Kostka brukowa czy granitowa?

nawierzchnia

fot. nawierzchnia

Nawierzchnie wokół naszego domu powinny być starannie zaprojektowane. Wybierając odpowiedni materiał na nawierzchnie w naszym otoczeniu, warto dopasować kolorystykę i fakturę kostki do architektury budynku, barwy elewacji, charakteru ogrodu oraz do ogrodzenia.
Kostka brukowa jest powszechnie stosowanym materiałem na nawierzchnie w ogrodzie. Jest bardzo trwała, dość łatwa do ułożenia oraz niedroga. Jej bardzo duża gama wzorów umożliwia dopasowanie odpowiedniej zarówno do wyglądu domu jak i charakteru ogrodu.

Zobacz również: Iglaki

Najczęściej kostki brukowe wykonane są z betonu. Za pomocą odpowiednich barwników można otrzymać wiele kolorów: szary, grafitowy, czerwony, brązowy, żółty, zielony a nawet melanż w odcieniach jesieni. Coraz więcej dostępnych jest kostek, które umożliwiają tworzenie różnego rodzaju wzorów.
Tradycyjne kostki kwadratowe i prostokątne bardzo dobrze nadają się do układania nawierzchni nie rzucających się w oczy oraz powierzchni, które komponują się z wielobarwną roślinnością. Natomiast kostki oraz płyty w kształcie trapezów stosowane są do układania kolistych wzorów wachlarzy, łusek czy okręgów. Dzięki nim można tworzyć efektywne wzory na ścieżkach, placach lub podjazdach.
Można także ułożyć nawierzchnię o intensywnych kolorach. Jednak warto wiedzieć, że taka nawierzchnia będzie dobrze wyglądać tylko w stonowanym otoczeniu.
Dość znane są także kostki o kształtach nieregularnych, które doskonale nadają się na nawierzchnie ogrodowe. Dzięki dobremu zestawieniu kolorów i kształtów, można uzyskać bardzo ciekawe i oryginalne wzory, nawet trójwymiarowe. Tego rodzaju materiał nadaje się nie tylko jako wykończenie ścieżek czy podjazdów ale także jako nawierzchnia placyków oraz miejsc wypoczynkowych.
W celu umocnienia i wykończenia miejsc wykonanych z kostki brukowej, można zastosować obrzeża, krawężniki czy palisady, które mają różną wysokość.

Krawędzie kostki brukowej mogą być z fazą, czyli z ukośnie ściętą krawędzią, która chroni przed uszkodzeniami lub bez fazy. Dodatkowo mogą być one zaokrąglone, ostre lub też nieregularnie obijane. Tradycyjne kostki mają powierzchnie gładkie. Jednak coraz więcej dostępnych jest materiałów imitujących kamień naturalny. Charakteryzują się one szorstką powierzchnią pokrytą naturalnym kruszywem takim jak kwarc, granit czy bazalt. Jest ono umieszczane w górnej części kostki, które jest wydobywane na powierzchnię w procesie płukania i śrutowania.

Przeczytaj również: Storczyki – choroby i pasożyty

Obecnie na rynku dostępne są dwa rodzaje kostki brukowej:

dwuwarstwowa – składa się z warstwy konstrukcyjnej, wykonanej z betonu z dodatkiem żwiru oraz z wykończeniowej o grubości od 5 do 8 mm, zawierającej drobne kruszywo. Warstwa konstrukcyjna odpowiada za wytrzymałość natomiast wykończeniowa nadaje kostce fakturę oraz decyduje o wytrzymałości na ścieranie;
jednowarstwowa – wykonana jest w całości z jednego rodzaju betonu, co sprawia, że kostka jest mniej elastyczna.

Układanie kostki brukowej nie jest trudne. Można ją ułożyć samodzielnie, dzięki czemu nie trzeba korzystać z usług firmy brukarskiej. Jednak istotne będzie odpowiednie przygotowanie podłoża oraz staranne wykonanie robót. Ważny będzie wybór kostki w celu zachowania wysokiej estetyki oraz trwałości. Zazwyczaj na jakość wpływ ma cena kostki brukowej, która jest zróżnicowana u poszczególnych producentów kostki brukowej.

Warto wiedzieć, że na powierzchni nowych kostek mogą pojawić się czasem szarawe plamy lub nalot. Są to tzw. wykwity wapienne. Można temu zapobiec poprzez zaimpregnowanie powierzchni kostki. Bezbarwne impregnaty nadadzą im wygląd mokrej nawierzchni, a kolorowe wzmocnią ich naturalny kolor.

Alternatywą dla kostki brukowej może być kostka granitowa. Jest ona bardziej wytrzymała od kostki brukowej. Kostka granitowa doskonale nadaje się na chodniki, tarasy, podjazdy, drogi, alejki. Jej surowy wygląd bardzo dobrze komponuje się z zabytkowymi budowlami. Tak samo jak z kostki brukowej, można z niej układać ciekawe i wielobarwne wzory. Może ona występować w takich kolorach jak: rudy, czerń, czerwień, szary czy żółty.
Kostka granitowa ze względu na swoją wysoką odporność i trwałość, doskonale nadaje się jako materiał wykończeniowy nawierzchni szczególnie narażonych na długotrwały i silny nacisk.
Układanie kostki granitowej, tak samo jak brukowej, nie jest trudne. Jednak jest to zajęcie pracochłonne, które wymaga dużej staranności. Elementy wykonane z granitu nie mają identycznego kształtu i równej powierzchni spodniej tak jak kostka betonowa.
Coraz bardziej popularna staje się świecąca kostka brukowa. Idealnie sprawdza się w oświetleniu ciekawie zaprojektowanych ogrodów oraz miejsc ruchu pieszych czy pojazdów. Dzięki nim, nasze otoczenie nie zginie po zmroku. Tego rodzaju kostka bardzo chętnie stosowana jest na krawędziach basenu, do podkreślenia krawędzi schodów czy tarasów.
Świecąca kostka brukowa ze względu na niskie napięcie i łatwość montażu sprawiają, że instalacji mogą podjąć się firmy brukarskie lub nawet sami właściciele.
Dodatkowymi zaletami takiej kostki brukowej jest szeroka gama wzorów, kolorów oraz intensywności światła. Dodatkowo jest bardzo trwała i dobrze współgra z innymi elementami wykończenia nawierzchni.

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)