X
 
Logo Projektoskop.pl
 
 
 
 
 
 

Izolacja dachu

dach
Przez dach może uciekać nawet 25% ciepła z domowych pomieszczeń. Dlatego niezależnie od rodzaju pokrycia dachowego, cała konstrukcja musi składać się z kilku warstw izolacji, która będzie chronić nie tylko przed utratą ciepła, ale także przed nadmiernym nagrzewaniem latem. Podpowiadamy, jak przeprowadzić remont dachu, aby izolacja dachu była skuteczna i spełniała wszystkie niezbędne normy.


Do ocieplenia poddasza najczęściej wykorzystywana jest wełna mineralna oraz systemy suchej zabudowy wnętrz. Bez względu na dobór materiałów, konstrukcja dachu musi być chroniona przed wilgocią. Jeżeli ten etap ominiemy, izolacja termiczna zawilgoci się i straci właściwości izolujące, a płyty gipsowo-kartonowe mogą ulec zniszczeniu.

Izolacja dachu składa się z:
- warstwy wstępnego krycia – zabezpiecza ona przed dostaniem się wilgoci od zewnątrz. Obecnie najczęściej stosowanym rozwiązaniem jest ruszt z łat i kontrłat z folią dachową, która jest lekka i tańsza niż tradycyjny podkład z desek pokrytych papą. Folia wstępnego krycia chroni dach przed opadami atmosferycznymi, nie przepuszcza do ocieplenia wody, natomiast przepuszcza na zewnątrz parę wodną. Ponadto jest odporna na działanie niskich temperatur oraz trudno zapalna.
ocieplanieZe względu na stopień przepuszczania pary wodnej, folie dachowe można podzielić na niskoparoprzepuszczalne oraz wysokoparoprzepuszczalne. Współczynnik ten decyduje o klasyfikacji folii wstępnego krycia i sposobie jej wbudowania w konstrukcję dachu.
Folie dachowe mogą być także zbrojne – zbudowane z dwóch warstw polietylenowych, z warstwą antykondensacyjną – obok dwóch warstw z polietylenu, mają warstwę antykondensacyjną z włókien wiskozowo-celulozowych, z warstwą poliestru – dwuwarstwowe folie, wykonane z polietylenu i poliestru, z włókniny – zbudowane z dwóch zewnętrznych warstw z włókniny polipropylenowej, a środkową z polietylenu lub polipropylenu;
- warstwy izolacji cieplnej - w tym wypadku najczęściej wykorzystywana jest wełna szklana, która jest dobrym materiałem dźwiękoszczelnym, paroprzepuszczalnym i ognioodpornym. Grubość tego materiału nie może być mniejsza niż 20 cm. Położona powinna być na wcisk, by nigdzie nie było żadnych szczelin;
- warstwy paroizolacyjnej – izolacja cieplna powinna być osłonięta od strony wnętrza folią paroizolacyjną, by wilgoć nie przedostawała się do ocieplenia i więźby. Warto także wiedzieć, że przy złym systemie wentylacyjnym na poddaszu może zbierać się za dużo wilgoci, a takie zjawisko nazywa się efektem torby foliowej.
Folie paroizolacyjne mogą być niezbrojone, zbrojone, z warstwa aluminium oraz z włókniny celulozowo–wiskozowej lub polipropylenowej.

Alternatywną metodą izolacji poddasza wełną mineralną jest izolacja nakrokwiowa, którą układa się bezpośrednio na krokwiach lub na deskowaniu. Taka izolacja tworzy jednolitą powierzchnię, która eliminuje mostki termiczne. Dużą popularnością cieszą się także płyty poliuretanowe, które mają o wiele lepsze właściwości izolacyjne niż materiały tradycyjne. Najnowszą generacją tego materiału są płyty poliizocyjanurowe, które mają znakomite właściwości izolacyjneoraz wykazują dużą odporność na nacisk i działanie niemal wszystkich budowlanych substancji chemicznych.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Dachy
2016-08-31 10:59:31
Tagi do artykułu: dachy | izolacje | Wełna mineralna
 
Powiązane galerie:
Galeria Poddasza Poddasza Galeria Dachy Dachy    
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
Okpol okna

Okno na dach płaski - kiedy wybrać uchylne, a kiedy nieotwierane?

Okna w dachach płaskich montuje się przede wszystkim po to, żeby doświetlić wnętrza. Ale w niektórych pomieszczeniach, mogą mieć dodatkowe zadanie – wspomagać wentylację. Dlatego rodzaj okna najlepiej dobierać do typu pomieszczenia, jakie będzie się pod nim znajdowało.
Velux

Co można samodzielnie naprawić w oknie dachowym?

Dbając o okna dachowe na co dzień, konserwując je zgodnie z zaleceniami producenta, raczej nie będziemy mieli kłopotów z ich sprawnym funkcjonowaniem ani z ewentualnymi uszkodzeniami. Gdyby jednak rama lub skrzydło okna zostały zarysowane, nastąpiło zużycie powłoki lakieru czy uszkodzenie uszczelki, to warto wiedzieć, że większość tego typu napraw w oknie dachowym można wykonać samodzielnie.
tarcica

Drewno i materiały drewnopochodne

Drewno jest najstarszym i najpopularniejszym materiałem budowlanym. Jest wykorzystywane nie tylko przy budowie, ale także przy wykańczaniu wnętrz. Jednak nie samo drewno jest ważne. Materiały drewnopochodne często będąc w ukryciu spełniają równie ważną rolę – tworzą konstrukcję zarówno całej budowli, jak i drobnych elementów, które nas otaczają.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Zatrzymaj ciepło pod dachem

dach
Lato w pełni ale Ty już oczami wyobraźni widzisz kolejne zimowe rachunki za ogrzewanie? Trochę czasu jeszcze zostało na porządne ocieplenie domu. Pamiętaj, że najwięcej ciepła ucieka przez dach, dlatego zacznij od niego. Najpopularniejszymi materiałami ocieplenia poddaszy są: wełna mineralna, styropian i od niedawna folia termoizolacyjna…

Refleksje nad izolacją czyli jak izolować refleksyjnie

dach
Wczesna jesień to ostatni dzwonek na przygotowanie budynku do zbliżającej się nieuchronnie zimy. Szczególnie ważne jest ocieplenie budynku, bo ono gwarantuje nam ciepłą, spokojną zimę i mniejsze rachunki za ogrzewanie. Istotny jest dobór ocieplenia, które stanowi o komforcie termicznym w budynku.

Budowa zabezpieczona na zimę

dom jednorodzinny
Przed nami kilka najchłodniejszych miesięcy. Co zrobić, żeby rozpoczęta budowa przetrwała ten okres bezpiecznie i nie zaskoczyła inwestora szkodami powstałymi na skutek działania złych warunków atmosferycznych? Jest kilka podstawowych czynności, które powinny zostać na budowie wykonane późną jesienią.

Zimą zadbaj o ciepły dom

ocieplanie
Ponad połowa (53 proc.) ciepła w przeciętnym domu ucieka przez ściany zewnętrzne. Ocieplenie tych ścian to jedynie 2 proc. kosztów budowy całego domu. Warto więc zainwestować w odpowiednią termoizolację, by później zaoszczędzić na ogrzewaniu. Inwestycja w wełnę mineralną lub styropian zwróci się z nawiązką.