Przesadzanie stroczyków

storczyki

fot. storczyki

Storczyki są jednymi z bardziej popularnych roślin pokojowych. Mimo powszechnie panującej opinii, że są to rośliny trudne w uprawie, w sprzedaży dostępnych jest wiele gatunków, które bez problemu poradzą sobie w domowych warunkach.

Przeczytaj: Tuja ‚Danica’

Aby rośliny te charakteryzowały się pięknym i zdrowym wyglądem, należy poświęcić im czas, a także zadbać o odpowiednie nawożenie, podlewanie, oświetlenie oraz przesadzanie. Bez tego ostatniego zabiegu roślina nie jest w stanie rosnąć prawidłowo i może dojść do jej zmarnowania.

Storczyki należy przesadzać wtedy, gdy doniczka, w której rośnie zaczyna robić się za mała, zużyje się podłoże lub ziemia przestaje się nadawać do uprawy roślin. Powinny być przesadzane co dwa – trzy lata, najlepiej na wiosnę lub latem, po przekwitnięciu.

Przeczytaj: Paprotki doniczkowe
kwiaty

fot. kwiaty

Przed rozpoczęciem przesadzania, należy zakupić odpowiednie dla nich podłoże, które jest przewiewne. Równie istotna jest doniczka, na dnie której powinna znaleźć się kilkucentymetrowa warstwa drenażu, który zabezpieczy korzenie przed bezpośrednim kontaktem z nadmierną ilością wody.

Zabieg przesadzania nie jest skomplikowany, jednak należy uważać, aby w trakcie czynności nie popełnić zbyt wielu błędów. Po wyjęciu rośliny z doniczki należy ostrożnie usunąć wszystkie martwe i chore korzenie. Do przygotowanego pojemnika wkładamy roślinę. W zależności czy jest to storczyk typu sympodialnego czy monopodialnego, postępujemy w dwojaki sposób. Storczyki sympodialne wytwarzają pseudobulwy i rozrastają się przez kłącza. Umieszczamy je na brzegu w doniczce w taki sposób, aby zostawić miejsce dla nowych pędów. Z kolei storczyki monopodialne sadzimy centralnie w doniczce, starając się nagiąć korzenie tak, by zmieściły się w doniczce.
Następnie uzupełniamy doniczkę podłożem, ale nie ugniatając. W razie potrzeby roślinę przymocowujemy do podpórki, aż do momentu kiedy nie wytworzy nowych korzeni.

Zobacz: Hortensje
Storczyk

fot. Storczyk

Warto wiedzieć, że każde przesadzanie ma niekorzystny wpływ na rozwój rośliny. Dlatego przesadzając kwitnącego storczyka można spowodować całkowitą lub częściową utratę kwiatów. Po przesadzeniu rośliny w czasie kwitnienia, dobrze jest usunąć pęd kwiatostanowy z kwiatami ponieważ znacznie ułatwi to roślinie przyjęcie się w nowym pojemniku.

Przesadzanie tych pięknych kwiatów nie wydaje się skomplikowane. Jednak warto pamiętać o tych kilku podstawowych etapach, które przyczynią się do prawidłowego rozwoju naszej rośliny doniczkowej. Posadzone storczyki podlewamy dopiero po upływie kilku dni, a nawozimy po kilku tygodniach. Należy także pamiętać, aby nie narażać ich na nasłonecznione stanowisko – na tym etapie należy je raczej osłaniać przed jego bezpośrednim działaniem. REKLAMAPK

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)