Odnawianie mebli – jak pomalować meble, by zyskały drugie życie?

Odnawianie mebli

Można obecnie zaobserwować tendencję do tego, aby raczej wyrzucać wiekowe, zniszczone rzeczy i wymieniać je na nowe, niż naprawiać czy odnawiać. Popularność odzyskuje jednak renowacja starych mebli. Wiele osób decyduje się poświęcić odrobinę czasu na malowanie mebli drewnianych, aby podarować tym niepowtarzalnym przedmiotom drugie życie. Stają się one doskonałym dopełnieniem wnętrz klasycznych, ale także sposobem na przełamanie bardziej nowoczesnego stylu. W sklepach z antykami, na domowych stryszkach czy w piwnicach odnaleźć można niekiedy prawdziwe perełki, które niewielkim kosztem i odrobiną pracy zamienimy w niepowtarzalną ozdobę naszego domu. Podpowiadamy, jak odnowić stare meble, aby przez kolejnych kilka lub nawet kilkanaście lat cieszyły oczy zarówno domowników, jak i gości.

Jak odnowić meble krok po kroku?

Styl retro w projektowaniu wnętrz i architekturze ponownie zyskuje coraz większą popularność. Pomysłowe wykorzystanie starych przedmiotów lub nawet bardzo swobodne inspirowanie się nimi pozwala osiągnąć naprawdę niepowtarzalne efekty. Coraz częściej nawet w aranżacjach na pozór zupełnie nowoczesnych, odnaleźć możemy pojedyncze elementy pochodzące z minionych dekad, nadające wnętrzu wyjątkowy charakter.

Przeczytaj również: Budujemy dziecięcy świat

Zakup oryginalnej stolarki w doskonałym stanie może wiązać się czasem z całkiem sporym wydatkiem. Tymczasem przy odrobinie chęci możemy odnawianie mebli przeprowadzić samodzielnie. Nie tylko ograniczymy w ten sposób koszty do minimum, ale także zyskamy prawdziwą satysfakcję.

Jak i czym pomalować meble?

Niekiedy wystarczy poświęcić nieco czasu na malowanie starych mebli, by zupełnie odmienić ich charakter. Eleganckie kredensy, szafki czy krzesła pokryte choćby klasyczną białą farbą, a do tego wyposażone w stylowe nóżki oraz uchwyty, doskonale sprawdzą się nie tylko w salonie w stylu vintage, ale także choćby romantycznej, nastrojowej sypialni, na pozór niemającej nic wspólnego z retro klimatem.

Renowacja mebli się opłaca

fot. Renowacja mebli się opłaca

Jeśli mebel pokryty jest łuszczącą się, starą powłoką, musimy ją przede wszystkim dokładnie zeszlifować, wykorzystując do tego szlifierkę lub papier ścierny, a następnie odpylić.  Bywa to bardzo pracochłonne, jednak warto poświęcić nieco więcej czasu, aby móc cieszyć się efektami naszej pracy przez naprawdę długi czas. Gdy natomiast na warstwie wierzchniej nie dostrzegamy uszkodzeń, wystarczy dokładnie ją oczyścić, a następnie zmatowić drobnoziarnistym papierem ściernym.

Zależnie od tego, jaki efekt chcemy uzyskać, możemy wygładzoną powierzchnię pokryć lakierem, olejem, impregnatem, bejcą bądź lakierobejcą. Coraz częściej stosuje się także mocno kryjące farby pozwalające całkowicie odmienić charakter odnawianego krzesła czy szafki.  Szeroka paleta odcieni, jak również oryginalne szablony dostępne w internecie bądź sklepach budowlanych umożliwiają stworzenie niepowtarzalnych dekoracji, idealnie dopasowanych do naszego wnętrza, przy naprawdę niewielkich nakładach finansowych.

Do malowania wybierajmy wysokiej jakości farby do drewna. Pamiętajmy jednak, że o tym, czy uda nam się uzyskać estetyczne, jednolite i trwałe pokrycie, nie decyduje jedynie to, jaka farba do mebli zostanie użyta, ale także, czy odpowiednio przygotowaliśmy powierzchnię oraz zagruntowaliśmy ją zgodnie z zaleceniami producenta wybranego przez nas preparatu.

Jak pomalować meble?

fot. Jak pomalować meble?

Nie tylko malowanie mebli drewnianych – kolory, wzory, faktury, tkaniny

Coraz więcej osób decyduje się także na gruntowne odnawianie mebli i oddanie ich do tapicera w celu wymiany wypełnienia czy zastosowania nowego obicia. Wybór tkaniny o ciekawym, nowoczesnym wzorze może diametralnie odmienić przestarzały fotel czy krzesło. Taka usługa bywa dość droga, pozwala jednak stworzyć element wystroju, którego nie znajdziemy nigdzie indziej.

Jeśli planujemy zabrać się za odnawianie mebli bardziej na poważnie, możemy zaopatrzyć się w zszywacz tapicerski, dostępny do kupienia choćby w markecie budowlanym, odpowiednią piankę oraz odporny na ścieranie materiał i odnowić krzesła samodzielnie. Satysfakcja z uzyskanych efektów okaże się wtedy z pewnością nieporównywalnie większa niż gdybyśmy zlecili to zadanie profesjonaliście.

Jak odnowić stare meble?

fot. Jak odnowić stare meble?

Renowacja starych mebli – sposób na niepowtarzalną aranżację twojego wnętrza

W sklepach meblarskich czy w internecie bez problemu znajdziemy wyroby imitujące te pochodzące z dawnych lat lub nimi inspirowane.  Wiele osób uważa jednak, że nie oddają one w pełni ich charakteru, a przy tym są dość drogie. Idealnym rozwiązaniem może okazać się samodzielne odnawianie mebli przechowywanych we własnym domu lub kupionych za grosze w sklepie ze starociami czy w internecie. Należy przygotować się na to, że własnoręczna renowacja starych mebli może pochłonąć dość sporo czasu, warto jednak wykazać się odrobiną cierpliwości, aby osiągnąć naprawdę niepowtarzalne efekty aranżacyjne.

Sending
Ocena artykułu
5 (1 głos)