Różne oblicza płytek gresowych

płytki ceramiczne

fot. płytki ceramiczne

Płytki ceramiczne to efektowny i szybki sposób wykańczania podłogi. Dotyczy to podłogi wewnątrz domu, jak i na zewnątrz. Ważne, aby wybrana okładzina stanowiła najlepsze połączenie estetyki i niezawodności użytkowania. Takie warunki mogą spełnić tylko płytki gresowe.

Liczne walory gresu sprawiają, że materiał ten od lat gości w polskich domach. Płytki wykonane ze szlachetnej kamionki poddawane są suchemu sprasowaniu, a następnie wypalaniu w temperaturze przekraczającej 1200 stopni Celsjusza.

Gres ze względu na swoją niską nasiąkliwość, stał się alternatywą dla także popularnej terakoty. Przystępna cena czyni go często wybieranym materiałem do wykończenia wnętrz, balkonów i tarasów.

Gres naturalny
Gres naturalny to materiał, który nie zachwyca wyszukanym wzornictwem ani estetyką. Niemniej jednak gres ten jest wyjątkowo twardy, trwały oraz odporny na ścieranie. Posiada jednorodną strukturę i najczęściej występuje na rynku w barwach jednolitych lub we wzorze zwanym „pieprz i sól”. Mimo że gres naturalny nie jest chętnie wykorzystywaną okładziną w domowym wnętrzu, doskonale wpisuje się w styl minimalistyczny.

płytki ceramiczne

fot. płytki ceramiczne

Materiał ten często wykorzystywany jest do wykańczania powierzchni na zewnątrz budynku, na klatkach schodowych czy w obiektach użyteczności publicznej. Oprócz znakomitych parametrów użytkowych, posiada jednak wadę – jego powierzchnia jest nieznacznie chropowata, co sprawia, że na okładzinie dość łatwo osadza się brud .

Gres polerowany
Płytki ceramiczne tego rodzaju charakteryzują się gładką i śliską powierzchnią, która sprawia wrażenie lustrzanej. Taką powierzchnię uzyskuje się na skutek polerowania gresu naturalnego przy użyciu tarcz diamentowych. Ta ciekawa estetyka wiąże się jednak z większą delikatnością materiału, który niestety staje się bardziej podatny na zarysowania i zabrudzenia. Gres polerowany zalecany jest do pomieszczeń o średnim natężeniu ruchu.
Płytki z gresu polerowanego dostępne na rynku posiadają różne klasy ścieralności, dlatego podczas planowania zakupów warto tymi wartościami się kierować.

Gres szkliwiony
Wyglądem do złudzenia przypomina terakotę, jednak jego jakość jest znacznie wyższa. Gres szkliwiony powstaje poprzez ułożenie na wierzch płytki ozdobnej warstwy barwników i szkliwa, która podnosi walory estetyczne materiału. Takie płytki gresowe charakteryzują się znaczną twardością i odpornością na zabrudzenia. W razie plam wystarczy płytki przetrzeć wilgotną szmatką.
Niestety gres szkliwiony sprawia także problemy, szczególnie gdy dojdzie do uszczerbienia jego powierzchni w trakcie użytkowania. Ponadto płytki ozdobione rożnego rodzaju wzorami, mogą także ulec wytarciu, co może znacząco wpłynąć na estetyczny wygląd podłogi czy ściany.

schody

fot. schody

Każdy rodzaj gresu charakteryzuje się innym stopniem nasiąkliwości. Aby uniknąć przykrych niespodzianek w postaci trudnych do usunięcia plam, okładzinę dobrze jest zaimpregnować. Czynność ta jest niezbędna szczególnie w przypadku gresu polerowanego. Z kolei gres techniczny i szkliwiony ze względu na twardość i niską nasiąkliwość nie wymaga impregnacji.

Powierzchnia płytek gresowych może być gładka lub strukturalna, z połyskiem lub matowa. Wybór odpowiedniej nawierzchni zależy od indywidualnych preferencji, ale równocześnie powinien być dostosowany do rodzaju wnętrza, w którym ma się znajdować. Gładką powierzchnię znacznie łatwiej utrzymać w czystości, może ona także optycznie powiększyć pomieszczenie. Z kolei strukturalna nawierzchnia nada pomieszczeniu charakteru.

Z połyskiem czy matowy
Wszystko zależy od indywidualnych preferencji inwestora. Warto jednak wiedzieć, że połyskujące podłogi mają bardziej reprezentacyjny charakter i sprawiają wrażenie bardziej eleganckich. Płytki matowe, zwłaszcza satynowane, dają z kolei wrażenie ciepła i przytulności. REKLAMAPK

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)