Kamień naturalny w aranżacji wnętrz

Elewacja z kamienia

fot. Elewacja z kamienia

Elementy wykończeniowe wykonane z kamienia naturalnego można dopasować do każdego stylu wnętrza. Dzięki niemu wystrój nabiera dostojnego i ekskluzywnego charakteru. Jak wykorzystać kamień naturalny w aranżacji wnętrz?

Kamień naturalny stosowany w budownictwie jako materiał wykończeniowy i dekoracyjny charakteryzuje niezwykła różnorodność i uniwersalność. Ponadto jest niezwykle trwały, wytrzymały na uszkodzenia mechaniczne, wahania temperatur oraz działanie wilgoci. Za sprawą tych właściwości kamień naturalny do wnętrz kuchennych i łazienkowych stosowany w roli okładzin ściennych i podłogowych cieszy się dużą popularnością.

kominek

fot. kominek

Właściwości kamienia naturalnego oraz jego wygląd od wieków zachwycają architektów i artystów, którzy znajdują dla niego coraz szersze zastosowanie. Materiał ten doskonale prezentuje się w zestawieniu ze stalą, szkłem i drewnem. Taką kompozycję surowców stosuje się od dawna zarówno do aranżacji elewacji, jak i wnętrz architektonicznych.

Mało kto może sobie pozwolić na niezwykle eleganckie duże okładziny elewacyjne z kamienia naturalnego, a także posadzki lub okładziny ścienne w każdym wnętrzu. Ale planując dobór materiałów wykończeniowych do wnętrz, warto zdecydować się na użycie go choć w niewielkiej ilości. Dużą popularnością cieszą się np. parapety, blaty, kominki czy schody wykończone cienkimi płytkami z kamienia naturalnego.

Blaty kamienne nadadzą szyku i elegancji kuchni oraz minimalistycznej łazience. Stosuje się je także w eleganckich restauracjach i w modnym wystroju nowoczesnych butików. Dobierając rodzaj kamienia, z którego ma zostać wykonany blat należy zwrócić uwagę przede wszystkim na właściwości użytkowe. Jego powierzchnia powinna być gładka, odporna na trwałe zabrudzenia, działanie środków chemicznych, uszkodzenia mechaniczne oraz łatwa do utrzymania w czystości. Takie cechy posiadają blaty granitowe oraz wykonane z konglomeratu kwarcowego.

parapet

fot. parapet

Zewnętrzne schody z kamienia naturalnego także powinny zostać wykonane z surowca o odpowiednich właściwościach użytkowych. W tej roli najlepiej sprawdzi się granit o powierzchni płomieniowanej. Jest ona szorstka i posiada właściwości antypoślizgowe. Alternatywą dla niego może być konglomerat kwarcowy o powierzchni patynowanej. Natomiast do obłożenia schodów wewnętrznych można użyć niemal każdego kamienia o powierzchni polerowanej lub z pasem antypoślizgowym.

posadzka

fot. posadzka

kamień naturalny

fot. kamień naturalny

umywalka

fot. umywalka

biuro

fot. biuro

kuchnia

fot. kuchnia

REKLAMAPK

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)