X
Logo Projektoskop.pl
 
 
 
 
 
 

Różne oblicza płytek gresowych

płytki ceramiczne
Płytki ceramiczne to efektowny i szybki sposób wykańczania podłogi. Dotyczy to podłogi wewnątrz domu, jak i na zewnątrz. Ważne, aby wybrana okładzina stanowiła najlepsze połączenie estetyki i niezawodności użytkowania. Takie warunki mogą spełnić tylko płytki gresowe.


Liczne walory gresu sprawiają, że materiał ten od lat gości w polskich domach. Płytki wykonane ze szlachetnej kamionki poddawane są suchemu sprasowaniu, a następnie wypalaniu w temperaturze przekraczającej 1200 stopni Celsjusza.

Gres ze względu na swoją niską nasiąkliwość, stał się alternatywą dla także popularnej terakoty. Przystępna cena czyni go często wybieranym materiałem do wykończenia wnętrz, balkonów i tarasów.

Gres naturalny
Gres naturalny to materiał, który nie zachwyca wyszukanym wzornictwem ani estetyką. Niemniej jednak gres ten jest wyjątkowo twardy, trwały oraz odporny na ścieranie. Posiada jednorodną strukturę i najczęściej występuje na rynku w barwach jednolitych lub we wzorze zwanym „pieprz i sól”. Mimo że gres naturalny nie jest chętnie wykorzystywaną okładziną w domowym wnętrzu, doskonale wpisuje się w styl minimalistyczny.

płytki ceramiczneMateriał ten często wykorzystywany jest do wykańczania powierzchni na zewnątrz budynku, na klatkach schodowych czy w obiektach użyteczności publicznej. Oprócz znakomitych parametrów użytkowych, posiada jednak wadę – jego powierzchnia jest nieznacznie chropowata, co sprawia, że na okładzinie dość łatwo osadza się brud .

Gres polerowany
Płytki ceramiczne tego rodzaju charakteryzują się gładką i śliską powierzchnią, która sprawia wrażenie lustrzanej. Taką powierzchnię uzyskuje się na skutek polerowania gresu naturalnego przy użyciu tarcz diamentowych. Ta ciekawa estetyka wiąże się jednak z większą delikatnością materiału, który niestety staje się bardziej podatny na zarysowania i zabrudzenia. Gres polerowany zalecany jest do pomieszczeń o średnim natężeniu ruchu.
Płytki z gresu polerowanego dostępne na rynku posiadają różne klasy ścieralności, dlatego podczas planowania zakupów warto tymi wartościami się kierować.

Gres szkliwiony
Wyglądem do złudzenia przypomina terakotę, jednak jego jakość jest znacznie wyższa. Gres szkliwiony powstaje poprzez ułożenie na wierzch płytki ozdobnej warstwy barwników i szkliwa, która podnosi walory estetyczne materiału. Takie płytki gresowe charakteryzują się znaczną twardością i odpornością na zabrudzenia. W razie plam wystarczy płytki przetrzeć wilgotną szmatką.
Niestety gres szkliwiony sprawia także problemy, szczególnie gdy dojdzie do uszczerbienia jego powierzchni w trakcie użytkowania. Ponadto płytki ozdobione rożnego rodzaju wzorami, mogą także ulec wytarciu, co może znacząco wpłynąć na estetyczny wygląd podłogi czy ściany.

schodyKażdy rodzaj gresu charakteryzuje się innym stopniem nasiąkliwości. Aby uniknąć przykrych niespodzianek w postaci trudnych do usunięcia plam, okładzinę dobrze jest zaimpregnować. Czynność ta jest niezbędna szczególnie w przypadku gresu polerowanego. Z kolei gres techniczny i szkliwiony ze względu na twardość i niską nasiąkliwość nie wymaga impregnacji.

Powierzchnia płytek gresowych może być gładka lub strukturalna, z połyskiem lub matowa. Wybór odpowiedniej nawierzchni zależy od indywidualnych preferencji, ale równocześnie powinien być dostosowany do rodzaju wnętrza, w którym ma się znajdować. Gładką powierzchnię znacznie łatwiej utrzymać w czystości, może ona także optycznie powiększyć pomieszczenie. Z kolei strukturalna nawierzchnia nada pomieszczeniu charakteru.

Z połyskiem czy matowy
Wszystko zależy od indywidualnych preferencji inwestora. Warto jednak wiedzieć, że połyskujące podłogi mają bardziej reprezentacyjny charakter i sprawiają wrażenie bardziej eleganckich. Płytki matowe, zwłaszcza satynowane, dają z kolei wrażenie ciepła i przytulności.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Podłogowe
2016-05-24 20:58:53
Tagi do artykułu: podłogi | płytki | gres | terakota | płytki ceramiczne | okładziny
 
Powiązane galerie:
Galeria Podłogi Podłogi Galeria Schody Schody    
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
mylo skyscraper style 2

Stylowa siódemka, czyli najpopularniejsze style w aranżacji wnętrz

Podobnie jak w świecie natury znajdziemy najprzeróżniejsze gatunki zwierząt i roślin, tak w świecie aranżacji istnieje wiele stylów, których różnorodność może być źródłem niekończących się zachwytów. Wśród najpopularniejszych rozwiązań warto wymienić siedem, które cieszą się ponadczasowym charakterem. Sprawdź, które pasują do Twojego wnętrza i zainspiruj się nimi, tworząc zachwycający wystrój.
MegaHomes1

Recykling poziom ekspert – czyli domy mieszkalne z kontenerów morskich

Adaptacja kontenerów morskich do budowy domów mieszkalnych, to z całą pewnością oryginalne i wciąż jeszcze nowatorskie rozwiązanie. Budownictwo modułowe zyskuje coraz więcej nowych zwolenników i śmielej wchodzi w kolejne obszary rynku. Do niedawna w Polsce budynki mieszkalne z kontenerów budziły skojarzenia z pomieszczeniami noclegowymi dla pracowników sezonowych lub budynkami typowo socjalnymi. Dziś pogląd ten ulega diametralnej zmianie. Domy kontenerowe okazują się być ciekawą alternatywą dla tradycyjnych form budownictwa.
Oto wnętrze rustykalne – odpowiedź na jedną z najgłębszych tęsknot człowieka: potrzebę poczucia bliskości z naturą. Ta tęsknota pachnie pieczonym chlebem, zaprasza by usiąść wygodnie i zwolnić nieco tempo. Nic dziwnego, że wnętrza inspirowane wiejską sielanką wciąż są modne i spotkać je można nie tylko w domach ukrytych w górskiej głuszy, ale również w centrach dużych miast.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Różne oblicza wysokiej jakości gresu

hall
Jaka okładzina stanowi najlepsze połączenie oryginalnej estetyki oraz niezawodności użytkowania? Eksperci są w tej kwestii zgodni – płytki gresowe. Pod warunkiem oczywiście, że zostaną położone przy użyciu odpowiednich produktów. Fachowcy z Grupy Vinderen, do której należą marki Ceramstic (pokrycia podłogowe i ścienne) oraz Rotberg (innowacyjna chemia budowlana) przekonują, że aby osiągnąć optymalne efekty jedno musi iść w parze z drugim.

Jak dobrze wybrać płytki do mieszkania

łazienka
Na rynku dostępny jest szeroki wybór płytek. Wykańczając mieszkanie należy pamiętać, że nie ma płytki, która idealnie będzie nadawać się do każdego pomieszczenia. Przed rozpoczęciem remontu warto dobrze przemyśleć, jakie płytki ceramiczne będą najlepsze.

Płytki na miarę twoich potrzeb

płytki ceramiczne
Masz w planach wakacyjny remont? Dowiedz się, na co zwrócić uwagę, kupując płytki do danego pomieszczenia, jaką klasę ścieralności wybrać i co oznacza nasiąkliwość – poznaj porady ekspertów Ceramstic i Rotberg.

Schody zewnętrzne

schody
Schody zewnętrzne są ważnym elementem wejścia do budynku. Pełnią nie tylko funkcję użytkową, ale również dekoracyjną. Schody wejściowe powinny być komfortowe i bezpieczne dla użytkowników. Są elementem bryły domu, dlatego też muszą być odporne na niekorzystne czynniki atmosferyczne.