie

taras
Bujna roślinność, oryginalne dodatki, a przede wszystkim atrakcyjne ścieżki i podjazdy to domena wspaniałych ogrodów. O tym czy nasza posesja będzie należeć do tego wyjątkowego grona decyduje kilka istotnych elementów. Bardzo duża rolę odgrywa tutaj kolorystyka, jakość oraz sposób wykonania powierzchni. Kostka brukowa daje duże pole do popisu, jednak przy jej wyborze oraz układaniu, warto kierować się kilkoma istotnymi zasadami.

Rustykalne klimaty w nowoczesnym ogrodzie

nawierzchnie
Styl rustykalny jest nam bliski, bo przywołuje obrazy babcinego ogrodu, w którym spędzaliśmy najpiękniejsze wakacje. Ogrodu zaaranżowanego z dużą swobodą, ocierającą się niemal o chaotyczność i przypadkowość, ale przy tym bajecznie kolorowego i magicznego, w którym wszystko się może zdarzyć.