Srebrnoszary styropian zastąpi tradycyjne białe płyty?

ocieplanie

fot. ocieplanie

Na polskim i niemieckim rynku materiałów budowlanych rośnie popularności srebrnoszarego styropianu, produkowanego z surowca NEOPOR firmy BASF. Obecnie jest to najcieplejszy styropian, o najniższym współczynniku przewodzenia ciepła λD=0,031 W/(m·K). Do tej pory stosowano go przede wszystkim w budownictwie energooszczędnym. Na polskim rynku jego udział wynosi na razie poniżej 10%.

W Polsce od lat liderem sprzedaży płyt z grafitem jest największy producent styropianu Termo Organika. Firma jako jedyna dostarcza również popularnego Dalmatyńczyka, czyli styropian w kropki.

Srebrnoszare płyty to udoskonalona wersja białego styropianu. Swój kolor i wyjątkowe właściwości osiągają dzięki odpowiedniej kompozycji surowca zawierającego cząsteczki grafitu. Pod względem właściwości izolacyjnych materiał ten jest o 30% lepszy w stosunku do białych płyt styropianowych tej samej grubości.

Płyty Termonium wyprodukowane w naszych zakładach zostały użyte do ocieplenia pierwszego budynku pasywnego w Polsce w Smolcu pod Wrocławiem, pierwszej pasywnej hali widowiskowo-sportowej w Słomnikach oraz pierwszego w Polsce kościoła pasywnego w Nowym Targu. To tylko kilka przykładów inwestycji, które chroni przed zimnem nasz srebrnoszary styropian – mówi Krzysztof Krzemień z Termo Organiki – Z roku na rok dynamicznie rośnie sprzedaż naszych srebrnoszarych płyt co potwierdza jednoznacznie trend stosowania „super ciepłych” płyt do ocieplenia tradycyjnych budynków.

Firma BASF jest producentem granulatu, który następnie jest przetwarzany przez producentów styropianu na gotowe do użycia płyty izolacyjne z szeroką gamą zastosowań. Doskonale spisują wiś e roli izolacji cieplnej ścian zewnętrznych, podłóg na gruncie oraz poddaszy w przestrzeniach pomiędzy i pod krokwiami dachu. Dzięki doskonałej izolacyjności, ze srebrnoszarych płyt styropianowych można zbudować budynek o bardzo małym zapotrzebowaniu na energię do ogrzewania.

Płyty na bazie Neoporu to obecnie najbardziej ekoefektywne produkty do izolacji termicznej w budownictwie – mówi Karl Heinz Schmitz z BASF – Do ich produkcji zużywa się zdecydowanie mniej energii w porównaniu z alternatywnymi produktami izolacyjnymi takimi jak wełna mineralna, wełna szklana czy tradycyjne styropiany.

Chcąc uzyskać taką samą izolacyjność używając zwykłych białych płyt styropianowych, producent musiałby zużyć ich o 50% więcej, niż ma to miejsce w przypadku produkcji płyt szarych. REKLAMAPK

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)