X
 
Logo Projektoskop.pl
 
 
 
 
 
 

Domy jednorodzinne na wsi

Trend przeprowadzek za miasto jest wciąż aktualny. Koszt działki budowlanej na wsi w znacznej odległości od miasta, jest zdecydowanie niższy niż w miejscowościach satelitarnych tuż przy jego granicy. Należy jednak wiedzieć, że mieszkanie w cichej i malowniczej lokalizacji oprócz wielu przyjemności niesie ze sobą także i ofiary, np. utrudnioną komunikację z pracą, szkołą, a także usługami z zakresu handlu i rozrywki. Jeśli jednak zmiana nawyków nie stanowi problemu i jesteśmy w stanie pogodzić się z nowym trybem życia, mieszkanie na wsi może być cudowne.


Dom na wsi - projekt a uwarunkowania lokalne
łąkaStudium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego oraz MPZP wykonuje się zarówno dla obszarów miejskich, jak i wiejskich. Stanowią one wieloletni plan rozwoju obszarów mieszkalnych i uprawnych. Wyznaczają obszary do rozbudowy, likwidacji bądź uzupełnienia zabudowy mieszkalnej, zagrodowej, siedliskowej, usługowej i o przeznaczeniu rolnym, a także opisują dopuszczalny sposób ich zagospodarowania. Tym samym o tym, jak będzie wyglądał projekt domu wielskiego decyduje wiele czynników. Bywa, że tereny o niskiej klasie gleb przeznacza się etapowo na cele mieszkaniowe. Wówczas właściciel takich gruntów może je "odrolnić", podzielić geodezyjnie i notarialnie na działki budowlane, a następnie sprzedać. Jednak pewne cechy wyglądu, przeznaczenia i wielkości inwestycji, tak jak w przypadku każdej innej działki w obrębie miasta lub poza nim są także z góry określone. Dom z drewnaNp. jeśli działka budowlana znajduje się w ciągu budynków istniejących, prawdopodobnie budowa realizowana w jej obrębie będzie musiała do nich nawiązywać. Dzięki temu zabytkowe obszary zabudowy starych wsi zachowują indywidualny urok, styl, spójność i rytm. Natomiast tereny mieszkalne wyznaczane na nowo, znajdujące się w znacznej odległości od starej zabudowy dają więcej swobody inwestorom w kreowaniu wyglądu inwestycji. Warto też wiedzieć, że kupno taniej działki budowlanej w szczerym polu może oznaczać pozorną oszczędność. Prawdopodobnie nie jest ona uzbrojona, a jeżeli w jej sąsiedztwie nie istnieje żaden dom mieszkalny mogą pojawić się poważne problemy z uzyskaniem pozwolenia na budowę oraz doprowadzeniem dojazdu utwardzonego do najbliższej drogi.

Jaki projekt domu na wieś?
dom jednorodzinnyTradycyjny dom wiejski zlokalizowany na działce siedliskowej to inwestycja wielopokoleniowa, która stanowi integralną część gospodarstwa. Umiejętności i majątek przekazywane są bowiem z ojca na syna. Mieszkając pod jednym dachem pokolenia uczą się od siebie i opiekują na wzajem.

Obecnie zauważa się, że rolnicy chętnie przekształcają grunty na inne cele i sprzedają je, ponieważ coraz więcej młodych ludzi ucieka ze wsi do miast. Wielopokoleniowa zabudowa staje się więc rzadkością, a obszary wielskie z wolna obrastają w inwestycje o charakterze jednorodzinnym, stając się sypialniami dla osób pracujących w dużych miastach.

Podczas projektowania domu na wsi, oprócz obowiązujących zapisów studium i MPZP, warto zwrócić uwagę na wygląd zabudowy mieszkalnej w najbliższej okolicy działki. Nawet nowoczesny dom na wsi może gustownie nawiązywać do istniejącego krajobrazu nie zakłócając jego sielskości i harmonii. Dużą popularnością cieszą się gruntowne przekształcenia istniejącej zabudowy zagrodowej na cele mieszkaniowe, np. starych budynków gospodarczych. Projekt stajni przekształcający jej dotychczasową funkcję na cele mieszkalne nie jest pierwszyzną dla wprawnego projektanta. Koszt takiej adaptacji jest w prawdzie duży, ale zdecydowanie warty swojej ceny.

Zobacz przykłady projektów domów tradycyjnych.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Projektowanie
Autor: Agnieszka Bykowska
2016-02-10 06:06:25
Tagi do artykułu: projekty domów | działki budowlane | projektowanie | budynki gospodarcze
 
Powiązane galerie:
Galeria Zdjęcia z realizacji projektów domów Zdjęcia z realizacji projektów domów Galeria Dachy Dachy    
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
Velux

Co można samodzielnie naprawić w oknie dachowym?

Dbając o okna dachowe na co dzień, konserwując je zgodnie z zaleceniami producenta, raczej nie będziemy mieli kłopotów z ich sprawnym funkcjonowaniem ani z ewentualnymi uszkodzeniami. Gdyby jednak rama lub skrzydło okna zostały zarysowane, nastąpiło zużycie powłoki lakieru czy uszkodzenie uszczelki, to warto wiedzieć, że większość tego typu napraw w oknie dachowym można wykonać samodzielnie.
rozkład domu parterowego2

Jaki rozkład pomieszczeń jest najbardziej funkcjonalny w projekcie domu parterowego?

Budowa domu to wielkie wyzwanie. Jednym z pierwszych etapów jest wybranie idealnego projektu – takiego, który będzie spełniał wszystkie nasze wymagania i zaspokoi potrzeby mieszkaniowe przynajmniej na kilka lat. Wiele osób stawia na dom parterowy. Na jaki układ pomieszczeń warto zdecydować się w parterówce?
dom waski maly 2

Zgrabny dom na wąską działkę

Zakup gruntu pod budowę domu to dość spora inwestycja, szczególnie jeśli zależy nam na osiedleniu się w granicach miasta. Nie każdy może pozwolić sobie na dużą działkę, co w konsekwencji wiąże się z wyborem kompaktowego projektu domu. Na które rozwiązania architektoniczne warto zwrócić uwagę, aby być zadowolonym z niewielkiego budynku? Jakie domy są idealne na wąskie działki budowlane?
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Stawiamy dom na wąskiej działce

dom jednorodzinny
Budowa domu na wąskiej działce to nie lada wyzwanie. Bardzo często jest zmorą wielu inwestorów budowlanych. I choć postawienie domu jednorodzinnego w wymarzony sposób jest trudne, nie jest niemożliwe.

Jak uzyskać pozwolenie na budowę

dom jednorodzinny
Pozwolenie na budowę to niezwykle ważny dokument, ponieważ tylko na jego podstawie można rozpocząć prace budowlane. Trzeba jednak wiedzieć, że aby je otrzymać należy najpierw zgromadzić szereg wymaganych dokumentów.

Projekty dworków

dworki
Styl dworkowy został wykreowany przez architektów polskich na przełomie XIX i XX wieku. Dworek stał się jednym z ważnych symboli narodowych, kiedy Polska utraciła niepodległość. W okresie dwudziestolecia międzywojennego, budynki o cechach charakteryzujących dwory wiejskie, zaczęto wznosić także w miastach.

Jak znaleźć piękny dom?

Projekt domu
Jak wybudować dom marzeń? Czy istnieją jasne kryteria, którymi powinniśmy się kierować przy wyborze odpowiedniego projektu? Jakie działania należy podjąć, żeby uchronić się przed chybioną inwestycją?