Izolacja dachu

dach

fot. dach

Przez dach może uciekać nawet 25% ciepła z domowych pomieszczeń. Dlatego niezależnie od rodzaju pokrycia dachowego, cała konstrukcja musi składać się z kilku warstw izolacji, która będzie chronić nie tylko przed utratą ciepła, ale także przed nadmiernym nagrzewaniem latem. Podpowiadamy, jak przeprowadzić remont dachu, aby izolacja dachu była skuteczna i spełniała wszystkie niezbędne normy.

Zobacz również: Z fugą, czy na styk?

Do ocieplenia poddasza najczęściej wykorzystywana jest wełna mineralna oraz systemy suchej zabudowy wnętrz. Bez względu na dobór materiałów, konstrukcja dachu musi być chroniona przed wilgocią. Jeżeli ten etap ominiemy, izolacja termiczna zawilgoci się i straci właściwości izolujące, a płyty gipsowo-kartonowe mogą ulec zniszczeniu.

Izolacja dachu składa się z:
warstwy wstępnego krycia – zabezpiecza ona przed dostaniem się wilgoci od zewnątrz. Obecnie najczęściej stosowanym rozwiązaniem jest ruszt z łat i kontrłat z folią dachową, która jest lekka i tańsza niż tradycyjny podkład z desek pokrytych papą. Folia wstępnego krycia chroni dach przed opadami atmosferycznymi, nie przepuszcza do ocieplenia wody, natomiast przepuszcza na zewnątrz parę wodną. Ponadto jest odporna na działanie niskich temperatur oraz trudno zapalna.

ocieplanie

fot. ocieplanie

Ze względu na stopień przepuszczania pary wodnej, folie dachowe można podzielić na niskoparoprzepuszczalne oraz wysokoparoprzepuszczalne. Współczynnik ten decyduje o klasyfikacji folii wstępnego krycia i sposobie jej wbudowania w konstrukcję dachu.
Folie dachowe mogą być także zbrojne – zbudowane z dwóch warstw polietylenowych, z warstwą antykondensacyjną – obok dwóch warstw z polietylenu, mają warstwę antykondensacyjną z włókien wiskozowo-celulozowych, z warstwą poliestru – dwuwarstwowe folie, wykonane z polietylenu i poliestru, z włókniny – zbudowane z dwóch zewnętrznych warstw z włókniny polipropylenowej, a środkową z polietylenu lub polipropylenu;
warstwy izolacji cieplnej – w tym wypadku najczęściej wykorzystywana jest wełna szklana, która jest dobrym materiałem dźwiękoszczelnym, paroprzepuszczalnym i ognioodpornym. Grubość tego materiału nie może być mniejsza niż 20 cm. Położona powinna być na wcisk, by nigdzie nie było żadnych szczelin;
warstwy paroizolacyjnej – izolacja cieplna powinna być osłonięta od strony wnętrza folią paroizolacyjną, by wilgoć nie przedostawała się do ocieplenia i więźby. Warto także wiedzieć, że przy złym systemie wentylacyjnym na poddaszu może zbierać się za dużo wilgoci, a takie zjawisko nazywa się efektem torby foliowej.
Folie paroizolacyjne mogą być niezbrojone, zbrojone, z warstwa aluminium oraz z włókniny celulozowo–wiskozowej lub polipropylenowej.

Alternatywną metodą izolacji poddasza wełną mineralną jest izolacja nakrokwiowa, którą układa się bezpośrednio na krokwiach lub na deskowaniu. Taka izolacja tworzy jednolitą powierzchnię, która eliminuje mostki termiczne. Dużą popularnością cieszą się także płyty poliuretanowe, które mają o wiele lepsze właściwości izolacyjne niż materiały tradycyjne. Najnowszą generacją tego materiału są płyty poliizocyjanurowe, które mają znakomite właściwości izolacyjneoraz wykazują dużą odporność na nacisk i działanie niemal wszystkich budowlanych substancji chemicznych. REKLAMAPK

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)