Kominkowy system dystrybucji gorącego powietrza

Ogrzewanie kominkowe niezmiennie cieszy się popularnością wśród właścicieli domów jednorodzinnych. Wysokie ceny gazu oraz alternatywnych źródeł energii sprawiają, że jest to w dalszym ciągu najtańsza technologia grzewcza na rynku. System dystrybucji gorącego powietrza rozprowadza ciepło do wszystkich pomieszczeń w domu.

Jak działa system DGP?
Dystrybucja gorącego powietrza (w skrócie DGP) to system grzewczy wykorzystujący kominek jako źródło ciepła. Za pośrednictwem kanałów ciepło dystrybuowane jest do poszczególnych pomieszczeń w domu. Przewody do ogrzewania kominkowego, wchodzące w skład systemu, warto zaplanować na etapie projektowania domu. Należy wyznaczyć lokalizację dodatkowych otworów w stropach i posadzkach, którymi będą przebiegać kanały do ogrzewania kominkowego.
Zasada działania systemu DGP jest prosta. Kominek rozgrzewa wkład kominkowy, a on oddaje ciepło powietrzu w pomieszczeniu i do rury spalinowej. Ma ona specjalne ożebrowanie, które bardzo wydajnie oddaje ciepło. Następnie kominkowy system ogrzewania przekazuje ciepło do przewodów dystrybuujących gorące powietrze. W ten sposób ogrzewa ono wszystkie pomieszczenia przyłączone do systemu.

ogrzewanie kominkowe schemat, schemat ogrzewania kominkowego, ogrzewanie z kominka schemat

fot. ogrzewanie kominkowe schemat, schemat ogrzewania kominkowego, ogrzewanie z kominka schemat

W zależności od metody dystrybucji gorącego powierza, wyróżniamy system GDP grawitacyjny i system DGP wymuszony.
System GDP grawitacyjny rozprowadza nagrzane powietrze na zasadzie "wyporu termicznego". Oznacza to, że przemieszcza się ono samo na odległość nie większą niż 3 m i nie więcej niż do 2 lub 3 pomieszczeń. Metoda ta ma wiele wad. System jest bardzo czuły na zmiany ciśnienia i ruchy powietrza oraz nie gwarantuje równomiernego ogrzania przyłączonych do niego pomieszczeń. Ponadto nie stosuje się w nim filtrów powietrza a kanały dystrybucyjne przenoszą wszystkie dźwięki.

System DGP wymuszony jest znacznie wydajniejszy. Ciepłe powietrze zasysane jest przez wentylator i tłoczone do pomieszczeń na dużo większe odległości.
System ten jest droższy w eksploatacji niż system DGP grawitacyjny, ponieważ wymaga zastosowania specjalnych kanałów zmniejszających szum powietrza, czyszczenia oraz konserwacji. Jest ponadto zasilany energią elektryczną.
W budownictwie jednorodzinnym prawie zawsze stosuje się system DGP wymuszony, ponieważ jest efektywny i gwarantuje dopływ ciepła do każdego pomieszczenia, także na wyższych i niższych kondygnacjach.

Czy warto zastosować system ogrzewania kominkowego z dystrybucją gorącego powietrza?

System dystrybucji gorącego powietrza łączy w sobie walory użytkowe i estetyczne. Pozwala także na niezależność od zewnętrznych dostawców energii do ogrzewania domu. Eksploatacja i konserwacja ogrzewania kominkowego jest tańsza od alternatywnych technologii grzewczych dostępnych na rynku. Ponieważ wyjścia z kanałów DGP znajdują się przy posadzce, pomieszczenie nagrzewa się w sposób równomierny – ciepło unosi się od podłogi do sufitu redukując naturalny efekt warstwowania temperatury.
Niestety system DGP nie daje możliwości automatycznej regulacji temperatury w pomieszczeniach. Nie powinno się go umieszczać w kuchni ani w toalecie, ponieważ kanały dystrybucyjne mogą przenieść zapachy do pozostałych pomieszczeń. Trzeba pamiętać o tym, że system grzewczy kominkowy z DGP nie może pozostawać bez nadzoru. W ciągu kilku godzin zapas drewna w kominku wypala się a pomieszczenia się wychładzają. Z tego powodu ogrzewanie kominkowe nie powinno być jedyną metodą grzewczą stosowaną w domu jednorodzinnym. Alternatywne urządzenie grzewcze, takie jak piec CO, użytkowane zastępczo lub uzupełniająco podczas dużych mrozów, podtrzyma ciepło w domu zimą w czasie nieobecności domowników. REKLAMAPK

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)