Podbitka drewniana czy PCV?

podbitka dachowa

fot. podbitka dachowa

Podbitka dachowa, inaczej zwana podsufitką, to estetyczne wykończenie spodu okapu oraz ochrona krokwi, więźby i wiązarów przed szkodliwym wpływem zmiennych warunków atmosferycznych. Ponadto utrudnia ona ptakom i owadom zakładanie gniazd między wystającymi elementami konstrukcji dachu. Jaki rodzaj podbitki wybrać?

Materiałem najczęściej stosowanym do wykonania podsufitki jest drewno. Montuje się ją z desek profilowanych łączonych na pióro/wpust. Podbitka dachowa PCV weszła na polski rynek stosunkowo niedawno. Producenci oferują bogatą kolorystykę i dekory. Ze względu na niski koszt podbitki dachowej z PCV, jest ona dość często wybierana przez inwestorów. Choć PCV jest mniej eleganckie do drewna, podbitka wykonana z tego materiału jest bardziej odporna na uszkodzenia mechaniczne i zachowuje estetyczny wygląd przez wiele lat bez konserwacji.
Najrzadziej stosowanym materiałem do produkcji podsufitki jest blacha stalowa powlekana aluminium. Ta sama, której używa się do obróbek blacharskich.

Jaka podbitka w domu parterowym, piętrowym, jednorodzinnym, wielorodzinnym

System podbitki dachowej

fot. System podbitki dachowej

Nie ma ścisłych wytycznych dotyczących rodzaju podbitki, jaki należy zastosować. Jest to sprawa indywidualna, która wynika z gustu, zamierzonego efektu estetycznego i wysokości przeznaczonego na ten cel budżetu.

Jak zrobić podbitkę z PCV, drewnianą lub z blachy?
Podsufitkę można montować prostopadle lub równolegle do ściany budynku. Należy przy tym wiedzieć, że elementy mocowane równolegle powinny być grubsze od tych, które są montowane prostopadle, w przeciwnym razie będą się uginały. Montaż prostopadły do ściany budynku pozwala na większą precyzję i dopasowanie poszczególnych elementów do nierówności ściany.

Należy także zadbać o odpowiednią wentylację. Podbitka musi mieć otwory, w które później montuje się specjalne listwy wentylacyjne lub kratki. Ich łączna powierzchnia wentylacyjna powinna wynosić od 1/400 do 1/600.REKLAMAPK

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)