X
Logo Projektoskop.pl
 
 
reklama:
 
 
 
 
 

Kostka brukowa czy granitowa?

nawierzchnia
Nawierzchnie wokół naszego domu powinny być starannie zaprojektowane. Wybierając odpowiedni materiał na nawierzchnie w naszym otoczeniu, warto dopasować kolorystykę i fakturę kostki do architektury budynku, barwy elewacji, charakteru ogrodu oraz do ogrodzenia.

Kostka brukowa jest powszechnie stosowanym materiałem na nawierzchnie w ogrodzie. Jest bardzo trwała, dość łatwa do ułożenia oraz niedroga. Jej bardzo duża gama wzorów umożliwia dopasowanie odpowiedniej zarówno do wyglądu domu jak i charakteru ogrodu.


Najczęściej kostki brukowe wykonane są z betonu. Za pomocą odpowiednich barwników można otrzymać wiele kolorów: szary, grafitowy, czerwony, brązowy, żółty, zielony a nawet melanż w odcieniach jesieni. Coraz więcej dostępnych jest kostek, które umożliwiają tworzenie różnego rodzaju wzorów.
Tradycyjne kostki kwadratowe i prostokątne bardzo dobrze nadają się do układania nawierzchni nie rzucających się w oczy oraz powierzchni, które komponują się z wielobarwną roślinnością. Natomiast kostki oraz płyty w kształcie trapezów stosowane są do układania kolistych wzorów wachlarzy, łusek czy okręgów. Dzięki nim można tworzyć efektywne wzory na ścieżkach, placach lub podjazdach.


Można także ułożyć nawierzchnię o intensywnych kolorach. Jednak warto wiedzieć, że taka nawierzchnia będzie dobrze wyglądać tylko w stonowanym otoczeniu.
Dość znane są także kostki o kształtach nieregularnych, które doskonale nadają się na nawierzchnie ogrodowe. Dzięki dobremu zestawieniu kolorów i kształtów, można uzyskać bardzo ciekawe i oryginalne wzory, nawet trójwymiarowe. Tego rodzaju materiał nadaje się nie tylko jako wykończenie ścieżek czy podjazdów ale także jako nawierzchnia placyków oraz miejsc wypoczynkowych.
W celu umocnienia i wykończenia miejsc wykonanych z kostki brukowej, można zastosować obrzeża, krawężniki czy palisady, które mają różną wysokość.

Krawędzie kostki brukowej mogą być z fazą, czyli z ukośnie ściętą krawędzią, która chroni przed uszkodzeniami lub bez fazy. Dodatkowo mogą być one zaokrąglone, ostre lub też nieregularnie obijane. Tradycyjne kostki mają powierzchnie gładkie. Jednak coraz więcej dostępnych jest materiałów imitujących kamień naturalny. Charakteryzują się one szorstką powierzchnią pokrytą naturalnym kruszywem takim jak kwarc, granit czy bazalt. Jest ono umieszczane w górnej części kostki, które jest wydobywane na powierzchnię w procesie płukania i śrutowania.

Obecnie na rynku dostępne są dwa rodzaje kostki brukowej:
- dwuwarstwowa – składa się z warstwy konstrukcyjnej, wykonanej z betonu z dodatkiem żwiru oraz z wykończeniowej o grubości od 5 do 8 mm, zawierającej drobne kruszywo. Warstwa konstrukcyjna odpowiada za wytrzymałość natomiast wykończeniowa nadaje kostce fakturę oraz decyduje o wytrzymałości na ścieranie;
- jednowarstwowa – wykonana jest w całości z jednego rodzaju betonu, co sprawia, że kostka jest mniej elastyczna.

Układanie kostki brukowej nie jest trudne. Można ją ułożyć samodzielnie, dzięki czemu nie trzeba korzystać z usług firmy brukarskiej. Jednak istotne będzie odpowiednie przygotowanie podłoża oraz staranne wykonanie robót. Ważny będzie wybór kostki w celu zachowania wysokiej estetyki oraz trwałości. Zazwyczaj na jakość wpływ ma cena kostki brukowej, która jest zróżnicowana u poszczególnych producentów kostki brukowej.

Warto wiedzieć, że na powierzchni nowych kostek mogą pojawić się czasem szarawe plamy lub nalot. Są to tzw. wykwity wapienne. Można temu zapobiec poprzez zaimpregnowanie powierzchni kostki. Bezbarwne impregnaty nadadzą im wygląd mokrej nawierzchni, a kolorowe wzmocnią ich naturalny kolor.

Alternatywą dla kostki brukowej może być kostka granitowa. Jest ona bardziej wytrzymała od kostki brukowej. Kostka granitowa doskonale nadaje się na chodniki, tarasy, podjazdy, drogi, alejki. Jej surowy wygląd bardzo dobrze komponuje się z zabytkowymi budowlami. Tak samo jak z kostki brukowej, można z niej układać ciekawe i wielobarwne wzory. Może ona występować w takich kolorach jak: rudy, czerń, czerwień, szary czy żółty.
Kostka granitowa ze względu na swoją wysoką odporność i trwałość, doskonale nadaje się jako materiał wykończeniowy nawierzchni szczególnie narażonych na długotrwały i silny nacisk.
Układanie kostki granitowej, tak samo jak brukowej, nie jest trudne. Jednak jest to zajęcie pracochłonne, które wymaga dużej staranności. Elementy wykonane z granitu nie mają identycznego kształtu i równej powierzchni spodniej tak jak kostka betonowa.
Coraz bardziej popularna staje się świecąca kostka brukowa. Idealnie sprawdza się w oświetleniu ciekawie zaprojektowanych ogrodów oraz miejsc ruchu pieszych czy pojazdów. Dzięki nim, nasze otoczenie nie zginie po zmroku. Tego rodzaju kostka bardzo chętnie stosowana jest na krawędziach basenu, do podkreślenia krawędzi schodów czy tarasów.
Świecąca kostka brukowa ze względu na niskie napięcie i łatwość montażu sprawiają, że instalacji mogą podjąć się firmy brukarskie lub nawet sami właściciele.
Dodatkowymi zaletami takiej kostki brukowej jest szeroka gama wzorów, kolorów oraz intensywności światła. Dodatkowo jest bardzo trwała i dobrze współgra z innymi elementami wykończenia nawierzchni.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Ogród
Autor: Anna Dębiec
2016-05-07 10:16:58
Tagi do artykułu: ogród | kostka brukowa | kamień | Układanie kostki brukowej | ceny kostki brukowej | producenci kostki brukowej | kostka granitowa | taras | Układanie kostki granitowej | świecąca kostka brukowa | oświetlenie
 
Powiązane galerie:
Galeria Kostka brukowa Kostka brukowa      
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
zestaw wypoczynkowy

Ogród jako strefa relaksu

Coraz więcej ogrodów spełnia dziś funkcję wypoczynkową. Czasami nawet strefa rekreacji jest najważniejsza i wszystko inne, tj. roślinność czy dekor, jest jej podporządkowane.
meble ogrodowe

Garden party, czyli jak zrobić przyjęcie w ogrodzie

Przed nami ciepłe wiosenne weekendy. Jest to doskonały czas na spędzanie czasu z rodziną lub znajomymi na łonie natury. Jeżeli jednak nie mamy możliwości wyruszenia poza miasto, możemy urządzić popołudniowe lub wieczorne przyjęcie w ogrodzie. Takie garden party jest doskonałym sposobem na weekendowy relaks. Nie ma jednego przepisu na udane przyjęcie. Warto zadbać o parę ważnych drobiazgów, które mogą umilić pobyt w ogrodzie.
żywopłot

Nieformowane żywopłoty liściaste

Każda nawet najmniejsza działeczka nabiera charakteru, jeśli otacza ją zielony mur. Czyni z niej odizolowany od świata własny kawałek „podłogi”. Pozwoli wyciszyć się dając nam spokój, osłaniając nas przed resztą hałaśliwego świata. Dziś mamy dla Państwa propozycję stworzenia ciekawych nieformowanych, liściastych żywopłotów.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Ogrody pod szkłem

ogród zimowy
Cieplarnia, palmiarnia, szklarnia, oranżeria, pomarańczarnia, ogród zimowy - są to pomieszczenia skonstruowane przede wszystkim ze szkła, stworzone do uprawy roślin. Pierwsze oranżerie powstawały od XVII do XIX wieku przy pałacach, rezydencjach i parkach. Były to ogrzewane budowle, do których na czas zimy wstawiano rośliny w donicach, takie jak drzewa pomarańczowe, cytrynowe i granaty.

Światło w ogrodzie

oświetlenie
Nastrojowo oświetlony ogród może stać się miejscem, gdzie w gronie przyjaciół będziemy spędzać pogodne, letnie wieczory. Światło na zewnątrz jest przydatne nie tylko ze względów estetycznych. Dzięki oświetleniu zieleni wokół domu możemy w każdej chwili zobaczyć co się dzieje na zewnątrz.

Ogrodowe ścieżki

ścieżka
Ścieżki ogrodowe mają na celu poprowadzenie nas suchą stopą po ogrodzie. Mogą prowadzić w kierunku ciekawej grupy roślin, do domu, nad oczko wodne lub do miejsca wypoczynkowego z altanką. Nie powinno być ich wiele w naszym ogrodzie, ponieważ zbyt dużo powierzchni utwardzonej może zrobić przytłaczające wrażenie. Może także stać się problemem z odprowadzaniem wody deszczowej.

Irga

owoce
Irga (Cotoneaster) to niski, pokładający się krzew występujący głównie w Azji. W Polsce, w stanie dzikim występują 3 gatunki. Pod nazwą irga (Cotoneaster) sklasyfikowane są rośliny z rodzaju należącego do bogatej i różnorodnej rodziny różowatych, a liczba gatunków irg jest niezwykle trudna do ustalenia. Rozpiętość w szacunkach wynosi od 50 do 400. Trudności z ustaleniem dokładnej ich liczby spowodowane są wegetatywnym rozmnażaniem i ogromnym wzajemnym podobieństwem.