X
Logo Projektoskop.pl
 
 
reklama:
 
 
 
 
 

Przesadzanie stroczyków

storczyki
Storczyki są jednymi z bardziej popularnych roślin pokojowych. Mimo powszechnie panującej opinii, że są to rośliny trudne w uprawie, w sprzedaży dostępnych jest wiele gatunków, które bez problemu poradzą sobie w domowych warunkach.

Aby rośliny te charakteryzowały się pięknym i zdrowym wyglądem, należy poświęcić im czas, a także zadbać o odpowiednie nawożenie, podlewanie, oświetlenie oraz przesadzanie. Bez tego ostatniego zabiegu roślina nie jest w stanie rosnąć prawidłowo i może dojść do jej zmarnowania.


Storczyki należy przesadzać wtedy, gdy doniczka, w której rośnie zaczyna robić się za mała, zużyje się podłoże lub ziemia przestaje się nadawać do uprawy roślin. Powinny być przesadzane co dwa – trzy lata, najlepiej na wiosnę lub latem, po przekwitnięciu.

kwiatyPrzed rozpoczęciem przesadzania, należy zakupić odpowiednie dla nich podłoże, które jest przewiewne. Równie istotna jest doniczka, na dnie której powinna znaleźć się kilkucentymetrowa warstwa drenażu, który zabezpieczy korzenie przed bezpośrednim kontaktem z nadmierną ilością wody.

Zabieg przesadzania nie jest skomplikowany, jednak należy uważać, aby w trakcie czynności nie popełnić zbyt wielu błędów. Po wyjęciu rośliny z doniczki należy ostrożnie usunąć wszystkie martwe i chore korzenie. Do przygotowanego pojemnika wkładamy roślinę. W zależności czy jest to storczyk typu sympodialnego czy monopodialnego, postępujemy w dwojaki sposób. Storczyki sympodialne wytwarzają pseudobulwy i rozrastają się przez kłącza. Umieszczamy je na brzegu w doniczce w taki sposób, aby zostawić miejsce dla nowych pędów. Z kolei storczyki monopodialne sadzimy centralnie w doniczce, starając się nagiąć korzenie tak, by zmieściły się w doniczce.
Następnie uzupełniamy doniczkę podłożem, ale nie ugniatając. W razie potrzeby roślinę przymocowujemy do podpórki, aż do momentu kiedy nie wytworzy nowych korzeni.

StorczykWarto wiedzieć, że każde przesadzanie ma niekorzystny wpływ na rozwój rośliny. Dlatego przesadzając kwitnącego storczyka można spowodować całkowitą lub częściową utratę kwiatów. Po przesadzeniu rośliny w czasie kwitnienia, dobrze jest usunąć pęd kwiatostanowy z kwiatami ponieważ znacznie ułatwi to roślinie przyjęcie się w nowym pojemniku.

Przesadzanie tych pięknych kwiatów nie wydaje się skomplikowane. Jednak warto pamiętać o tych kilku podstawowych etapach, które przyczynią się do prawidłowego rozwoju naszej rośliny doniczkowej. Posadzone storczyki podlewamy dopiero po upływie kilku dni, a nawozimy po kilku tygodniach. Należy także pamiętać, aby nie narażać ich na nasłonecznione stanowisko – na tym etapie należy je raczej osłaniać przed jego bezpośrednim działaniem.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Rośliny doniczkowe
2016-08-25 17:41:58
Tagi do artykułu: rośliny | Storczyki | donice | kwiaty
 
Powiązane galerie:
Galeria Kwiaty Kwiaty      
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
zestaw wypoczynkowy

Ogród jako strefa relaksu

Coraz więcej ogrodów spełnia dziś funkcję wypoczynkową. Czasami nawet strefa rekreacji jest najważniejsza i wszystko inne, tj. roślinność czy dekor, jest jej podporządkowane.
meble ogrodowe

Garden party, czyli jak zrobić przyjęcie w ogrodzie

Przed nami ciepłe wiosenne weekendy. Jest to doskonały czas na spędzanie czasu z rodziną lub znajomymi na łonie natury. Jeżeli jednak nie mamy możliwości wyruszenia poza miasto, możemy urządzić popołudniowe lub wieczorne przyjęcie w ogrodzie. Takie garden party jest doskonałym sposobem na weekendowy relaks. Nie ma jednego przepisu na udane przyjęcie. Warto zadbać o parę ważnych drobiazgów, które mogą umilić pobyt w ogrodzie.
hiacynty

Hiacynt w doniczce

Hiacynty to piękne rośliny, idealnie nadające się do uprawy w warunkach domowych. Szczególnie dobrze sprawdzają się jako dekoracja wnętrz w sezonie zimowym i wczesną wiosną. Ich bogata kolorystyka i przyjemny, delikatny zapach umilą każdą chwilę spędzoną w domowym zaciszu. Podpowiadamy, jak dbać o te piękne kwiaty i co zrobić, by zakwitły nam w środku zimy.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Zieleń w pojemnikach

Rośliny w ozdobnych donicach
Rośliny w donicach stanowią doskonały pomysł na udekorowanie naszych okien, tarasów czy balkonów. Dobierając odpowiednie osłony na kwiaty, można ciekawie ozdobić zarówno wnętrze naszego mieszkania jak i ogrodowy kącik wypoczynkowy. Dodatkowo rośliny w pojemnikach bardzo łatwo przestawiać, co umożliwia nam łatwą zmianę kompozycji, eksponując je wtedy, gdy najładniej kwitną.

Jak wyhodować piękne storczyki

Storczyk
Storczyki to kwiaty o niezwykłej urodzie. Dzięki bogatej kolorystyce i różnorodności kształtów, mogą stanowić wspaniałą ozdobę domu. Najczęściej spotykanym w polskich domach storczykiem jest Phalenopsis. Warto poznać parę podstawowych informacji dotyczących uprawy i pielęgnacji storczyków, aby cieszyć się nimi jak najdłużej.

Dalie - uprawa i pielęgnacja

kwiaty
Dalie, zwane także georginiami, zostały odkryte przez Tolteków i Azteków. Te popularne w przydomowych ogrodach kwiaty pochodzą z Meksyku i Gwatemali. Urzekają tysiącami odmian, bogactwem form i barw. Pośród nich można znaleźć okazy różniące się między sobą nie tylko wysokością, a także wielkością, barwą oraz kształtem kwiatostanu. Należy jednak pamiętać, że dalie należą do roślin bulwiastych, dlatego należy je wykopać przed zimą, ponieważ większość odmian nie jest odporna na ujemne temperatury.

Mineralne nawożenie roślin

Idealnie płaski trawnik
W roślinach wykryto około 60 pierwiastków mineralnych. Oczywiście nie wszystkie są potrzebne roślinom, jednakże istnieje wyraźna relacja między zaopatrzeniem roślin w pierwiastki mineralne a wzrostem i plonem. Rośliny podobnie jak zwierzęta i ludzie, do wzrostu i rozwoju potrzebują nie tylko wody i słońca. Rośliny potrzebują również składników mineralnych.