Beton komórkowy

budowa domu

fot. budowa domu

Beton komórkowy jest materiałem, który daje duże możliwości budowlane. Jest to popularny surowiec do wznoszenia murów jedno- oraz dwuwarstwowych. Budowanie przy użyciu betonu jest szybsze w porównaniu z ceramiką, a koszt budowy znacznie niższy. Warto wiedzieć, jakie są zalety tego materiału i dlaczego staje się coraz popularniejszy na rynku budowlanym.

Beton komórkowy, czyli inaczej gazobeton, powstaje z piasku i cementu spulchnionego tlenkiem aluminium. Występuje pod dwoma postaciami – jako beton biały i szary. W białym kruszywo stanowi wyłącznie piasek, natomiast w szarym – kruszywo z lotnymi popiołami.

Beton komórkowy charakteryzuje się dobrą izolacyjnością termiczną. Zamknięte w bloczkach powietrze dobrze wpływa na izolacyjność termiczną, nadaje lekkości i powoduje porowatą strukturę.

Najlepszą izolacyjnością termiczną charakteryzują się bloczki betonowe o niższej gęstości. Warto pamiętać, że im mniejsza gęstość, tym większa porowatość oraz izolacyjność cieplna. Niski współczynnik przewodzenia ciepła sprawia, że z tych najlżejszych można z powodzeniem wznosić ściany jednowarstwowe. Natomiast bloczki o wyższej klasie odznaczają się większą wytrzymałością na ściskanie, któremu poddawane są w murze i przez to mogą przejmować większe obciążenia. Ponadto cięższy materiał lepiej chroni przed hałasem.

bloczek

fot. bloczek

Bloczki z betonu komórkowego coraz częściej wykorzystywane są do budowy domów. Służą do wznoszenia są ścian zewnętrznych,działowych oraz nośnych. Ich niewielka masa pozwala na stosowanie wszędzie tam, gdzie nie jest możliwe użycie innych materiałów. Niewielka masa bloczków stanowi także udogodnienie dla budowniczych, którzy nie muszą używać dużej siły podczas obróbki. Łatwość i prostota cięcia umożliwia stworzenie nawet najbardziej nietypowych kształtów.

Domy z betonu są wyjątkowo trwałe. Z biegiem lat parametry betonu komórkowego nie ulegają pogorszeniu. Ponadto niewielka masa i stosunkowo niewielkie wymiary elementów, pozwalają budować szybciej niż w innych technologiach. Beton komórkowy zalicza się także do materiałów niepalnych. Pod wpływem ognia beton nie wydziela szkodliwych substancji ani nie nagrzewa się. Materiał ten charakteryzuje się także dość dużą wodoodpornością na mróz, grzyby i pleśnie, a także jest paroprzepuszczalny.

salon

fot. salon

Niestety beton komórkowy, jak każdy inny materiał budowlany, posiada także słabe punkty. Jest kruchy, dlatego w transporcie należy obchodzić się z nim ostrożnie. Łatwo wchłania wilgoć, ale dzięki porowatej strukturze, równie szybko ją oddaje, dlatego beton komórkowy można stosować w środowiskach wilgotnych i mokrych. Niestety dekoracyjność bloczków z gazobetonu pozostawia wiele do życzenia. Jeżeli chcemy, by budynek ładnie się prezentował, musimy sięgnąć po zaprawę tynkową. REKLAMAPK

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)