X
Logo Projektoskop.pl
 
 
 
 
 
 

Idealny komfort cieplny, jak go osiągnąć?

Jednym z najważniejszych aspektów komfortu użytkowania jest komfort cieplny. Jest to stan, w którym człowiek czuje, że jego organizm znajduje się w stanie zrównoważonego bilansu cieplnego, tzn. nie odczuwa ani uczucia ciepła, ani zimna.

wykresKomfort termiczny to taki stan, w którym człowiekowi nie jest ani za ciepło, ani za zimno. Ponadto oznacza, że nie występuje żadne niepożądane nagrzewanie lub chłodzenie poszczególnych części ciała. Na komfort cieplny wpływ mają następujące parametry:

- ciepło wytworzone przez człowieka
- temperatura powietrza
- temperatura powierzchni przegród budowlanych
- prędkość przepływu powietrza
- wilgotność powietrza

Cztery ostatnie parametry są parametrami otoczenia i łącznie wpływają na odczucia cieplne człowieka. Ich średnia wartość stanowi odczuwaną przez człowieka temperaturę otoczenia. Zależności te przedstawia wykres Königa:

Optymalna temperatura powietrza w pomieszczeniu powinna wynosić 16 ÷ 18 °C, a średnia temperatura przegrody budowlanej 24 ÷ 30 °C.

Poniższy wykres przedstawia pionowy rozkład temperatur, idealny dla funkcjonowania człowieka, przy zachowaniu komfortu cieplnego.

wykres
Rys. Pionowy rozkład temperatur, Źródło: www.cdnbusinessgroup.pl

Jak widać z powyższych wykresów, idealne warunki komfortu cieplnego zapewniają wszystkie systemy grzewcze które ogrzewają pomieszczenia za pomocą promieniowania cieplnego/termicznego a nie konwekcji czyli ruchu powietrza.
Systemem, który zapewnia idealne warunki komfortu cieplnego a zarazem bezkonkurencyjne oszczędności w ogrzewaniu pomieszczeń jest nowość jaka się pojawiła na rynku o nazwie System ogrzewania fazowego FERIS.

System FERIS to zupełnie nowy, innowacyjny sposób ogrzewania pomieszczeń. Jest to nowa generacja ogrzewania ściennego, w którym praktycznie nie ma wody, natomiast energia cieplna jest wyzwalana w procesie przemiany fazowej. Czyni to system FERIS najtańszym systemem grzewczym pod względem eksploatacji na rynku.

Stosując ogrzewanie ścienne FERIS przy temperaturze powietrza 18 °C uzyskujemy taki sam komfort cieplny jak przy 21-22 °C korzystając z ogrzewania standardowego – konwekcyjnego.

Dodatkowo, wykorzystując wentylację mechaniczną, dzięki systemowi rekuperacji, uzyskamy w bilansie cieplnym dodatkowe 4 °C, co oznacza 15% oszczędności energii potrzebnej na ogrzanie powietrza zaczerpniętego do systemu.

ogrzewanie ścienne
Schemat zastosowania podtynkowych paneli FERIS

Warunki komfortu cieplnego
W przypadku tradycyjnego ogrzewania z grzejnikami konwekcyjnymi, większość ciepła przekazywana jest do pomieszczenia na drodze konwekcji. Grzejniki ogrzewają przede wszystkim powietrze, natomiast przegrody budowlane (ściany, podłoga, sufity) mają zazwyczaj niższą temperaturę. Dotyczy to przede wszystkim przegród zewnętrznych.

Ponieważ człowiek wymienia ciepło zarówno na drodze konwekcji z otaczającym go powietrzem, jak i na drodze promieniowania z przegrodami budowlanymi, dlatego na odczucie komfortu cieplnego ma wpływ zarówno temperatura powietrza, jak i średnia temperatura przegród budowlanych.

W pewnym zakresie przyjmuje się, że istnieje równoważność tych temperatur, tzn. niższą temperaturę przegród można skompensować podwyższając odpowiednio temperaturę powietrza. Jednak najlepsze warunki otrzymuje się w przypadku, gdy temperatura przegród nie odbiega zbytnio od temperatury powietrza.
Latem możemy odczuwać komfort cieplny przy niższej temperaturze powietrza wewnętrznego niż zimą. Dzieje się tak, ponieważ latem ściany mają zazwyczaj wyższą temperaturę. Zimą można uzyskać podobną sytuację przy zastosowaniu ogrzewania ściennego. Jeśli ogrzewanie zostanie zainstalowane w ścianach zewnętrznych, wówczas ich temperatura będzie wyższa niż temperatura powietrza. Ogranicza to odczucie chłodu, związanego z zimnymi ścianami, jak również pozwala obniżyć temperaturę powietrza wewnętrznego o 1-4 stopnie.

Wyższość Systemu FERIS
System ogrzewania fazowego FERIS, dzięki swojej technologii oraz temu, że jest to system ogrzewania ściennego, poprzez promieniowanie cieplne zapewnia idealne warunki komfortu termicznego w ogrzewanych pomieszczeniach. Przewagą i nową technologię jaką prezentuje jest przemiana fazowa wewnątrz elementów grzewczych. Paneli nie wypełnia woda, grzeją one poprzez procesy fizyczne zachodzące wewnątrz. Wada stanowi tylko medium transmisyjne do wywołania reakcji i jest jej mniej o 80% w porównaniu do typowych systemów grzewczych. System ogrzewania fazowego FERIS zapewnia 60%* oszczędności w ogrzewaniu pomieszczeń.
(*po spełnieniu odpowiednich warunków budowlanych)

Elementami systemu są: podtynkowe oraz ścienne panele grzewcze, wielofunkcyjny wymiennik, zbiornik akumulacyjny, wymiennik kominowy.

ogrzewanie ścienne
Elementy systemu ogrzewania fazowego FERIS

ogrzewanie ścienne
Montaż podtynkowych paneli Systemu FERIS

ogrzewanie ścienne
Podtynkowe panele FERIS nie stanowią problemu w montażu dla firm instalacyjnych.

ogrzewanie ścienne
Panele grzewcze Systemu Ogrzewania Fazowego Feris – zdjęcia z kamery termowizyjnej

Ogrzewanie ścienne FERIS zapewnia ten sam komfort cieplny przy temperaturze o 3-4 °C niższej od temperatury uzyskanej w wyniku działania tradycyjnych systemów grzewczych, działających na konwekcji – ruchu powietrza.

Walory zdrowotne ogrzewania fazowego FERIS

Żywe powietrze, zawierające jony ujemne znacznie przedłuża życie, wzmacnia układ odpornościowy przyspiesza leczenie ze wszystkich chorób. Takie powietrze jest potrzebne wszędzie tam, gdzie spędzamy najwięcej czasu, gdzie są monitory, telewizory, czyli w naszych domach i miejscach pracy. Większość ludzi spędza przeważającą część życia w sztucznie wytworzonym klimacie. Stąd konieczność zadbania o komfort użytkowania czyli warunki środowiska optymalne dla użytkownika.

Ogrzewanie fazowe FERIS jest takim ogrzewaniem, które emituje jony ujemne, tworząc przyjazny zdrowy mikroklimat, zachowując jednocześnie wymierne korzyści eksploatacyjne. Poprawę samopoczucia i uczucie świeżości powodują jony ujemne, natomiast pyły i bakterie posiadają w sobie jony dodatnie. W pomieszczeniach z ogrzewaniem grzejnikowym(konwekcyjnym) wzrasta liczba jonów dodatnich.

ogrzewanie ścienne
Odczucie duszności i wysuszenia dróg oddechowych spowodowane jest przewagą tych właśnie jonów dodatnich w pomieszczeniu. Przetłaczanie powietrza przez metalowe przewody wentylacyjne i metalowe nagrzewnice powoduje zmniejszenie liczby jonów ujemnych, proporcjonalnie do prędkości przepływu temperatury płaszczyzn grzejnych i wilgotności powietrza.

Naturalnym dla człowieka jest powietrze zjonizowane ujemnie zapewniające jednocześnie komfort cieplny oraz naturalną wilgotność.

System ogrzewania fazowego FERIS, to nie tylko najtańsze ogrzewanie na rynku pod względem kosztów ogrzewania. Zapewnia idealny komfort eksploatacyjny oraz termiczny w pomieszczeniach, dzięki czemu domownicy czują się w nich bardzo dobrze, gdyż wewnątrz panuje zdrowy mikroklimat.

ZOSTAŃ WŁAŚCICIELEM SALONU POD MARKĄ FERIS
Firma C.D.N. Business Group rozwija sieć sprzedaży i dystrybucji na terenie całej Polski i zaprasza do współpracy podmioty, zainteresowane tworzeniem Salonów (Oddziałów) Firmowych na terenach poszczególnych województw. Sieć sprzedaży FERIS to sieć niezależnych właścicieli punktów dystrybucyjnych w całej Polsce, którzy prowadzą dystrybucję produktu pod marką FERIS. Partnerem może zostać każdy przedsiębiorca / osoba, która posiada środki finansowe niezbędne do rozpoczęcia działalności w obrębie sieci.

System grzewczy FERIS firmy C.D.N. Business Group stanowi przełom w ogrzewnictwie. Produkt jest instalowany w polskich domach i nie tylko. System został dopracowany i sprawdzony przez liczne badania jak również przetestowany na żywych organizmach – przez inwestorów.

logotypProjektoskop.pl
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Centralne ogrzewanie
2013-09-16 12:10:57
Tagi do artykułu: komfort cieplny | ogrzewanie | ogrzewanie ścienne | FERIS
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
gaz

Jak zmienić sprzedawcę gazu i sporo na tym zaoszczędzić?

Kiedy rachunek za gaz zaczyna nadmiernie obciążać twój budżet możesz, jak w przypadku energii elektrycznej, zmienić sprzedawcę. Wbrew pozorom nie jest to trudne i wymaga przejścia jedynie kilku formalnych kroków. Oto zwięzły poradnik dla wszystkich, którzy potrafią liczyć własne pieniądze, i którzy właśnie pomyśleli o takiej operacji.
piec

Piece na ekogroszek

Ekogroszek to paliwo stałe, które przez wzgląd na małą zawartość siarki, substancji palnych i wody zostało zakwalifikowane do grupy paliw ekologicznych. Produkcja na bazie wysokokalorycznego węgla kamiennego decyduje o ekonomiczności produktu, porównywalnej do oleju czy gazu.
piece

Piece kaflowe, piece kominkowe

Piec kaflowy to rodzaj pieca akumulacyjnego. Współczesne modele posiadają płaszcz wodny albo wymiennik ciepła, który ogrzewa wodę na użytek gospodarstwa domowego. Wyposaża się je również we wkłady kominkowe zamykane na drzwiczki z szybką.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Ogrzewanie Fazowe FERIS – rewolucja w branży grzewczej

ogrzewanie ścienne
Już teraz możesz mieć system, który w okresie zimowym ogrzeje dom o powierzchni użytkowej 150 m2 wraz z ciepłą wodą użytkową za jedyne 250zł miesięcznie*!

Zalety ogrzewania poprzez promieniowanie – System FERIS

ogrzewanie ścienne
Każdy człowiek, zwierzę, roślina, skała, budynek czy inny obiekt podlega zasadzie stałej wymiany ciepła z otoczeniem. Jeśli występuje różnica temperatur, to energia przepływa z obiektu o wyższej temperaturze do obiektu o niższej temperaturze dopóty, dopóki obydwa obiekty nie osiągną takiej samej temperatury.

Kocioł Eko Komfort firmy HKS Lazar

kocioł
Opalane peletami kotły CO Eko Komfort należy do grupy głównych produktów firmy HKS Lazar. Urządzenie jest przeznaczone do zasilania instalacji C.O. i C.W.U...

Jak obniżyć koszty ogrzewania w bloku?

Jak prawidłowo rozmieścić grzejniki
Czy możliwe jest obniżenie kosztów ogrzewania w bloku w taki sposób by nie stracić dotychczasowego komfortu cieplnego? Kiedy warto zdecydować się na remont i docieplenie bloku? Czy mieszkańcy mogą mieć wpływ na wysokość rachunków? Ile zależy od stanu technicznego budynku?