Co zrobić, by otrzymać wyższy kredyt kredyt hipoteczny?

Wiele osób ma problem alby uzyskać wystarczająco wysoki kredyt, aby móc kupić wymarzone mieszkanie. Warto wiedzieć, że przed złożeniem wniosku dobrze byłoby zrezygnować ze zbędnych produktów bankowych. Regulacja należności finansowych może znacznie zwiększyć zdolność kredytową. Innym sposobem, z którego często korzystają osoby młode, może być także dołączenie współkredytobiorcy, np. rodziców, albo wydłużenie okresu kredowania.

Kredyty są tańsze i łatwiej dostępne, a to dzięki spadkowi stóp procentowych. Pomimo tego banki niechętnie i nie wszystkim udzielają wysokich kredytów, które wystarczyłyby na wymarzone mieszkanie. Dotyczy to w szczególności osób, które zarabiają mniej niż wynosi średnia krajowa. W ich przypadku spadek oprocentowania jedynie nieznacznie podwyższył dostępną kwotę kredytu. Są także sposoby, dzięki którym można poprawić swoją zdolność kredytową. Najskuteczniejszym jest oczywiście wzrost dochodu. Jednak dużo łatwiej jest postarać się o większą wiarygodność dla banku. W ten sposób możemy uzyskać niższą marże, a to z kolei pozwoli na zaciągnięcie większego kredytu.

Zbuduj pozytywną historię kredytową
Pozytywna historia kredytowa może sprawić, że dla banku staniemy się bardziej wiarygodni. W tym celu, zanim zaczniemy ubiegać się o kredyt hipoteczny warto skorzystać z innych produktów kredytowych, no. kupując na raty sprzęt RTV czy AGD, otworzyć sobie limit kredytowy w rachunku lub korzystać z karty kredytowej. Nie ma znaczenia jak duży to będzie kredyt. Najważniejsze, by terminowo spłacać raty, co pokaże, że wywiązujemy się z zaciągniętych zobowiązań. Takie usługi wcale nie muszą być uruchamiane w banku, w którym chcemy zaciągnąć kredyt hipoteczny. Banki wpisują informacje o zadłużeniach i o tym jak je spłacamy, do Biura Informacji Kredytowej. Tym sposobem, gdy będziemy starali się o kredyt na mieszkanie, bank dowie się o tym jak obsługiwaliśmy kredyty zaciągnięte u jego konkurencji.

Spłać zbędne zobowiązania
W momencie w którym zaczniemy starać się o kredyt hipoteczny, wszystkie posiadane produkty kredytowe zaczną działać na naszą niekorzyść. Banki wyliczają zdolność kredytową odejmując od naszych dochodów raty wszystkich spłacanych już kredytów i koszty utrzymania. Dlatego najlepiej jest zakończyć przedtem inne produkty kredytowe.

Wydłuż okres kredytowania
Długość okresu kredytowania także wpływa na wysokość pożyczki o która możemy się ubiegać. Dla przykładu, z 300 tys. PLN do 342 tys. PLN można podwyższyć zdolność kredytową wybierając okres 25 lat spłaty zamiast 20 lat. Trzeba jednak wiedzieć, że ten sposób przestaje działać przy przekroczeniu okresu 25 lat. Zgodnie z obowiązującymi przepisami trzeba przyjmować, że spłata nastąpi w ciągu 25 lat. Nowa Rekomendacja S spowoduje podwyższenie tego progu do 30 lat. Z drugiej strony trzeba pamiętać o tym, że wydłużanie okresu spłaty spowoduje wzrost kosztu kredytu, ponieważ bank naliczy więcej odsetek.

Dołącz do kredytu kogoś z rodziny
Skuteczną metoda na uzyskanie wyższej kwoty kredytu jest także dołączenie jako współkredytobiorców rodziców lub kogoś z rodziny, kto uzyskuje wysokie dochody. To rozwiązanie nie jest jednak pozbawione wad. Zwłaszcza gdy współkredytobiorca jest osobą starszą. W takiej sytuacji bank może się nie zgodzić na długi okres kredytowania. Zwykle banki wymagają spłaty do czasu, gdy kredytobiorca będzie miał 70 lat. W rezultacie, jeśli rodzice mają 50 lat, to bank może wymagać, by okres spłaty wynosił max. 20 lat lub uwarunkować kredyt opłaceniem kosztownego ubezpieczenia na życie.

zdolność kredytowa

fot. zdolność kredytowa

REKLAMAPK

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)